0

Fönlü saçlar, kusursuz görünümleri ile pek çok kişinin favorisi. Saçlara ekstra parlaklık ve hoş bir duruş katan fön modelleri ile hem bakımlı hem de göz alıcı görünmek mümkün. Üstelik fönlü saçları birkaç gün boyunca kullanabilir, dilerseniz farklı saç modelleri eşliğinde değişik stiller de oluşturabilirsiniz. Fön çekerken doğru teknikleri uygulayarak istediğiniz fön şeklini saçlarınızda elde edebilirsiniz. Peki, fön nasıl çekilir, fön çekme teknikleri nelerdir? Gelin fön çekme işlemi hakkında merak edilenlere yakından bakalım.

 

Fön Nasıl Çekilir?

“Fön nasıl çekilir?” sorusu birçok kadının merak ettiği konulardan biri. Kuaföre gidemediğiniz ve yoğun olduğunuz günlerde evde kolayca fön çekerek bakımlı saçlara sahip olmak ve cool bir görünüm elde etmek mümkün. Siz de fön çekmenin inceliklerini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Dilerseniz saç düzleştirme yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için konu ile ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

 

1.    Saçlarınızı Yıkayın

Fön çekme işlemine başlamadan önce saçlarınızın temiz olması son derece önemli. Saçlarınızı her gün kullandığınız şampuan ile güzelce yıkadıktan sonra fön çekme işlemi için hazırlanabilirsiniz. Ayrıca saç uçlarınıza saç maskesi ve krem uygulaması yaparak saç uçlarının rahat şekil almasını ve yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz. Saçlarınızın temiz olması fön işleminin çok daha havalı ve güzel görünmesine yardımcı olur.

 

2.    Kurutma İşlemini Es Geçmeyin

Saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutma işlemini es geçmeyin. Tamamen ıslak saçlara fön çekmemelisiniz. Önce saç diplerinizi iyice kurutun. Daha sonra saçlarınızın tamamını kurutmaya başlayın. Saçlarınız hafif nemli kıvama geldiğinde fön işlemine geçebilirsiniz. Islak saça çekilen fön kısa sürede bozulacağı için saç uzmanları tarafından tavsiye edilmez.

 

3.    Doğru Fırça Seçimi Yapın

İyi bir fön işlemi için doğru fırça seçimi yapmak önem taşır. İnce telli saçlarınız varsa aralıklı dişleri olan fırçaları, kalın telli saçlarınız için ise sık dişli fırçaları tercih ederek kusursuz bir fön görünümü elde edebilirsiniz.

 

4.    Saçlarınızı Tutamlara Ayırın

Fön için saçlarınızı tutamlara ayırarak işe başlayın. Bu sayede fön çekimi sırasında işiniz bir hayli kolay olacak. Ayırdığınız tutamlardan birini alarak saç fırçanızı saç dibine yerleştirin. Fırçayı aşağı doğru çekin ve fön makinesi ile fırçayı takip edin. Bunu her tutam için birkaç kez tekrarlamalısınız.

 

5.    Saçlarınızın Uç Kısmını Unutmayın

Fön çekerken saç kurutma makinesini saçlarınızın uç kısmında daha fazla bekletmelisiniz. Bu hareket saç uçlarınızın daha dolgun ve iyi görünmesine yardımcı olur.

 

6.    Saç Yağı ile İşlemi Tamamlayın

Fön çekme işlemini saçınıza uygun tipte saç yağı ile tamamlayabilirsiniz. Hafif kıvamlı br yağı saçlarınıza sürerek fön işleminden kaynaklanan elektrikli görünümü de önlemiş olursunuz.

 

Fön Modelleri Nelerdir?

Son zamanlarda değişen saç trendleri ile birlikte fön modelleri arasına da yeni stiller ekleniyor. Uçları hareketli fön, iri dalgalı fön veya düz fön modelleri… Tercihiniz hangisi olursa olsun, doğru tekniklerle kolay ve pratik bir şekilde ahenkle dans eden saçlara sahip olabilirsiniz. İşte evde kolayca uygulayabileceğiniz bazı fön modelleri…

 

 

Dalgalı Fön Nasıl Çekilir?

Dalgalı fön modelleri favoriniz ise o halde yuvarlak bir saç fırçasına ihtiyacınız var. Saçlarınızda iri dalgalar istiyorsanız büyük fön fırçası, küçük dalgalar tercih ediyorsanız küçük saç fırçası kullanabilirsiniz. Öncelikle saçlarınızı saç uçlarından başlayarak fırçaya dolayın ve yukarı doğru ilerleyin. Bu aşamada fırçayı çok yukarılara kadar dolamayın. Çünkü saç diplerinden başlayan dalgalar saçlarda yapay bir görünüme yol açar. Saçlarınızı kulak hizasına kadar fırçaya dolamanız yeterli. Fön çektiğiniz tutamı parmağınıza dolayıp tek tokalarla saçınıza sabitleyin. Tüm tutamları şekillendirdikten sonra aynı işlemi uygulamaya devam edin. Dalgalı fön işlemi için fırçayı her zaman dışarı doğru açın. Bu sayede dalgalar çok daha doğal ve hacimli görünür. Fön işleminin sonunda dilerseniz saç spreyi ile saçınıza son şekli verebilirsiniz.

 

Düz Fön Nasıl Çekilir?

Saçlarınıza düz fön çekmek için öncelikle saçlarınızı iyice tarayarak fön işlemine hazırlamalısınız. Saçlarınızı kalınlığına göre 4-5 tutama ayırabilirsiniz. İşleme ilk olarak arka kısımlardan başlayın. Düz fön işlemi için fırça ile saçlarınızı tararken aynı zamanda fön makinesini saçlarınıza tutun. Kusursuz bir görünüm için saçlarınıza iki kat fön çekebilirsiniz. Böylece daha kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Fön işlemini tamamladıktan sonra saç uçlarınıza ve saç boylarına saç yağı sürebilir, saçlarınızın ışıl ışıl parlamasını sağlayabilirsiniz. Düz fön etkisi yaratmak için dilerseniz saç düzleştiricisi de kullanabilirsiniz. “Düzleştiricinizi Hangi Isı Ayarında Kullanmalısınız?” içeriğimizi okuyarak düzleştirici kullanma ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Hareketli Fön Nasıl Çekilir?

Hareketli fön modelleri genellikle kuaförde yapılır. Sadece saç uçlarına hareketli bir görünüm kazandırılan hareketli fön modelleri uygulamak için saçlarınızın üst kısmına düz fön çekin. Ardından saç uçlarını fırça ile bir tur döndürerek fönü fırçanın üzerinde tutun. Daha sonra fırçayı yavaş yavaş açarak saç uçlarınızı dalgalandırın. Saç uçları hareketli olan fön çekimi işleminde ısıyı direkt olarak saçlara uygulamayın. Fön makinesi ile saçlarınız arasında en az 2 cm mesafe olmasına özen gösterin. Böylece başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca “Brezilya Fönü Nedir?” diye merak ediyorsanız içeriğimizi okuyarak konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Kaküllere Fön Nasıl Çekilir?

Kaküllü saçlar son dönemlerde yeniden moda. Siz de bu akıma katılmak istiyorsanız saçlarınızın önüne kakül kestirebilirsiniz. Kakül kestirdikten sonra kusursuz bir görünüm elde etmek için ise kaküllerinizi fönlemeniz mümkün. Fön işlemi için fırçanızı kaküle dolayıp saçınızın üzerinde fön makinenizi dik bir şekilde tutun. Fırçayı aşağı doğru çekerek kakülünüzü fönleyin. Düz fön işlemi için fırçayı saçlarınıza dolamadan tutun. Dalgalı kakül için ise kakül uçlarını fırçaya dolayarak fön çekmeye başlayın. Son olarak kaküllerinizi saç spreyi ile sabitleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

Saçın Arka Kısmına Fön Nasıl Çekilir?

Eğer saçlarınızın arkasına fön çekmek istiyorsanız o halde saçlarınızı tutamlara ayırmaya başlayın. Ense kısmından itibaren saç fırçası yardımıyla saçlarınızı fırçaya dolayın ve fön makinesini fırça üzerinde saçlarınıza tutun. Saçlarınız uzunsa saç uçlarını ön tarafa alarak daha rahat bir şekilde fön çekebilirsiniz.

 

Saçın Ön Kısmına Fön Nasıl Çekilir?

Saçın ön kısmına fön çekmek en kolay işlemlerden biridir. Bunun için öncelikle saçlarınızı saç fırçasıyla sıkı bir şekilde tutun. Saçlarınızın üzerine saç kurutma makinesi ile sıcak hava verin. Fön makinesini hiçbir zaman sabit tutmayın. Makineyi her zaman saç üzerinde ileri geri hareketlerle gezdirin. Ayrıca ön kısımlara fön çekerken saçlarınızı yüzünüze çok yaklaştırmayın. Aksi halde makinenin sıcağı nedeniyle cildiniz zarar görebilir.

 

Sizlerle yukarıda “Fön Nasıl Çekilir?” hakkındaki ipuçlarını paylaştık. Siz de bu yöntemleri uygulayarak havalı ve ahenkli fön modellerini evde kolayca uygulayabilir, dikkat çekici saçlara kavuşabilirsiniz. Ayrıca koparak dökülen saçlarınız varsa koparak dökülen saçlar ile baş etme yolları içeriğimizi inceleyerek konu hakkında çözüm yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Fön Nasıl Çekilir, Fön Modelleri Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Fön Nasıl Çekilir, Fön Modelleri Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ayrıca Koparak Dökülen Saçlarla Baş Etme Yolları yazımız ilginizi çekebilir.

  • Hazırlık sürecinden sonra saçlarınızı hızlıca kurutun ama biraz nemli kalmasına dikkat edin. Başlamak istediğiniz bölgeyi ön plana çıkarın ve kalan saçları klipslerle tutturun.
  • Saçlarınızı fırçaya dolayın; dışa doğru gelirken makineyi dik tutmaya özen gösterin. Bu işlemi iki defa yapın.
  • Ardından düzleşen saçınızı parmağınıza dolayıp o şekilde tutturun. Böylece işlem yapmadığınız kısımları diğerlerinden ayırabilirsiniz.
  • Bu işlemi saçınızın tamamına uygulayın hatta daha da pürüzsüz olması için bittikten sonra bir kere daha tekrarlayın. Unutmayın, saçlarınız kabarmamalı. Fön işlemi bittiğinde TONI&GUY Yoğun Işıltı Veren Serum uygulayabilirsiniz.

Ayrıca Brezilya Fönü Nedir, Nasıl Yapılır? yazımız da ilginizi çekebilir.

Sadece saçlarınızla değil kokunuzla da dikkat çekin! Doğru parfüm nasıl seçilir, öğrenmek için yazımızı incelemeyi unutmayın.