0

Mevsimsel etkenler, hormonal değişimler ve yaşlılık neticesinde cilt yıpranabilir ve düzenli bakıma ihtiyaç duyabilir. Cilt dış etkenler nedeniyle nem dengesini kaybederek zaman içinde çeşitli deformasyonlara uğrayabilir. Özellikle cildi hassas olan kişiler bu durumdan daha fazla etkilenir. Dış etkenlerden kaynaklı deformasyonlar estetik görünümü olumsuz etkilemesinin yanı sıra birtakım cilt sorunlarına da yol açabilir. Cilt üzerinde akne, sivilce ve koyu leke oluşumu gözlemlenebilir. Cilt gözeneklerinin tıkanması ise cildin pH dengesini bozar. Bu noktada profesyonel cilt bakımı yaptırmak cildin temizlenmesine ve daha sağlıklı hale gelmesine yardım eder. Profesyonel ürünler eşliğinde yapılan cilt bakımı cilde daha canlı ve aydınlık bir görünüm kazandırır. Peki, profesyonel cilt bakımı nedir? Profesyonel cilt bakımı nasıl yapılır? Bu yazımızda “Profesyonel cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Profesyonel Cilt Bakımı Nedir?

Profesyonel cilt bakımı, alanında uzman kişiler tarafından cildin ihtiyaçları göz önüne alınarak profesyonel ürünlerle yapılan cilt bakımı olarak adlandırılır. Bu bakım sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyen herkes için uygundur. Cilde yapılan uzman müdahaleler sonucunda cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller sağlanarak cildin nem dengesi korunur. Bu sayede cilt daha sağlıklı ve bakımlı bir görünüme kavuşur.

Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Profesyonel Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Cildin iyi görünümü açısından profesyonel cilt bakımı yaptırmak oldukça önemlidir. Alanında deneyimli cilt bakım uzmanları tarafından yapılan bakım işlemleri sayesinde cilt daha parlak ve canlı görünür. Profesyonel cilt bakımı faydaları şu şekildedir:

 

 • Cilt üzerinde bulunan yağ, kir ve ölü deri tabakası profesyonel cilt bakımı ile ciltten uzaklaştırılır.
 • Cilt üzerinde yer alan toksin maddeler cildin dışına atılır.
 • Ozon buharı ile yumuşatılan cilt tabakası üstündeki tüm gözenekler açılmaya başlar. Bu da cildin nefes almasına imkan tanır.
 • Ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılmasıyla birlikte kolajen üretimi artar ve ciltteki kan akışı hızlanır.
 • Hyaluronik asidin yanında çeşitli vitamin ve minerallerle gerçekleştirilen işlemler sonucunda cilt beslenerek daha nemli bir görünüme kavuşur.
 • Kan dolaşımı hızlanan ciltte renk eşitsizliği gibi sorunlar ortadan kalkar.
 • Yenilenen cilt yüzeyi daha canlı ve parlak bir yapıya kavuşur.
Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Profesyonel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel cilt bakımının uzman kişiler tarafından hijyenik bir ortamda yapılması gerekir. İşlemde kişinin cilt yapısına göre ürünler seçilir. İlk aşamada kişinin cilt analizi yapılır. Çeşitli testler eşliğinde gerçekleşen analiz sonucunda cildin ihtiyaç duyduğu bakım türü belirlenir. Profesyonel cilt bakımı aşamaları genellikle temizleme işlemiyle başlayıp buhar, arındırma ve nem maskesi uygulama gibi işlemlere devam eder. Son aşamada da çoğunlukla cildin yapısına uygun serum işlemiyle bakım seansı sonlandırılır. Cilt bakım aşamaları aşağıdaki gibidir:

 

 • İlk aşamada cilt derinlemesine temizlenir. Gerekirse ekstra temizleme sütleriyle makyaj kalıntıları iyice çıkarılır ve cilt ikinci aşamaya hazır hale getirilir.
 • İkinci aşamada kişinin cilt tipine göre buhar uygulaması yapılabilir. Buhar işlemi cilt yüzeyinin yumuşamasına imkan tanır. Bu sayede tıkalı gözenekler açılır ve cilt nefes almaya başlar.
 • Üçüncü aşamada cilt yeniden temizlenir ve ölü deriden arındırılır. Ek olarak cilde peeling gibi işlemler de uygulanabilir.
 • Dördüncü aşamada cildin ihtiyaç duyduğu hyaluronik asit gibi maddeler cilde uygulanır. Bunun yanında çeşitli nem maskeleri de tercih edilebilir.
 • Son aşamada cildin ihtiyacına göre cilde serum uygulaması yapılır ve cilt bakımı sonlandırılır.

 

Cilt bakımının tüm aşamalarında profesyonel ürünler ve cilt bakım aletleri kullanılır. Cilt bakımı sırasında kullanılan alet ve cihazların hepsi sterildir. Profesyonel cilt bakımına ek olarak evde cilt bakımı konusunu merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-7 - Saç Bakım Güzellik Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-8 - Saç Bakım Güzellik

Profesyonel Cilt Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalı?

Profesyonel cilt bakımı seans süresi genellikle 40 dakika ile 1 saat arasındadır. Cilt bakımı ciltteki sivilce ve akne oluşumunu gidermek, cilde nem desteği sağlamak için periyodik aralıklarla gerçekleştirilmelidir. Cilt bakımı kişinin yaşına, cilt endişelerine ve cilt problemlerine göre doktorlar tarafından farklı sıklıkta uygulanabilir. Uzman dermatologlar tarafından profesyonel cilt bakımının yılda en az üç kez yaptırılması önerilir. Bunun yanında isteyen kişiler ayda bir kez profesyonel cilt bakımı yaptırabilir. Profesyonel cilt bakımı için güvenilir güzellik merkezlerini tercih etmek nitelikli işlemler adına önemlidir. Uzman dermatologlar ve cilt bakım uzmanları tarafından gerçekleştirilen işlemler sayesinde başarılı sonuçlar almak mümkün olur.

Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-9 - Saç Bakım Güzellik Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-10 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımı Kimler için Uygun?

Cildin yapısına uygun olarak belirlenen teknikler ve ürünler eşliğinde yapılan bakım seansları kişinin sağlıklı cilt görünümüne katkı sunar. Profesyonel cilt bakımı kadın ve erkek olmak üzere herkes için uygundur. Çeşitli cilt problemleri yaşayan 20 yaş ve üzerindeki kişiler düzenli cilt bakımı yaptırarak cilt sorunlarından kurtulabilir. Cilt tabakası 27-28 günde bir kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ideal olarak cilt bakımını ayda bir kez yaptırmak sağlıklı bir cilt adına önemlidir.

Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-11 - Saç Bakım Güzellik Profesyonel Cilt Bakımı Nedir, Ne İşe Yarar?-12 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımı Öncesi ve Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Profesyonel cilt bakımı öncesinde güzellik merkezindeki uzman dermatologlarla ön görüşme yapılarak cilt bakımı hakkında detaylı bilgi almak mümkündür. Bu sayede cilt bakımı yaptırmak isteyen kişiler tüm aşamalara dair fikir edinebilir. Ayrıca seans öncesinde yapılan cilt analiziyle birlikte hastanın cilt sorunları ve tedavi teknikleri belirlenir, hastaya sürece dair bilgi verilir. Bu esnada hastaya alerji öyküsüne dair sorular sorulur. İşlem sırasında kullanılacak maddelere karşı alerjisi olan hastalara farklı işlemler uygulanır. Öte yandan cilt bakımından 7 gün önce kan sulandırıcı ilaç kullanımının bırakılması önerilir.

 

Cilt bakımı sonrasında da hastaların birtakım noktalara dikkat etmes önem taşır. İşlemlerin etkisini artırmak için doktorlar tarafından tavsiye edilen nemlendirici ve solüsyonların düzenli kullanımı önemlidir. Buna ek olarak cildin sabah-akşam olmak üzere temizlenmesi gerekir. Cilt bakımından sonraki 2 gün boyunca makyaj yapılmaması önerilir. Ayrıca cildi güneşe karşı korumak için güneş koruyucu kremler kullanmak gerekir.

 

Siz de cilt endişelerinizi gidermek ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için rutin aralıklarla profesyonel cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Günlük bakım seanslarınızda cildinizi temizlemek için Dove Beauty Cream Bar Micellar ürününü tercih edebilirsiniz. Hassas ciltler için nemlendirici etkiye sahip sabun cildi kurutmadan temizler. İçeriğinde ¼ oranında nemlendirici krem ve nazik temizleyiciler olan Dove sabun yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardım eder. Cildi kir ve yağdan arındıran ürünü vücut ve el sabunu olarak da kullanabilirsiniz.