0

Gözeneklerde biriken kirlerin oksidasyon sayesinde siyah veya koyu renkli hale gelmesiyle görünürleşen bir cilt problemi olan siyah noktalar en yaygın görülen sivilce türleri arasında. Cilt tipi, yaş, cinsiyet, hormonal değerler ve çevresel faktörler gibi bir çok neden siyah nokta oluşumuna sebep olabilir. Peki siyah nokta nasıl geçer?

Onlardan kurtulmak hiç de zor değil. Doğru ve düzenli bir cilt bakımı ile cildinizi temiz tutarak ve doğru cilt bakım ürünlerini kullanarak siyah noktalarınıza kısa sürede veda edebilirsiniz.

Siyah nokta temizleme konusunda ilk söyleyeceğimiz şey; onları ellerinizle sıkmayın. Bu cildinizde yaralar oluşturmaya sebep olabilir. Daha fazlasını keşfetmek için ise okumaya devam edin.

Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-1 - Saç Bakım Güzellik Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-2 - Saç Bakım Güzellik

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta, tıkanmış kıl kökleri nedeniyle ciltte gelişen küçük şişlikler olarak tanımlanabilir. Bu şişliklere "siyah nokta" denmesinin nedeni, yüzeylerinin koyu veya siyah görünmesi. Siyah nokta, genellikle yüzde oluşan hafif bir sivilce türüdür, ancak sırt, göğüs, boyun, omuzlar gibi vücut bölgelerinde de görülebilir. İstatistiklere göre sivilce sorunlarının, en yaygın cilt bozukluklarının başında geldiğini de belirtelim.

Siyah nokta neden olur?

Siyah nokta, ciltteki kıl köklerinin açılmasında bir tıkanıklık veya tıkaç oluştuğunda meydana gelir. Her folikül bir kıl ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yağ, cildinizin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ölü deri hücreleri ve yağlar deri folikülünün açıklığında toplanır ve komedon adı verilen bir yumru oluşturur. Yumru üzerindeki cilt kapalı kalırsa, yumruya "beyaz nokta" denir. Yumru üzerindeki cilt açıldığında, havaya maruz kalması siyah görünmesine ve "siyah nokta" oluşmasına neden olur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı risk faktörleri sivilce ve siyah nokta geliştirmenize yol açabilir:

 • Çok fazla vücut yağı üretmek
 • Propionibacterium sivilce bakterilerinin deride birikmesi
 • Ölü deri hücrelerinin düzenli olarak temizlenmemesi sonucunda kıl köklerinin tahrişi
 • Ergenlik döneminde, menstrüasyon sırasında veya doğum kontrol hapları alırken yağ üretiminde artışa neden olan hormonal değişiklikler geçirmek
 • Kortikosteroidler, lityum veya androjenler gibi bazı ilaçlar kullanmak

Bazı insanlar, yediğiniz veya içtiğiniz şeylerin de sivilceleri etkileyebileceğine inanır. Süt ürünleri ve karbonhidratlar gibi kan şekerini artıran yiyecekler gerçekten de sivilcelerin tetiklenmesinde rol oynayabilir, ancak araştırmacılar henüz bununla ilgili güçlü bir bağlantı olduğuna ikna olmuş değiller...

Siyah noktalara ne iyi gelir?

Siyah nokta nedir, açıkladık. Peki siyah nokta temizleme nasıl olur? Siyah noktalara karşı alabileceğiniz önlemlere yer vermeden önce bu konuda tercih edebileceğiniz tedavileri açıklayalım.

 • Reçetesiz ilaçlar: Eczanelerde ve kozmetik marketlerde birçok siyah nokta ürününe reçetesiz olarak ulaşmanız mümkün. Bu ilaçlar genellikle siyah nokta kremi, jel ve ped şeklindedir ve doğrudan cilde sürülür. Ayrıca sıklıkla salisilik asit, benzoil peroksit ve resorsinol gibi bileşenler içerir. Bakterileri öldürerek, fazla yağı kurutarak ve cildi ölü deri hücrelerinden arındırarak çalışırlar.
 • Reçeteli ilaçlar: Reçetesiz ilaçlar siyah noktalarınızı iyileştirmezse, doktorunuz daha güçlü reçeteli ilaçlar kullanmanızı önerebilir. A vitamini içeren ilaçlar kıl köklerinde tıkaç oluşmasını engeller ve cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini sağlar. Bu ilaçlar doğrudan cilde uygulanır ve tretinoin, tazaroten veya adapalen içerebilirler. Doktorunuz ayrıca benzoil peroksit ve antibiyotik içeren başka bir tür topikal ilaç da reçete edebilir. Siyah noktalarınıza ek olarak sivilce veya kistleriniz varsa bu tür ilaçlar özellikle yardımcı olabilir.
 • Manuel kaldırma: Dermatologlar veya özel olarak eğitilmiş cilt bakım uzmanları, siyah noktaya neden olan tıkacı çıkarmak için yuvarlak halka çıkarıcı adı verilen özel bir alet kullanırlar. Çeşitli yöntemlerle ciltte küçük bir açıklık yapıldıktan sonra doktor, tıkanıklığı gidermek için aspiratör ile basınç uygular.
 • Mikrodermabrazyon: Mikrodermabrazyon sırasında bir doktor veya cilt bakımı uzmanı, cildin üst katmanlarını zımparalamak için pürüzlü bir yüzey içeren özel bir alet kullanır. Cildi zımparalamak, siyah noktalara neden olan tıkanıklıkları giderir.
 • Kimyasal peeling: Kimyasal peeling ciltteki tıkanıklıkları giderir ve cildi siyah noktalara katkıda bulunan ölü deri hücrelerinden arındırır. Peeling sırasında cilde güçlü bir kimyasal solüsyon uygulanır. Zamanla, cildin üst katmanları soyulur ve alttaki daha pürüzsüz cilt ortaya çıkar. Daha güçlü peelingler dermatologlar veya cilt bakım uzmanları tarafından yapılırken hafif peelinglere kozmetik marketlerden ulaşabilirsiniz.
 • Lazer ve ışık tedavisi: Lazer ve ışık tedavileri, yağ üretimini azaltmak veya bakterileri öldürmek için küçük yoğun ışık huzmeleri kullanır. Hem lazerler hem de ışık ışınları, cildin üst katmanlarına zarar vermeden siyah nokta ve sivilceleri tedavi etmek için cilt yüzeyinin altına ulaşır.
Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-3 - Saç Bakım Güzellik Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-4 - Saç Bakım Güzellik

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktalardan kurtulmak için bazı önlemler alabilir veya çeşitli ev çözümlerini deneyebilirsiniz.

Siyah nokta nasıl geçer evde çözüm?

İşte siyah nokta karşıtı bakım önerilerinden bazıları.

Yüzünüzü günde 2 kez yıkayın

Cildinizi düzenli yıkamak sivilceler, siyah ve beyaz noktalar gibi bir çok cilt probleminin önüne geçmek için ilk ve en kolay seçeneklerden biri.

Spor yaptıktan sonra da yağ ve terin gözeneklerinize dolmaması için, cildinizi hemen temizlemeniz gerekir. 

Ayrıca yastık kılıflarınızı da düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun.

Cildinizi makyajdan arındırın

Uyumadan önce cildinizdeki makyajı temizlemek oldukça önemli. Uyurken cilt kendini yeniler ve gece boyunca nefes alır. Makyaj kalıntıları cildin kendini yenilemesini önleyerek, yağlar ile gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumuna sebep olur.

Bir siyah nokta temizleme fırçası edinin

Siyah nokta fırçası, gözeneklere yerleşen siyah noktalardan ve gözeneklerin içinde yerleşen kir ve yağlardan arınmayı sağlar.

Bu fırçaları, cildinize uygun; yüz yıkama jelleri ve peeling ürünleri ile uygulayabilirsiniz. Temizleme ürününü cildinize sürdükten sonra siyah noktaların olduğu bölgeleri fırça ile nazikçe temizleyin.

Siyah nokta bantlarını deneyin

Siyah nokta bandı, maalesef cildinizi derinlemesine temizleyemez. Bant sadece ölü derilerin üst katmanını temizler ve gözeneklerin iç kısmında kir kalmaya devam eder.

Maskeler ile cildinizi yatıştırın ve nemlendirin

Cildinizi temizledikten sonra onu nemlendirmek doğru bir cilt bakımının en önemli ritüellerinden biri. Bu noktada, nemlendirici ve besleyici yüz bakım içeriklerini uygulamanın en etkili ve pratik yolu olan kağıt maskeleri deneyebilirsiniz. Veya evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz siyah nokta maskesi evde tariflerden yardım alabilirsiniz.

Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-5 - Saç Bakım Güzellik Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-6 - Saç Bakım Güzellik

Siyah noktaları sıkmak doğru mu?

Siyah noktaları sıkmak tıpkı sivilcelerde olduğu gibi doğru değil. Bu şekilde cildinizi tahriş edebilir ve enfeksiyona neden olarak durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Siyah noktaları sıkmayı sadece bir profesyonele bırakın veya siyah nokta bandı ve diğer cilt bakım önerileri ile bu sorunla sağlıklı yollardan mücadele edin.

Yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktaların yaygın olarak oluştuğu yerlerden biri de yüz bölgesi. Yüzdeki siyah noktalar için yukarıda açıkladığımız cilt bakım önerilerinden yardım alın. Cildinizi temiz tutun, cilt tipinize uygun ürünlerden oluşan iyi bir cilt bakım rutini benimseyin.

Siyah nokta maskesi evde

Siyah noktaları temizleme amacıyla evde yapabileceğiniz birçok doğal maske tarifi var. Bunlardan bir tanesi karbonat ve bal maskesi. Karbonat ve bal siyah nokta maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı karbonat
 • 2 yemek kaşığı bal
 • Yüz fırçası

Hazırlanışı: 

 • Karbonat ve balı cam kasede karıştırın ve karışımı bir yüz fırçasıyla yüzünüze uygulayın.
 • En fazla 15 dakika bekletin.
 • Karbonat cildinize zarar verebilir, bu yüzden cildinizde çok uzun süre tutmayın.
 • Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve bu maskeyi haftada en az bir kez kullanın. 

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?

Burun siyah nokta temizleme yöntemlerini de yukarıda açıklamıştık. Bunun için burun temizleme bandı, siyah nokta karşıtı peelingler ve ev yapımı maskelerden yararlanabilirsiniz. Özetle siyah noktalara karşı alabileceğiniz tüm önlemler burundaki siyah noktalar için de geçerli. Daha fazlası için Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? yazımızı inceleyin.

İşte örnek bir siyah nokta maskesi tarifi daha! Burundaki siyah noktalar için tarçın ve bal maskesini deneyebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı toz tarçın
 • 3 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

 • Toz tarçını ve balı kalın bir macun kıvamına gelene kadar bir kapta karıştırın. Macunu burnunuza uygulayın.
 • 20 dakika bekletin, ardından ılık suyla yıkayın.
 • Bunu iki hafta boyunca, gün aşırı yapın.

Ayrıca Yağlıya Dönük Karma Cilt İçin Bakım Önerileri yazımız da ilginizi çekebilir.