0

Gözeneklerde biriken kirlerin oksidasyon sayesinde siyah veya koyu renkli hale gelmesiyle görünürleşen bir cilt problemi olan siyah noktalar en yaygın görülen sivilce türleri arasında. Cilt tipi, yaş, cinsiyet, hormonal değerler ve çevresel faktörler gibi bir çok neden siyah nokta oluşumuna sebep olabilir.

Fakat onlardan kurtulmak hiç zor değil. Doğru ve düzenli bir cilt bakımı ile, cildinizi temiz tutarak ve doğru cilt ürünlerini kullanarak siyah noktalarınıza kısa sürede veda edebilirsiniz.

İlk söyleyeceğimiz şey; onları ellerinizle sıkmayın. Bu cildinizde yaralar oluşturmaya sebep olabilir.

Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-1

Yüzünüzü günde 2 kez yıkayın

Cildinizi düzenli yıkamak sivilceler, siyah ve beyaz noktalar gibi bir çok cilt probleminin önüne geçmek için ilk ve en kolay seçeneklerden biri.

Spor yaptıktan sonra da yağ ve terin gözeneklerinize dolmaması için, cildinizi hemen temizlemeniz gerekir. 

Ayrıca yastık kılıflarınızı da düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun.

Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-2

Cildinizi makyajdan arındırın

Uyumadan önce cildinizdeki makyajı temizlemek oldukça önemli. Uyurken cilt kendini yeniler ve gece boyunca nefes alır. Makyaj kalıntıları cildin kendini yenilemesini önleyerek, yağlar ile gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumuna sebep olur...

Bir siyah nokta temizleme fırçası edinin

Siyah nokta fırçası, gözeneklere yerleşen siyah noktalardan ve gözeneklerin içinde yerleşen kir ve yağlardan arınmayı sağlar.

Bu fırçaları, cildinize uygun; yüz yıkama jelleri ve peeling ürünleri ile uygulayabilirsiniz. Temizleme ürününü cildinize sürdükten sonra siyah noktaların olduğu bölgeleri fırça ile nazikçe temizleyin.

Siyah Noktalarınızdan Kurtulun-3

Siyah nokta bantlarını deneyin

Siyah nokta temizleme bandı, maalesef cildinizi derinlemesine temizleyemez. Bant sadece ölü derilerin üst katmanını temizler ve gözeneklerin iç kısmında kir kalmaya devam eder.

Daha fazlası için Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? yazımızı inceleyin.

Maskeler ile cildinizi yatıştırın ve nemlendirin

Cildinizi temizledikten sonra onu nemlendirmek doğru bir cilt bakımının en önemli ritüellerinden biri. Bu noktada, nemlendirici ve besleyici yüz bakım içeriklerini uygulamanın en etkili ve pratik yolu olan kağıt maskeleri deneyebilirsiniz. Veya evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz siyah nokta maskesi tariflerinden yardım alabilirsiniz.

Ayrıca Yağlıya Dönük Karma Cilt İçin Bakım Önerileri yazımız ilginizi çekebilir.