0

Etkili bir cilt bakım rutininin ilk ve en önemli adımı olan yüz temizliği cildinizin parlaklığını ve canlılığını koruması için oldukça önemli. Gün içinde birçok sebepten ötürü cildiniz kirlenebilir. Cildin ürettiği doğal yağ olan sebum birikerek gözeneklere dolabilir, kuruyan bir ciltte, ölü deriler cildiniz üzerinde kalabilir. Hatta yediğiniz yiyecekler, içtiğiniz kahve ve hava koşulları bile cildinizin kirlenmesine yol açar. Yani sadece makyaj yaptığınız zamanlarda değil, her gün düzenli olarak cildinizi temizlemeyi ihmal etmemeniz gerekir.

Bu yüzden günde en az 2 kez yapılan cilt temizliği cildin nefes almasına ve sağlığını korumasına yardımcı olur. Peki yüz temizliği nasıl yapılır, hangi ürünler kullanılır, yüz temizleme jeli nedir, etkileri nelerdir ve cildinize uygun doğru yüz temizleme jeli nasıl seçilir biliyor musunuz? Tüm soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

Yüz Temizleme Jeli Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Temizleme Jeli Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz temizleme jeli nedir, ne işe yarar?

Yüz temizleme jeli cildin nazikçe ve derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Gün içinde sabahları uyandığınızda yüzünüzü yıkıyor ve akşam eve geldikten sonra makyajınızı temizliyorsanız bunun etkili bir yüz temizliği için yeterli olmadığını söyleyelim. Özellikle gözenekler içine dolan sebum, zaman içinde birikerek cildinizde siyah nokta, beyaz nokta ve sivilce gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Yağlanma nedeniyle oluşabilecek sivilce ve siyah noktaları her gün düzenli olarak cildinizi temizleyerek engelleyebilirsiniz.

Yani yüz temizleme jellerinin temel işlevi cilt üzerinde biriken kir ve yağları temizleyerek cildinizi beslemek, cildin canlılığını ve parlaklığını korumaktır.

Yüz temizleme jeli her gün kullanılır mı?

Yüz temizleme jeli her gün günde en az 2 kez kullanılmalıdır. Etkili bir bakım rutini edinmek için bu zamanı sabah ve akşam olarak planlayabilirsiniz. Geceleri cilt kendini yeniler ve onarır. Gün içinde biriken tüm kir ve yağ kalıntılarını önlemek için yatmadan önce yüz temizleme jeli ile cildinizi temizleyerek nemlendiricinizi uygulamak cildin gece boyu daha rahat bir şekilde kendini onarmasına yardımcı olur.

Tabii aynı zamanda gece boyunda, hava kuruluğu, sıcak kaloriferler ya da toz gibi unsurlardan da cildiniz kirlenebilir. Bu yüzden sabah uyandığınızda da cildinizi temizleyerek güne ışıl ışıl bir cilt ile başlayabilirsiniz.

Yüz Temizleme Jeli Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Temizleme Jeli Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Yüz temizleme jeli nasıl kullanılır?

  • Öncelikle cildinizi su ile biraz nemlendirin. Burada kullandığınız suyun sıcaklığı da cildiniz için önemli. Çok sıcak su cildin kurumasına ve matlaşmasına neden olur. Bu yüzden ılık ya da yapabiliyorsanız soğuk su ile yıkmanızda fayda var.
  • Yüzünüzü hafifçe nemlendirdikten sonra yüz temizleme jelinizden bir parça ellerinize alın. (Cildinize uygun bir yüz temizleme jeli seçtiğinizden emin olun. Birazdan yüz temizleme jeli nasıl seçilir konusundaki detaylara değineceğiz)
  • Ellerinize aldığınız temizleme jelini iki elinizi birbirine hafifçe sürterek ısıtın ve ardından yüzünüze sürün.
  • Su ile temas ettiğinde kolaylıkla köpüren yüz temizleme jelini tüm yüzünüze dairesel hareketler ile uygulayın.
  • Yüzünüzün her yerini temizlediğinizden emin olun. Genellikle en çok unutulan yerler saç diplerine yakın bölgeler, çene altı ve kulakların önü oluyor. Bu bölgeleri de temizlemeye özen gösterin.
  • Eğer cildiniz fazla yağlı ve siyah noktaya meyilliyse, hafif kabarık yapısı olan yüz temizleme çubukları ya da titreşimli yüz temizleme cihazlarından da yardım alabilirsiniz.
  • 1-2 dakika cildinizi iyice temizledikten sonra soğuk su ile cildinizi durulayın.
  • Cildinizi kurulamak için yumuşak ve temiz bir havlu ya da kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Haftada en az 1 daha detaylı bir cilt bakım rutini için evde yüz temizleme maskesi de yapabilirsiniz. Bunun için; Evde yüz temizleme maskesi nasıl yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yüz Temizleme Jeli Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? -5 - Saç Bakım Güzellik Yüz Temizleme Jeli Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? -6 - Saç Bakım Güzellik

Cildinize uygun en iyi yüz temizleme jeli nasıl seçilir?

Her cilt birbirinden farklıdır ve yağlı, karma, kuru, hassas olarak cilt tipleri kendi içinde ayrılır. Cildinize uygun ürünler kullanmak cilt bakımınızdan daha fazla veri almanıza ve daha etkili sonuçlar ile karşılaşmanıza yardımcı olur. Bu yüzden kullanacağınız ürünleri seçerken cildinize uygun olup olmadığına ve ürünün içeriklerine dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada iyi kalpli cilt bakımına inanan Simple Ürünlerini bakım rutininiz arasına dahil edebilirsiniz. Sert kimyasallardan arındırılmış Simple Cilt Bakım Ürünleri hassas ciltler için tasarlanmış fakat tüm cilt tipleri tarafından oldukça sevilmiştir. Birbirinden farklı Simple Yüz Temizleme Jelleri arasından hangisini seçeceğinizden emin değilseniz kısaca detaylarına değinelim.

Simple Protect and Glow 2'si 1 Arada Işıltılı & Temiz: Doğal kil ve bambu tanecikleriyle cildinizi temizlerken aynı zamanda pürüzsüzleştirmeye, aydınlatmaya ve yorgunluk izlerini silmenize yardımcı olur. 

Simple Daily Skin Detox Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli: Kusursuz ve mat bir görünüm sağlar. Cildinizi temizler ve parlamayı engellemeye yardımcı olur. Detoks etkisine sahip bileşenleri, cildinizdeki gözeneklerin tahriş olmadan nazik bir şekilde açılmasını ve derinlemesine temizlenmesini sağlar.

Simple Water Boost Micellar Yüz Temizleme Jeli: Multivitamin (E ve B5) bitki özü ve nazik temizleyiciler ile dolu! İçerisindeki Micellar temizleme baloncukları sayesinde yüzünüzü kuruluk ve gerginlik hissi yaratmadan temizler ve anında ferahlık sağlar.

Simple Kind To Skin Ferahlatıcı Yüz Temizleme Jeli: Multivitamin (E ve B5), 3x saflaştırılmış su ve nazik temizleyiciler içeren formülü sayesinde cildinizi nazikçe temizler ve ferahlatır!

Simple Kind To Skin Nemlendirici Yüz Temizleme Jeli: Multivitamin (E ve B5), 3x saflaştırılmış su ve nazik temizleyiciler ile dolu! Cildinizi tahriş etmeden temizler ve tazeler.

*Yukarıdaki ürünler; İçerisinde sert kimyasallar, paraben, etil alkol, parfüm, renklendirici, mineral yağlar ve hayvansal içerik bulundurmayan iyi kalpli formüle sahiptir.

Ayrıca pratik cilt bakım ürünleri yazımız da ilginizi çekebilir.