0

Buhar banyosu nedir?

Evinizde spa etkisi yaratmanın en kestirme yollarından biri buhar banyosu. Aslında sıcak suyla aldığınız her duşta bir nevi buhar banyosu yapmış oluyorsunuz. Kir ve yağ ile dolan gözenekleri açan buhar banyosu, gözeneklerin içinde yumuşayan artıkların daha kolay temizlenmesine yardımcı oluyor. Özellikle yağlı ve karma cilde sahip olanların T bölgesinde biriken siyah noktalardan kurtulması için şahane bir yöntem. Üstelik Japon güzellik sırlarından biri olarak biliniyor.

Etkili bir sonuç için, buhar banyosunu haftada maksimum bir, hatta mümkünse iki haftada bir olacak bir rutinde tekrarlayabilirsiniz. Buhar banyosunun yanı sıra Vücut Temizliği İçin Pratik Öneriler yazımızda da bu konuda faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Buhar banyosu nasıl yapılır?

Öncelikle, saçlarınızın toplu olduğundan emin olun; eğildiğinizde gözünüze girmelerini istemezsiniz.

Bir litre suyu kaynatın ve derin bir kaba aktarın. Kaba doğru eğin ve buharın boşa gitmemesi ve cildinize daha etkili nüfuz etmesi için, başınızı bir havluyla kaba hapsedin. Bu şekilde 5-10 dakika beklemeniz kafi.

Buhar banyonuz henüz bitmedi.

Detoks Zamanı: Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Detoks Zamanı: Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Buhar banyosu sonrası ne yapılmalı?

Buhar banyosundan sonra yüzünüze bir şey sürmeden önce siyah noktalarınızı temizlemeniz gerekir. Bunun için bir komedon çubuğu ya da siyah nokta bandı kullanabilirsiniz. Siyah noktalarınızı temizledikten sonra cildinizi gül suyu ya da farklı bir tonikle silerseniz açık gözenekleriniz bu sayede sıkılaşacaktır. 

Vücudumuzda detoks etkisi yaratmanın birden fazla yolu var. Harika bir detoks etkisi için daha dinç hissetmenize yardımcı olacak önerilerden yararlanın.

Ayrıca süt banyosu faydaları yazımız da ilginizi çekebilir.