0

Hepimizin yüzünde tüyler var, hatta süper havalı ünlülerinkinde bile! Bizler tüyleri olan canlılarız ve büyüteçli aynalar bu gerçeği gözler önüne serse de utanılacak bir durum yok. Bununla birlikte, ayva tüylerinizi sevmiyor da olabilirsiniz. Sonuçta onlardan kurtulmanın sayısız yolu var.

Yüzünüzde aşırı tüylenme olduğu konusunda endişeleriniz varsa, altında yatan başka bir tıbbi durum olabileceği için doktorunuza başvurmayı unutmayın. Yüz tüyleri nasıl alınır, öğrenmek ve yüz tüylerinden kurtulma yöntemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak içinse okumaya devam edin.

Yüz Tüyleri Nasıl Alınır?-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tüyleri Nasıl Alınır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz tüylerinden kurtulma yöntemleri

Yüzdeki ayva tüylerden kurtulmanın yolları neler, merak ediyorsanız bu noktada birçok seçeneğinizin olduğunu hatırlatalım. İşte yüzdeki tüyleri etkili bir şekilde almanın ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanın yolları.

Cımbız

Yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için cımbız, en kolay ve ucuz yöntem. Kaşlarınızı şekillendirmenin en yaygın yolu da bu. Aynı zamanda, ara sıra ortaya çıkan çene tüylerinde de işe yarayabilir.

Dermaplaning

Dermaplaning aslında cildin üst tabakasının (ve onunla birlikte tüylerin de) küçük bir peeling neşteriyle çıkarılmasını içeren bir uygulama. Sonuç almak yaklaşık iki hafta sürer ve tüylerin eskisinden daha kalın uzayacağına inanılsa da öyle değildir.

Ağda

Ağda, yüzü ve vücudu istenmeyen tüylerinden arındıran, uzun zamandır tercih edilen bir epilasyon yöntemi. Kişiden kişiye değişse de yaklaşık dört hafta kadar dayandığı bilinir. Yüzdeki tüylerden kurtulmak için profesyonel bir ağda salonuna gidebilir veya evde kullanmak üzere bir kit satın alabilirsiniz.

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, kıl folikülünü devre dışı bırakmak için darbeli ışık kullanır; bu kulağa gerçekten ürkütücü geliyor ama aslında oldukça acısız. Çünkü lazer, vücutta olduğu kadar yüzde de güvenle kullanılabilen, FDA onaylı bir kalıcı tüy azaltma yöntemi. Lazer epilasyon ile zamanla çıkan tüyler eskisinden daha ince ve az olabilir; hatta sonunda hiç çıkmayabilir.

Yüz Tüyleri Nasıl Alınır?-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tüyleri Nasıl Alınır?-4 - Saç Bakım Güzellik

İple yüz tüyleri nasıl alınır?

Yüz tüylerinden kurtulma yöntemlerinden biri de iptir. İple epilasyon, kaşları şekillendirmek; üst dudakta, yüzün yanında ve çenede çıkan istenmeyen tüyleri almak için oldukça ideal. Bu yöntem, istenmeyen tüyleri kıl folikülünden kalkana kadar çeken ve büken bir iplikle gerçekleştirilir. Sonuçlar tıraştan veya cımbızdan daha uzun sürebilir, ayrıca batık tüylere de neden olmaz (Batık tüyleri önleyin yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz). Hiçbir kimyasal gerektirmediği için de cilt reaksiyonu riski içermez, ancak hafif ağrı veya rahatsızlık yaşayabilirsiniz. İple yüz tüylerini almak beceri gerektirir, bu nedenle eğitimli bir güzellik uzmanı veya estetisyenden yardım almanız gerekir.

Yüzdeki tüylerden doğal yollarla nasıl kurtulunur?

Buraya kadar yüz tüylerinden kurtulma yöntemlerini açıkladık. Ancak uzun yıllar önce, tüm bunlar mevcut değilken, kadınlar yüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için doğal yöntemler kullandılar. Siz de mutfağınızda bulunabilecek birkaç malzemeyle bu doğal yöntemlerden yardım almayı deneyebilirsiniz.

Örneğin yumurta ve mısır nişastası ile bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Yumurta akı, ölü deri hücrelerinden ve yüz tüylerinden kurtulmak için harika bir malzeme. Buna mısır nişastası eklemek yüz tüyleri için maskeyi daha etkili hale getirir.

  • Karışımı hazırlamak için bir yumurtanın beyazını bir kapta, yarım yemek kaşığı mısır nişastası ve bir yemek kaşığı şekerle karıştırın.
  • Ardından macuna benzer karışımı tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgeye tabaka halinde uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin.
  • Kuruduktan sonra maskenin bir ucunu gevşetin ve yüzdeki tüylerden kurtulmak için tüylerin çıkış yönünün tersine doğru soyun.

Ayrıca yüz temizliği hakkındaki detaylı yazımız da ilginizi çekebilir.