0

At kestanesi kremi faydaları ile son zamanlarda adından daha sık söz ettirir oldu. Peki at kestanesi özüyle formüle edilen bu kremin faydaları neler?

Öncelikle kısaca at kestanesinden bahsedelim. At kestanesi veya aesculus hippocastanum, Balkan Yarımadası'na özgü bir ağaç. At kestanesi tohumu özü ise damar sağlığını iyileştirmek ve iltihabı azaltmak için yaygın olarak kullanılan bir besin takviyesi. At kestanesi özündeki ana aktif bileşen, birçok sağlık yararı için çeşitli araştırmalara konu olan “aescin”.

At kestanesi özünün sağlık yararlarından faydalanmak için tabletler, sıvı damlalar, uçucu yağlar ve krem formuna ulaşmak mümkün. Biz, bu yazımızda at kestanesi kreminin faydalarını inceleyeceğiz.

At Kestanesi Kremi 101: At Kestanesi Kremi Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik At Kestanesi Kremi 101: At Kestanesi Kremi Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

At kestanesi kremi nedir?

At kestanesi kremi, at kestanesi özünden yapılan bitkisel bir merhem. Genellikle bacak kaslarında, eklemlerde ve tendonlarda ağrı ve şişliği gidermek için kullanılır. Kremin ayrıca varis adı verilen şişmiş bacak damarlarının ve örümcek damarları adı verilen daha küçük şişkinliklerin görünümünü azaltmada faydalı olduğu düşünülmekte. Ağrılı bacak kas spazmlarını veya kramplarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

At kestanesi kremi faydaları nelerdir?

Günümüzde satılan at kestanesi ürünlerinin çoğunda sadece tohum kullanılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi at kestanesi tohumunun ana etken maddesi aescin’dir. Aescin, damarlar için tonik anlamına gelen bir anti-inflamatuar ve venotonik olarak kabul edilir. Krem olarak haricen uygulandığında, şişliği azaltmak için kan dolaşımını artırabilir.

At kestanesi kreminin standart uygulama dozu, etkilenen bölgeye günde 3-4 kezdir. İyileşme belirtileri başladığında, uygulamalar daha az sıklıkta olabilir.

Bununla birlikte, Batı bitkisel tıbbında, şişmiş damarları tedavi etmek için en etkili eylemin sadece at kestanesi kremine güvenmek olamayacağı düşünülüyor. İyi çalıştığı düşünülen birkaç geleneksel çözüm var. Örneğin kompresyon giysileri, buz paketleri ve bacak egzersizleri, ek rahatlama sağlamak için yararlı ve güvenli çözümler olabilir. Bacak masajı ve egzersizin, özellikle damar sağlığına faydalı olduğu düşünülmekte.

Son olarak, at kestanesi kreminin faydalarının, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından henüz değerlendirilmediğini de belirtelim. At kestanesi kremi kullanmanın nadir görülen bir yan etkisi, ciddi bir cilt alerjik reaksiyonu. Hamile olan veya böbrek veya karaciğer hastalığı tedavisi gören kişilerin kesinlikle kullanmaması gerektiği belirtiliyor.

Herhangi bir bitkisel tedavi almadan önce mutlaka bir tıp uzmanına danışın.

At Kestanesi Kremi 101: At Kestanesi Kremi Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik At Kestanesi Kremi 101: At Kestanesi Kremi Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

At kestanesi kremi yüze faydaları

At kestanesi tohumu özü, güçlü antioksidanlar (serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilecek bileşikler) içerir. Çok fazla serbest radikal, iltihaplanmaya ve hücresel hasara yol açabilir (*). At kestanesi çekirdeği ekstresi, güçlü antioksidan özelliklere sahip kuersetin ve kaempferol dahil olmak üzere flavonoid bileşikleri açısından zengin (*).

Bu nedenle söz konusu at kestanesi kremi yüze faydaları olduğunda, çeşitli cilt sorunlarıyla savaşabileceği düşünülüyor. Buna göre at kestanesi kremi sarkmalarla mücadele edebilir, cilt lekelerini azaltabilir, sivilce sorununu baskılayabilir. Ayrıca gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilir. At kestanesi kreminin ayrıca yara izlerinin hızlı iyileşmesine de yardımcı olabileceği tahmin edilmekte.

At kestanesi kremi cilde faydaları

At kestanesi kreminin yukarıda saydığımız faydaları, genel cilt sağlığı için de geçerli. Yukarıdakilere ek olarak hemoroid semptomlarının giderilmesine de yardımcı olabilir. Bildiğiniz gibi hemoroid, anüs ve rektumun etrafındaki şişmiş damarlarla karakterize yaygın bir sağlık durumu. Semptomlar son derece rahatsız edici ve kaşıntı, tahriş, ağrı ve rektal kanamayı içerebilir (*). At kestanesi özünün iltihap önleyici özellikleri, etkilenen damarlardaki iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltarak hemoroid semptomlarını hafifletmeye katkıda bulunabilir (*).

At kestanesi kreminin bir diğer cilt yararı ise varisli damarlar. Varis, tipik olarak bacaklarda oluşan şişmiş damarlardır. At kestanesi tohumu özü, bacaklarınızdaki kan akışını iyileştirerek venöz tonusu iyileştirebilir (*). Ek olarak, varisli damarlarla ilişkili bacak şişmesini ve ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabilir (*).

At Kestanesi Kremi 101: At Kestanesi Kremi Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik At Kestanesi Kremi 101: At Kestanesi Kremi Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

At kestanesi kremi nasıl kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, at kestanesi kreminin standart uygulama dozu, etkilenen bölgeye günde 3-4 kez. İyileşme belirtileri başladığında, uygulamalar daha az sıklıkta olabilir. Ayrıca satın aldığınız ürünün kullanma talimatlarına bağlı kalmanız gerektiğini unutmayın.

Bununla birlikte herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.

Evde at kestanesi kremi nasıl hazırlanır?

At kestanesi kremi faydaları hakkında bilgi sahibisiniz. Bu bitkisel merhemin çeşitli faydaları olabileceği düşünse de hakkında henüz yeterli bilimsel çalışma olmadığını hatırlatalım. Çoğu kişi evde at kestanesi kremi nasıl hazırlanır merak etse de bu noktada doktorunuza danışmadan bitkisel tedavilere başlamamanız gerektiğini unutmamalısınız. Doğru dozları ayarlamak zor olacağı için de yine at kestanesi kremini hazır formlarında satın almayı düşünün.

Ayrıca şu bitkisel içerikler hakkındaki yazılarımız da ilginizi çekebilir: