0

Zeytinyağı neredeyse yüz yıllardır saç ve cilt bakım rutinlerinde ve güzellik rutinlerinde vazgeçilmez içerikler arasında yer alıyor. Özellikle sağlığa faydaları ile sık sık tüketilmesi önerilen zeytinyağı cilt üzerinde de birçok faydaya sahip. Vitamin ve mineraller bakımından zengin zeytinyağı cildi nemlendirme, yaşlanma etkilerine karşı koruma, güneş hasarlarından koruma gibi birçok etkiye sahip. Aynı zamanda doğrudan cilde kullanılarak harika bir cilt temizleyici ürün görevi de görüyor. Tabii zeytinyağının tüm faydaları bunlarla da sınırlı değil. Bu yazımızda zeytinyağı ciltte nasıl kullanılır, kimler kullanabilir, yan etkileri var mıdır gibi soruların cevaplarına değineceğiz.

Zeytinyağının Cilde Faydaları: 5 Etkili Fayda -1 - Saç Bakım Güzellik Zeytinyağının Cilde Faydaları: 5 Etkili Fayda -2 - Saç Bakım Güzellik

Zeytinyağının cilde faydaları nelerdir?

Zeytinyağının cilde faydalarına geçmeden önce içeriğinden bahsedelim. Zeytinyağında A, D ve K başta olmak üzere birçok vitaminin yanı sıra E vitamini de bulunmaktadır. Bunun yanında zeytinyağı en güçlü antioksidanlardan biri olarak kabul edilir. Bu özelliği sayesinde ultraviyole radyasyondan kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Bunun yanında

Cildi temizler: Etkili bir cilt bakım rutininin ilk aşaması olan cilt temizliğini zeytinyağı ile de yapabilirsiniz. Özellikle sızma zeytinyağı edinerek cildinizi temizlediğinizde tüm makyaj kalıntılarından ve bunun yanında günlük kullandığınız güneş kremi kalıntılarından kurtulabilirsiniz.

Cildi korur ve nemlendirir: İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde hassas ciltleri bile koruduğu söylenir. Bol nemlendirici özelliği ile kışın cildinizi soğuk ve kuruluğa karşı da korur. Cilt bakımınızı bitirdikten sonra birkaç damla zeytinyağı ile cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Cilt dokusunun onarılmasına yardımcı olur: Yine içeriği sayesinde cilt dokunuşunu korumaya ve hatta onarmaya yardımcı olur. Kuruluk nedeniyle çatlamış bölgeleri nemlendirerek onarabilir.

Vücudumuzda en çok kuruyan dirsekler, diz kapakları, topuk gibi bölgelerde de kullanabilirsiniz.

Cildi canlandırır ve sivilcelerden korur: Düzenli kullanımdan sonra cildinizin eskiye göre daha parlak ve canlı olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı cildinizin pürüzsüz olmasına da yardımcı olabilir. Vitaminler sayesinde cildi aknelere ve aknelerin meydana getirdiği hasarlara karşı koruyabilir.

Yaşlanma etkileriyle mücadele eder: Özellikle E ve A vitaminleri cildin epidermis tabakasını sıkılaştırır ve ciltteki kolajen üretimini arttırır. İçeriğinde bulunan yağ asitleri sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder.

Zeytinyağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Yaş aldıkça cilt üzerinde renk değişiklikleri meydana gelebilir. Tabii bu renk değişiklikleri sadece yaş alma ile değil, güneşin zararlı ışınlarına çok fazla ve uzun süre maruz kalma nedeniyle de meydana gelebilir. Zeytinyağı tüm bu bahsettiğimiz içerikleri sayesinde cilt lekeleri üzerinde de etki sağlar. Bu konuda kesin araştırmalar bulunmasa da, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle, yeni cilt lekelerinin oluşmasını geciktirdiği de söylenir.

Zeytinyağının Cilde Faydaları: 5 Etkili Fayda -3 - Saç Bakım Güzellik Zeytinyağının Cilde Faydaları: 5 Etkili Fayda -4 - Saç Bakım Güzellik

Zeytinyağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Zeytinyağını birçok farklı yöntem ile cildiniz üzerinde kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki, cildinize doğrudan uygulayabileceğiniz. Zeytinyağı fazla yağlı bir his bıraktığı için dairesel hareketler ile cildinize masaj yaptıktan sonra bir kağıt havlu ile fazla yağı almak için cildinize dokunabilirsiniz.

Vücut losyonlarınız içine birkaç damla damlatarak vücudunuz üzerinde kullanabilir, cildinize uygun bir nemlendirici krem içine damlatarak yüzünüzde de kullanabilirsiniz. Sabahları güneş kremi kullanıyorsanız, her sabah güneş kreminden önce zeytinyağı uygulamayı da rutin haline getirebilirsiniz. Ayrıca gün sonunda makyaj temizlemek için de kullanabilirsiniz. Hatta yine cilt temizleme özelliği ile bilinen Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak da makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağını cilde sürmenin yan etkileri bulunuyor mu?

Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda zeytinyağının yan etkilerine pek rastlanılmamıştır. Fakat kullanırken aldığınız zeytinyağının sızma olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca güneşe ve sıcaklığa maruz kalan zeytinyağının yapısında değişiklikler olabilir. Bu yüzden kuru ve karanlık bir yerde saklamanızda da fayda var.

Zeytinyağı ile cilt bakımı yapmak kimler için uygundur?

Genellikle her cilt tipine uygun olarak kabul edilen zeytinyağı, yukarda bahsettiğimiz özelliklere ihtiyaç duyan herkes tarafından kullanılabilir. Fakat güzellik uygulamalarının oldukça kişisel olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Başkası üzerinde mucizeler yaratan bir içerik sizde sandığınız etkileri yaratmayabilir bunu unutmayın.

Ayrıca her ne kadar doğal bir içeriğe sahip olsa da kullanmadan önce bir alerji testi yapmanızda da fayda var. Bunun için kolunuzun iç kısmına birkaç damla zeytinyağı damlatın ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlarla karşılaşırsanız farklı bir doğal yağa yönelebilirsiniz.

Ayrıca; Zeytinyağının Saça Faydaları: Saça Nasıl Uygulanır? ve C vitamini serumu yazılarımız da ilginizi çekebilir.