0

Genellikle açık sarı veya açık yeşil renkte olan zeytinyağı, zeytinlerin preslenmesiyle doğal olarak elde edilen bir yağ. Yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin olan zeytinyağı zengin kimyasal bileşimi ile tabiri caizse yüzyıllardır çoğu kültür tarafında saçın dokusunu ve görünümünü iyileştirmek için kullanılır. (*) Zeytinyağının saç derisini yatıştırdığı, saç kökünü güçlendirdiği ve hatta potansiyel olarak saç uzamasını teşvik ettiği söylenir. Daha güçlü, daha uzun saçlar için zeytinyağını saç bakım rutininize dahil edebilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Faydaları: Saça Nasıl Uygulanır? -1 - Saç Bakım Güzellik Zeytinyağının Saça Faydaları: Saça Nasıl Uygulanır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Zeytinyağının saça faydaları

 • Antioksidan özellikler barındıran zeytinyağı saç dökülmesinin etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. (*)
 • Antibakteriyel özellikleri sayesinde saç derisinin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir saç derisi tüm saç sorunlarının çözümü olabilir. Saç uzaması, saç uçlarının kırılmaması sağlıklı bir saç derisiyle bağlantılıdır. (*)
 • Bu antibakteriyel özellikler saç derisi iltihaplarının da önüne geçmeye yardımcı olur.
 • Saça yumuşaklık ve parlaklık kazandırmaya yardımcı olur.
 • Saç derisine ve saç tellerine nüfuz eden zeytinyağı saçın nemini korumasını sağlar.

Zeytinyağı saça nasıl uygulanır?

 • Tüm saçınızı tedavi etmek için yaklaşık 1/4 fincan zeytinyağı yeterli olacaktır.
 • Yağı avcunuz içine alın ve hafifçe ısıtmak için ellerinizi birbirine sürtün.
 • Yavaşça ve nazikçe saç derinize masaj yaparak uygulayın.
 • Saç derinizin ardından tüm saç tellerinize ve uçlarına gelecek şekilde yağı uygulayın.
 • Saçını bir duş başlığı ile örtün ve yağın saç derisine ve saç tellerine iyice nüfuz etmesine izin verin. Genellikle minimum 15 dakika saçta bekletilmesi önerilse hangi zaman aralığının en yararlı olacağına dair hiçbir kanıt yoktur. Bu yüzden 15-30 dakika kadar bekletebilirsiniz.
 • Beklemenin ardından saçlarınızı şampuanlayarak yağdan arındırmanız gerekecek. Saç tipinize ve saçlarınızın ihtiyacına yönelik seçtiğiniz şampuanınız ile saçlarınızı iyice yıkayın.
 • Ardından ılık su ile arındırın. Sıcak su saçlarınızın kurumasına neden olur. Ilık su onların parlak görünmesini sağlayacaktır.
 • Saç kreminizi de uyguladıktan sonra bakım rutininizi bitirebilirsiniz.

*Daha önce saç ürünü olarak zeytinyağını hiç denemediyseniz, ilk kullanım için sadece bir veya iki yemek kaşığı kullanın. Sadece uçlar için kullanacaksanız bir yemek kaşığı sizin için yeterli olacaktır.

Zeytinyağının Saça Faydaları: Saça Nasıl Uygulanır? -3 - Saç Bakım Güzellik Zeytinyağının Saça Faydaları: Saça Nasıl Uygulanır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Kimler kullanabilir?

 • Zeytinyağı en çok kuru ve kalın saçlar için faydalıdır. Saçları nemli ve güçlü tutacağı için kalın ve kuru saç tipine sahipseniz zeytinyağını bakım rutininize dahil edebilirsiniz.
 • Eğer saçlarınızda perma gibi işlemler ya da saç rengi açma işlemleri uygulandıysa saçınız çok fazla neme ihtiyaç duyacaktır. Bu tür işlemler sonrası saçlarınızın hasar görmemesi için zeytinyağı ile düzenli olarak bakım yapabilirsiniz.
 • Çok fazla kırığınızvarsa hasar görmüş bu saç uçları için de zeytinyağlı bakım maskeleri yapabilirsiniz.
 • Eğer kepek için zeytinyağı kullanmak istiyorsanız, bunun kanıtlanmış bir sonucu olmadığını söyleyelim. Fakat ölü saç derilerini canlandırmak, saç derisi bakımı yapmak ve kuru saçları nemlendirmek kepek oluşumunu en aza indirgeyebilir. Belki sizin saçlarınızdaki kepek problemine iyi gelebilir.

Bonus bilgiler

Saçlarınızın uzaması için zeytinyağından yardım alacaksanız, bu konudaki olumlu etkileriyle bilinen diğer doğal yağlardan da yardım alabilirsiniz. Nane, biberiye, Hindistancevizi, avokado ve aloe vera gibi yağlar da saç uzatmak ve saç tellerini güçlendirmek için kullanılan yağlar arasında. Dilediğiniz doğal yağları seçerek kendi karışımınızı hazırlayabilirsiniz. Saçlarınıza uygularken de saç derinize masaj yaparak uygulamayı unutmayın.

Yumurta ve zeytinyağı: Doğal yağların dışında saç uzamasını ve güçlenmesini teşvik eden bir diğer gıda da yumurtadır. Saç maskenizi bir yumurta sarısını zeytinyağı ile karıştırıp da hazırlayabilirsiniz. (*)Saçlarınızdan maskeyi arındırırken sıcak su kullanmamaya dikkat edin. Çabuk katılaşma eğiliminde olan yumurta sarısı, saçlarınızda katılaşırsa

Önemli not: İster denenmiş bir cilt bakım rejimi, ister kanıtlanmış saç bakım tüyoları… Güzelliğin kişisel olduğunu unutmayın. Başka cilt ve saçlar için faydalı olan doğal bakımlar sizde işe yaramayabilir bunu deneyerek, kendi saç ve cilt tipinizi ve ihtiyaçlarınızı gözlemleyerek keşfedebilirsiniz. Ayrıca doğal ürünleri kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığından mutlaka emin olun.

Ayrıca saç uzatan ev yapımı saç maskesi yazımız da ilginizi çekebilir.