0

Pratik hazırlanışları ve ortaya çıkan şık görünümleriyle kadınların en çok tercih ettiği saç modellerinin başında saç örgüleri geliyor. İster çok özel bir güne hazırlanın, isterseniz spor bir kombinle günlük bir görünümün peşinde olun. Örgü saç modelleri her iki günde de sizi en iyi şekilde gösterecek bir büyüye sahip. Üstelik trendi zaman zaman yükselen farklı modeller içerse de örgü için en zamansız saç modeli demek mümkün. Birbirinden farklı saç örgü modellerini içeriğimizde detaylarıyla bulabilir, yapılışlarını öğrenebilir ve hiç vakit kaybetmeden saçınızda uygulayabilirsiniz. İşte en etkileyici örgü saç modelleri;

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

En Etkileyici Örgü Saç Modelleri

Birbirinden farklı birçok örgü saç modeli mevcut. Her ortama ve stile uyum sağlayan örgü modelleri arasından en sevdiğiniz seçeneği seçmek ve birbirinden farklı örgü modellerini keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Mısır örgüsü

Kolay saç örgü modellerinin ilkinde mısır örgüsüne yer verdik. Oldukça pratik yapılabilen mısır örgüsü için saçlarınızı iki eşit parçaya ayırın ve sağdaki tutamın altından üçüncü ve daha ince bir tutam alın. İnce tutamı başınızın orta yerine doğru çekin ve sol tarafa bağlayın. Sol tutamdan da ince bir tutam daha alıp sağ tarafa bağlayın ve yine sıkıca çekin. Her bir tutamı parmağınızla tarak gibi ayırarak tutun ve örgüyü bu şekilde ilerleterek tamamlayın. Küçük bir tokayla tutturduğunuz pratik mısır saç örgünüz hazır.

Kısa saçlar için örgü

Saçlarınızın kısa olması saç örgü çeşitlerini uygulayamayacağınız anlamına gelmiyor elbette. Kısa saçlar için de ilginç ve pratik saç örgü şekilleri mevcut. İkili örgü modelleri tam size göre. Saçlarınızı iki eşit parçaya ayırın ve tutamın birini örün. Örgüyü örerken balıksırtı tekniğini uygulayın, her seferinde saç ekleyerek örmeye devam edin. Biten tarafı lastikle sabitleyin ve diğer tarafa da aynı işlemi uygulayın. Kısa saçlar için örgü yapmak bu teknikle hiç de zor değil.

Daha fazla detaya kısa saçlar için örgü yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Örgülü yarım topuz

İşte günlük şıklığı sevenlerin severek tercih edip, uygulayabileceği kolay saç örgü modellerinden biri. Örgülü yarım topuz yapmak için saçınızın yarısını tepeden toplayın. At kuyruğunuzu mısır örgü modeli ile örün. Örülen kuyruğu bu aşamada biraz bollaştırmanız gerekiyor. Bu detayı atlamamalısınız. Döndürerek başınızın üstünde sabitleyin, tel toka bu noktada çok işinize yarayacaktır. Örgü modellerinden yarım topuz, saçlarınız uzunsa günlük kurtarıcınız olacak bir model.

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Örgü gelin saçı

Bahar ve yaz aylarında yapılan düğünlerde gelinlerin en çok tercih ettiği saçların başında örgülü saç modelleri geliyor. Özellikle kır düğünü konseptli bir düğününüz varsa daha romantik bir görünüm için güzelliğinize güzellik katacak saç modellerinden örgülü olanları tercih edebilirsiniz. Sadece yaz ayları için değil elbette, örgü seven gelinler için her daim kullanılabilir bir model. Örgülü bir dağınık topuz yaptırabilir, sıkı veya salaş örgü modellerinden birini tercih edebilir ya da açık saçlarınıza örgü yaptırarak örgü bir gelin saçına ve şahane bir görünüme sahip olabilirsiniz. Düğün gününden önce farklı örgü modelleriyle prova yaparak istediğiniz örgü şekline karar vermenizde yarar var.

Örgü gelin saçı yapımının detaylarına örgü gelin saçı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İkili örgü saç

Kurtarıcı, spor, günlük bir saç modeli için mutlaka denemeniz gereken saç örgü modellerinden biri de ikili örgü saç. İkili saç örgüsü yapmak istiyorsanız en basit teknik olarak; açınızı ikiye ayırıp iki tutamı da kendi içinde örüp lastik tokalarla sabitlemelisiniz. Değişik saç örgü modellerini denemek isteyenlerin uygulayabileceği ikili saç örgünün en bilineni ise elbette balıksırtı. Balıksırtı örgüyü tepede birleştirerek farklı bir örgü modeli de yaratabilirsiniz. İkili örgü saç modeli yaratıcılığınızı kullanmaya en açık modeller arasında yer alıyor.

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Ters örgülü saç

Ters örgü tekniğiyle uygulayabileceğiniz örgü saç modellerden ters örgünün detaylarına birlikte bakalım. Dört ana tutama ayırdığınız saçlarınızı tek tek örün. Ördüğünüz bu dört tutamı Hollanda örgüsü stiliyle tek bir örgü haline getirin ve saçınızı sıkıca toplayın. Sıkı toplamanız tekniğin tam olarak saçınızda görünmesi için önemli bir ayrıntı. Değişik saç örgü modelleri arasında yer alan ters örgü ile saçınıza birbirinden farklı örgü modelleri uygulayabilir, ters örgülü saçlara sahip olabilirsiniz.

Ters örgülü saç yapımının detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sporcu örgüsü

Sporcu örgüsünü diğer saç örgü modellerinden ayıran en belirgin özellik, balıksırtının ikiye ayrılmış olarak uygulanması. Spor yaparken rahat kullanılmasıyla ünlenen bu örgü modeli, sokak modasının da en sevilen saç stillerinden biri haline geldi. ‘’Yap çık’’ modelleri arasında gösterilen sporcu örgüsü, gün boyu saçınızda sabit kalan örgülerden biri. Saçınızı ikiye ayırdıktan sonra dip kısımlarından ters balıksırtı örerek elde ettiğiniz sporcu örgüsü, çabuk bozulmayan sımsıkı yapısıyla kısa sürede sizin de favori saç örgünüz olabilir.

 

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-7 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-8 - Saç Bakım Güzellik

Cornrow Örgü

Cornrow örgü için kısaca afro örgü diyebiliriz. Son yıllarda trendi gittikçe yükselen afro örgüler arasında en çok dikkat çekenlerinden biri. Değişik saç örgü modellerine ilgi duyanlardansanız bu modeli çoktan keşfetmiş olabilirsiniz. Tekniğin detaylarına inecek olursak; saç derisine yapışık halde işlenen cornrow örgüler, başınıza sımsıkı tutturulabilir ya da açık olarak da kullanılabilir. Düz, balık sırtı ya da saç burularak örülen bu afro örgü şekli, iddialı örgü modellerini sevenler için vazgeçilmez bir örnek.

Cornrow örgüsü yapımının detaylarına daha önce hazırladığımız cornrow örgü yazımıdan ulaşabilirsiniz.

Kılçık örgü

Havalı, şık, zamansız saçlara sahip olmak istiyor ve bunun için de bir saç örgüsünü tercih ediyorsanız kılçık örgü tam size göre bir seçim. Saç örgü şekilleri arasında en ilginç duranlardan biri olduğu şüphesiz olan kılçık örgünün yapımı da basit. Günlük kullanım için de uygun. Kısa sürede uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı iki ana bölüme ayırın ve sağdan aldığınız bir tutamı sola, soldan aldığınız bir tutamı da sağa ekleyin. Sağ-sol ayrımını doğru şekilde yaptığınız takdirde, örgünüz hatasız olacaktır. Bu şekilde saç bitiminize kadar indiğinizde kılçık örgünüz hazır.

Şelale örgü

Şelale saç örgüsü (waterfall braid) değişik örgü modellerine daha da farklı bir soluk olarak karşımıza çıkıyor. Saçlarınızla göz kamaştırmak, önemli bir davete katılırken ‘’Saçıma ne yapsam?’’ derdinden hem şık hem de pratik bir örgü modeliyle kurtulmak istiyorsanız şelale örgü modelini mutlaka denemelisiniz. Gelelim bu saç örgüsünün detaylarına. Saçlarınızı ortadan ikiye ayırın. Saçlarınızın önünden bir tutam alın ve aldığınız bu tutamı üç eşit parçaya bölün. En arkadaki parçayı diğer parçaların arasından geçirin. Geçirdiğiniz parçayı öne bırakıp onun önünde kalan parçayı da arkaya doğru uzatın. Ardından arkadan yeni bir saç tutamı alıp bunu da ön ve ortada kalan tutamların arasından geçirin. Geçirdiğiniz tutamı az önceki gibi öne bırakın. Altta kalan parçayı kıvırarak yeni bir tutam alın. Örmek istediğiniz yere kadar bu işlemi tekrarladığınızda şelale örgü yapmış olacaksınız. Mezuniyet saç modelleri arasında çok tercih edilen bu örgü modeli, genç kızlar için oldukça uygun bir görünüm sunuyor.

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-9 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-10 - Saç Bakım Güzellik

İnce örgülü saç

Birbirinden farklı seçeneklerle karşımıza çıkan saç örgü çeşitlerinden biri de ince örgülü saçlar. İnce örgülü saçlar için uğraştırıcı olmayan, kısa sürede yapabileceğiniz kolay saç örgü modellerinden biri diyebiliriz. Saçlarınızın kısa ya da uzun olması fark etmeksizin ince örgülü saç modelini uygulayabilirsiniz. Sporcu örgü, ince balıksırtı örgü, iki yandan ince örgü, ince örgülü at kuyruğu ince örgülü saçlar arasında yer alan modellerden. Dilediğinizi seçin ve saçlarınızın tadını çıkarın.

Açık saç örgü

Saçlarını açık bırakmak ama aynı zamanda örgüyle ayrı bir hava katmak isteyenlerin deneyebileceği örgü saç modellerinden biri de açık saç örgü. Saçlarınıza dilerseniz fön çekin, açık bırakın ve ortadan ayırdığınız iki tutamı örün. Fön çekmeden de bu tekniği uygulayabilirsiniz. İsterseniz de sadece tek bir yanını örerek hem açık hem de örgülü bir saç elde edin. Tercih sizin.

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-11 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-12 - Saç Bakım Güzellik

Sepet örgü saç

Trendi hiç düşmeyen, zamansız ve her daim kullanabileceğiniz sepet örgü, saçlarınızda farklılık yaratacak bir güzellik sunuyor. Sepet örgü modelinde uygulamanız gereken teknik; balıksırtı. Saçın ön kısmından başlayarak örülen balıksırtı modelin, arkada birleşmesiyle bir sepet görünümünü andırması örgüye adını veren kısım. Bu saç örgüsünü yapmak için, saçınızı yana ayırarak saç çizgisini takip edecek şekilde balıksırtı örmelisiniz. Saçınızın her iki tarafını da aynı şekilde ördükten sonra geriye sadece arkada birleştirmek ve örgüyü biraz bollaştırdıktan sonra tel tokalarla sabitlemek kalıyor. Sepet örgüsünü özel bir gecede kullanacaksanız saçınızla aynı renk tel toka kullanmak görünümü daha düzgün kılacağından dolayı iyi bir fikir olacaktır.

Yandan örgülü saç

Değişik saç örgü modellerini sıralamaya devam ediyoruz. Yandan örgülü bir saçla günlük kombininizi tamamlamaya ne dersiniz? Günlük dedik ama şık bir güne hazırlanıyorsanız da yandan örgülü saçı tercih edebilirsiniz. Saçlarınızı her zaman ayırdığınız, alışık olduğunuz yerden ayırın ve sağ ya da soldan üçe ayırdığınız tutamları örün. Bunu düz örgü olarak yaparsanız pratik bir şekilde örgünüzü tamamlamış olursunuz.

Saç bandı örgüsü

Saç örgüsü şekillerinin en kolaylarından biri. İşe saçınızı ikiye ayırarak başlayın ve her iki tarafı da örün. Örgü şeklinizi kılçık, düz, balıksırtı olarak tercih etmekte özgürsünüz. Her iki tarafı eşit şekilde aşağıya doğru ördükten sonra saçınızı arkadan tel tokalarla sıkı sıkı tutturun. Saçınızda adeta bir bant şeklini alan bu örgü, kısa sürede evden çıkmadan önce uygulayabileceğiniz bir model. Saçlarınızın yüzünüzü kapatmasını istemediğiniz zamanlarda da kurtarıcınız olacak örgü şekillerinden biri.

 

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-13 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-14 - Saç Bakım Güzellik

Romantik topuz

Romantik topuz için özel günlerin vazgeçilmezi dersek asla yanılmış olmayız. Romantik topuz, masum ve doğal bir görünüm sunan örgülü saç modellerinin başında geliyor. Saçlarınızın iki tarafını da düz örgü olarak tabir ettiğimiz üçlü örgüyle örün ve ensede bir araya getirin. Sağda ördüğünüz saçları sola, solda ördüğünüz saçları ise sağda tutturarak romantik topuzu tamamlayabilirsiniz. Romantik topuzu daha da romantik gösteren detaylardan biri ise saçınıza bağlayabileceğiniz kurdeleler ya da bandanalar.

Dağınık örgülü saç

Hem günlük kullanım hem de özel günler için önereceğimiz saç örgü şekillerinden biri de dağınık örgülü saçlar. Cool bir görünüm için iyi bir seçim olan dağınık örgüyü kılıç örgü kullanarak yapmanız mümkün. Yazımızda kılçık örgünün nasıl yapıldığına dair detayları bulabilirsiniz. Dağınık örgünün en belirgin özelliği; çabasız bir görünüm sunması. Saçlarınıza yarı taranmış ve dağıtılmış bir görünüm verdikten sonra kılçık örgüyü yapın ve yarım bırakın. Yarım kalan yeri lastikle bağladıktan sonra son bir dokunuş olarak saçlarınızı belli yerlerden çıkarmak için aynaya bir kez daha bakmanızı tavsiye ederiz. Bollaştırdığınız örgünüzle dikkat çekici bir görünüme kavuşacaksınız.

 

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-15 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-16 - Saç Bakım Güzellik

Afrika örgü

Örgü saç modellerini sevenler ve farklılık peşinde olanlar için Afrika örgü biçilmiş kaftan. Trendi gittikçe yükselen Afrika örgüsü için sentetik saçlar kullanılıyor. Profesyonel bir ele yaptırmanız gereken Afrika örgüsü, zaman ve sabır isteyen örgü saç modellerinden biri. İnce taraklar yardımıyla saçların çok ince bölmelere ayrılarak örülmesi ve aralara sentetik saçlar takılmasıyla elde edilen bu örgü saçınızı gür, tamamı örgülü ve çok havalı gösterecek bir örgü biçimi olarak karşımıza çıkıyor.

Sütçü kızı saç örgüsü

İsmi ilginç gelse de bu örgüye aşina olduğunuzu düşünüyoruz. Sütçü kızı saç örgüsü, geçmişten beri kullanılan ve günümüze kadar ulaşan saç örgü çeşitlerinden. İkiye ayırdığınız saçlarınızın bir tarafını düz üçlü örgü, diğer tarafını ise ters örgüyle ördükten sonra başınızın üstünde saçlarınızı bir araya getirin ve sabitleyin. Bu aşamada toka ve saç spreylerinden yardım alabilirsiniz. Nostaljik görünümleri sevenler için bu örgü çeşidi ideal.

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-17 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-18 - Saç Bakım Güzellik

Tek taraflı saç örgüsü

Kolay saç örgü modelleri ve yapılışları arasında yerini alan tek taraflı saç örgüsü, sizi özel bir geceye hazırlanırken kuaföre gitmenize gerek bırakmayacak kadar iddialı bir model. Tek taraflı olması örgüyü özel kılsa da yapımı oldukça pratik. Püf noktası ise saçınızı ikiye ayırırken bir tarafında çok, diğer tarafında az saç bırakmanız. Az saç kalan kısmı ikili olarak düz örgüyle örün. Açık kalan saçlarınızı düz bırakabilir ya da maşa ile dalgalandırabilirsiniz.

Çoklu örgü

Adı üzerinde pek çok farklı örgüyü saçınıza uygulayarak yapabileceğiniz örgü saç şekillerinden biri de çoklu örgü. Yüzü tamamen ortaya çıkaran çoklu örgüyü yapabilmek için; saçlarınızı üst kısımdan arkaya doğru küçük küçük örmeli ve tamamen bitirmeden yarım şekildeyken tutturmalısınız. Arkada kalan saçınızı dağınık ya da saç uzunluğunuz elveriyorsa topuz yapılmış şekilde de bırakabilirsiniz.

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-19 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-20 - Saç Bakım Güzellik

Üçlü saç örgüsü

Kolay saç örgü modelleri arasında en bilinen ve günlük olarak en çok uygulanan model tabii ki üçlü saç örgüsü. Saçınızın ister tamamını isterseniz bir bölümünü üçe ayırarak sürekli tuttuğunuz tutamı bir alta ekleyerek ilerletebileceğiniz üçlü saç örgüsü, tarz bir günlük görünüme ulaşabileceğiniz örgü modelleri arasında.

At kuyruğu örgü

Saçını saçla tutturmak isteyen ve bu görünümü sevenler için at kuyruğu örgü, saç örgü modelleri arasında yer alıyor. Çocuklarda da rahatlıkla kullanılabilen bu örgü modeli çok da basit. İlk yapmanız gereken saçınızı istediğiniz yerden sıkı bir şekilde toplamanız. Saçınızın at kuyruğu kısmından aldığınız tutamlarla üçlü örgü örün ve örgüyü saçınızın toka yerine dolayın. İşte at kuyruğu örgü yapmak bu kadar kolay.

Kalp örgü

Değişik saç örgü modellerinden birini saçınıza uygulamak istiyorsanız kalp örgüyü seçebilirsiniz. Saçlarınızı ortadan ikiye ayırın. Saçın bir tarafına normal üçlü örgü örün. Üçüncü tutamı üstten ince şekilde alarak ördüğünüzde kalp şeklinin ortaya çıkmaya başladığını göreceksiniz. Diğer tarafa da aynı tekniği uygulayın ve kalp örgünüz hazır. Çocuklar için de çok uygun olan bu modeli çok seveceksiniz.

Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-21 - Saç Bakım Güzellik Saç Örgü Modelleri: En Tarz 27 Örgülü Saç Modelleri-22 - Saç Bakım Güzellik

Karışık saç örgüsü

Karışık saç örgüsü için genişletilmiş örgü de diyebiliriz. Havalı, tarz bir saç modeli tercih edenlerin çok seveceği karışık örgü, örgülü saç modellerinin arasında en pratik tekniğe sahip olanlardan. Dağınık bıraktığınız saçlarınızın tam önünden aldığınız tutamları istediğiniz örgü modelini uygulayarak örün ve modeli tamamlayın. Püf noktası ise; örgü bittikten sonra aralarını elinizle genişletmek.

Renkli saç örgüsü

Farklı görünmeyi sevenler burada mı? Değişik örgü modelleri arasında yerini alan renkli saç örgüsünü yaparken yukarıda sıraladığımız örgü çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Herhangi bir örgü modelinin arasında görünen takma renkli saçlar, renkli saç örgüsüne ulaşmak için yeterli. Daha da cesur görünmek isteyenler saçlarını tutam tutam rengarenk boyayarak da bu görünüme kavuşabilir.

Kafes saç örgüsü

Örgüde nostaljik görünüme ulaşmak isteyenlerin örgülü saç modelleri arasında çok seveceğini düşündüğümüz bir şekil. Yapımı da kolay. Kafes saç örgüsü için yapmanız gereken şey; üstten bir tutam saç almak ve saçlarınızı sağdan sola soldan sağa alarak sıkı bir şekilde örmek. Uç kısımlarda normal üçlü örgüyü uygulayın. Bitiş için saçın tepesindeki küçük tutamı yukarı doğru çekmelisiniz.