0

Gelmiş geçmiş en popüler Afro saç stili olan cornrow örgüyü daha önce duymamış olabilirsiniz. Cornrow saç modeline 90’ların sonu ve 2000’lerin başında oldukça sık rastladık. Hip-hop kültürünün önemli simgelerinden biri olan bu model, o zamanlar Pop ve R&B müziğin genç yeteneklerinin de sıklıkla tercih ettiği bir modeldi. Şimdilerde rahat ve şık olmasıyla tekrar trendler arasına girmeyi başardı.

Cornrow örgü hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulmak için okumaya devam edin.

Cornrow Örgü Nedir? Cornrows Saç Hakkında Her Şey-1 - Saç Bakım Güzellik Cornrow Örgü Nedir? Cornrows Saç Hakkında Her Şey-2 - Saç Bakım Güzellik

Cornrow örgü nedir?

Cornrow örgü modellerinde saç derisine yapışık halde işlenen ince örgüler bazen başa tutturulurken çoğu zaman uzun örgüler halinde omuzlara, hatta bele dökülüyor. Cornrow yani Afro örgülerin direkt balık sırtı olmalarına gerek olmayabiliyor. Tıpkı kaynak gibi tutturuluyorlar. Aklınıza gelip gelebilecek her renk örgü saçla uygulanıyor. Üstelik kısa saç cornrow örgü modelleri de oldukça kurtarıcı. Öyle ki bu modelin en kullanışlı yanı ara boydaki, şekle girmeyen kısa saçları bir süreliğine kamufle edebilmesi. Mesela saçınızı pixie kestirdiniz, hoşunuza gitmedi, afro örgüler imdadınıza yetişebilir. Kullanışlı oluşu bir yana, kullanan kişiye farklı ve dikkat çekici bir görünüm sağlıyor.

Cornrow örgü nasıl yapılır?

Cornrow örgü, son zamanların en popüler örgü modellerinden. Peki cornrow saç modeli için yapmanız gerekenler neler? İşte adım adım cornrow örgü yapımı.

  • Adım 1: Cornrow örgü için öncelikle saçlarınızı iyice tarayın. Ardından cornrow örgüleri nereye yapacağınızı belirleyin ve bu bölgeleri ince bir tarakla ayırın. Örgünün dışında kalacak saçları toplayın, böylece saçlarınızı rahatça örebilirsiniz. 
  • Adım 2: Cornrow saç modeli için ayırdığınız ince saç tutamını üç eşit parçaya daha ayırın ve örmeye başlayın. Örgünüz ne kadar ince ve sıkı olursa o kadar iyi görünür.
  • Adım 3: Cornrow saç için örgülerinizi minik lastik tokalarla sabitleyin. Geri kalan saçlarınızı açın ve iddialı görünümünüzün tadını çıkarın.

Cornrow örgü nasıl yapılır, artık biliyorsunuz. Farklı ve daha eğlenceli bir görünüm için cornrows renkli saç da deneyebilirsiniz. Bunun için öreceğiniz saç tutamlarını renkli saç boyaları ile boyayabilir ve ardından örgü yapabilir veya direkt renkli örgü saç eklemelerinden yardım alabilirsiniz.

Cornrow Örgü Nedir? Cornrows Saç Hakkında Her Şey-3 - Saç Bakım Güzellik Cornrow Örgü Nedir? Cornrows Saç Hakkında Her Şey-4 - Saç Bakım Güzellik

Cornrows örgü ne kadar kullanılır?

Cornrow örgüyü evde kendi başınıza yapacaksanız kullanım süresine kendiniz karar verebilirsiniz. Geceleri saç bonesiyle uyuyarak örgünüzün dağılmasını önleyebilir ve daha uzun süreli kullanım sağlayabilirsiniz.

Eğer bir profesyonele yaptıracaksanız cornrow saç modelinin genellikle 3 ay kadar kullanılabildiğini söyleyelim. Yine de saç tipiniz ve kullanım şekliniz bu süreyi değiştirecektir. 

Cornrow saç nasıl yıkanır?

Cornrow örgü yaptırmadan önce bilmek isteyebileceğiniz sorulardan biri de bu. Cornrow saçı bir profesyonele yaptırsanız da örgünün ardından normalde yaptığınız gibi saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Sadece örgüler saç diplerinden sıkı bir şekilde yapıldığı için parmak uçlarınızı kullanarak nazikçe saç köklerini de yıkamanız gerekir. Bunun dışında cornrow saç modelini daha uzun süre kullanabilmek için her gün yerine haftada 2 kez yıkamanız önerilir. 

Cornrow örgü modelleri

Cornrow örgü sayesinde saçlarınıza sürekli şekil vermek zorunda kalmıyorsunuz. İstediğiniz şekli kolayca verebiliyor ve aynı zamanda gür görünen saçlara sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca saçlarınıza istediğiniz renkleri ekleterek çaba göstermeden saçlarınızda hoş değişiklikler yaratabiliyorsunuz. Elbette bu noktada tercih edebileceğiniz farklı cornrow örgü modelleri de var. 

Ters cornrow örgü

Eğer farklı bir saç modeli denemek isterseniz ters cornrow saç modeli tam size göre. Bu model için saçlarınızı ense kısmından başlayarak yukarı doğru örün ve yüksek bir atkuyruğu yapın. Atkuyruğunuzun altından görünen örgüler görenlerin ilgisini çekecek ve size zahmetsiz bir şıklık kazandıracak.

Cornrow Örgü Nedir? Cornrows Saç Hakkında Her Şey-5 - Saç Bakım Güzellik Cornrow Örgü Nedir? Cornrows Saç Hakkında Her Şey-6 - Saç Bakım Güzellik

Yarım topuz cornrow örgü

Cornrow saç modelleri arasında tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek de yarım topuz. Özellikle ilkbahar- yaz aylarında bu modeli rahatlıkla kullanabilirsiniz. Enerjik ve iddialı bir saç modeli için saçlarınızı önden ince üç cornrow örgü yapıp yarım topuz şeklinde toplayın. İşte tam bir bahar saçı!

Yandan cornrow örgü

Romantik bir saç modeliyle karşınızdayız. Bu model için saçlarınızı yandan ayırın. Kısa tarafı yandan cornrow örgü şeklinde örün. Saçlarınızın kalan kısmını maşa veya saç şekillendirici bir ürünün yardımıyla dalgalandırın ve açık bırakın. Havalı saçlarınızla günün geri kalanının tadını çıkarın. 

Bob kesime cornrow örgü

Cornrow için saç uzunluğu çok fark etmiyor. Yani neredeyse her saç uzunluğuna bu modeli uyarlamak mümkün. Konu cornrow saç modeli olduğunda, karşınıza çıkan seçeneklerden biri de kısa saç cornrow örgü modeli.

Eğer saçlarınız bob kesimse bu modeli denemeyi düşünebilirsiniz. Saçlarınızın kenarlarından alacağınız saç tutamlarını örerek ve kalan saçlarınızı açık bırakarak farklı ve dinamik bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Cornrow Örgü Nedir? Cornrows Saç Hakkında Her Şey-7 - Saç Bakım Güzellik Cornrow Örgü Nedir? Cornrows Saç Hakkında Her Şey-8 - Saç Bakım Güzellik

Cornrow örgü saçları döker mi?

Cornrow örgü konusunda en fazla merak edilenlerden biri de bu. Bildiğiniz gibi günde 100 saç teline kadar saç dökülmesi olağan kabul edilmekte. Saçlarınıza cornrow örgü yaptırdığınızda bu olağan dökülme örgülerin içinde kalacağı için örgüleri açtığınızda gördüğünüz manzara sizi korkutabilir. Ama hemen telaşlanmayın. Çünkü dökülen saçların yapılan uygulamayla ilgisi yoktur. Saçlarınız 3 ay kadar örgülü kaldığı için bu süre içinde dökülen saçlarınızı göreceksiniz.