0

İlk duyduğunuzda kulağa çok hoş gelmese de siyah saça da sarı ve tonlarında ombreler ve balyajlar yapabileceğinizi ve hatta çok yakışacağını söyleyelim. Tabii doğru tonu seçmeniz burada neredeyse hayati önem taşıyor. Çiğ sarıları ya da turuncuya kaçan sarı renkleri şimdilik aklınızdan çıkarın. Aslında koyu renk saçlar ombre, sobre, balyaj gibi daha açık renklerle yapılan işlemlerin görünürlüğünü arttırır. Yine söylüyoruz kendi saç renginize yakışacak doğru tonu seçtiğiniz takdirde!

Siyah Saça Sarı Ombre Tonları-1 Siyah Saça Sarı Ombre Tonları-2

Siyah saça küllü sarı

Siyah saça çok açık sarılar yerine koyu ve yoğun tonda sarılar ile ombre uygulamak gerekir. Siyah saça uygulanan açık renkler ombre görünümde kontrast oluşturacağı için kesik kesik bir görünüm yaratabilir ve bu da hoş görünmeyebilir. Küllü sarıları tercih ederek hafif geçişler şeklinde yaptıracağınız ombre saçınıza canlılık katacaktır. İnce ince ve sık şekilde uygulamayı tercih ederseniz doğal bir görünüm de elde edebilirsiniz. Başlangıçta küllü kumral, koyu kumral, dore gibi renklerin dışına çıkmamaya özen gösterin.

Siyah saçın önüne sarı balyaj

Son birkaç sezondur trend olan saçın ön kısmına uygulanan balyaj işleminde sarıları tercih edebilirsiniz. Saçlarınız mavi siyah gibi parlak görünen bir siyah renkteyse, beyaza kaçan çok açık platinlere yönelebilirsiniz. Bu açık renk yüzünüzün de daha canlı görünmesine olanak sağlayacak. Bu ön kısma yaptıracağınız balyaj işleminde koyuya kaçan küllü renkler ya da kahverengi tonları tercih etmemeye özen gösterin. Bu uygulamada renkler arasında keskin bir geçiş olması şart.

Siyah Saça Sarı Ombre Tonları-3 Siyah Saça Sarı Ombre Tonları-4

Siyah saça gri tonları

Siyah saça yakışacak en güzel renklerden birinin de gri olduğunu söylemeden geçmeyelim. Platin rengin koyu küllü hali gibi görünen grileri dilerseniz saçınızın tepesine yakın bir yerden dilerseniz de saçınızın ortalarından başlatabilirsiniz. Hatta yukarıda da bahsettiğimiz son yılların trendleri haline gelen saçın ön kısmının renklendirilmesi işlemini de uygulayabilirsiniz. Özellikle saçlarınızı ortadan ayırarak kullanıyorsanız sağ ve sol kısımdaki iki gri saç tutamı oldukça havalı bir görünüm yaratacak.

Saç bakımında dikkat etmeniz gerekenler

Siyahtan daha açık renge geçmek için saçınızda renk açıcı kullanılacağından saçlarınızın hasar görebileceğini unutmayın. İlk defa böyle bir işlem yaptırıyorsanız güvendiğiniz bir kuaföre gitmenizde fayda var. Sonrasında ise saç bakımınıza ekstra özen göstermeniz gerekecek.

  • Saçlarınızın yıpranıp kırılmaması için mutlaka haftada 1 maske uygulayın. Bu maskeleri doğal yağlar kullanarak elde edebilirsiniz. Hindistancevizi yağı, zeytin yağı, jojoba yağı gibi doğal yağlar saç tellerinizin nem ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olacak.
  • Saçlarınız boyandıktan sonra bir süre ısı ile şekillendirmemeye dikkat edin. Saç açıcı ısı ile bir araya geldiğinde kırık uçların artmasına neden olabilir.
  • Saçınıza uygun bir şampuan ve saç kremi kullanmayı alışkanlık haline getirin.