0

Bir tür gölgeleme tekniği olan ombre, saçın ortasından ucuna doğru yumuşak bir geçiş ile daha açık renklerde boyanmasıyla elde edilen bir saç uygulaması. Hayatımıza girdiği zamandan beri her sezonun saç trendleri arasında yer alan ombreyi denemek için saçınızın uzun olmasına gerek yok. Kısa saça ombre yapabilir, istediğiniz renkte farklı saçlara kavuşabilirsiniz. Birbirinden farklı model ve renkte yapılan ombreyi yaptırmadan önce size en yakışacak modeli keşfetmenizde fayda var.

Kısa Saça Ombre Modelleri ile Tanışın-1 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saça Ombre Modelleri ile Tanışın-2 - Saç Bakım Güzellik

Kısa saç ombre modelleri

Saçınız ister omuzlarınıza dökülsün ister kulak hizasında bitsin her türlü kısa saç boyunda ombreyi deneyebilirsiniz. Güneşten açılmış gibi doğal sarılara sahip olabileceğiniz gibi gri, pembe ya da mavi renklerde ombreler de yaptırabilirsiniz.

Önce ombre uygulamasının detaylarından bahsedelim.

 • İlk olarak ombre için bir renk belirlenir. (Doğal bir görünüm istiyorsanız saç renginizden birkaç ton açık bir renk seçmelisiniz. Bunun yanında siyah saça sarı ombre de yaptırabileceğinizi söyleyelim tabii)
 • Renk belirlendikten sonra keskin renk geçişlerini önlemek için saça krepeler yapılır. Bu krepeler açıldıktan ve tarandıktan sonra boyanın başladığı yer doğal bir geçişte olacaktır.
 • Krepelerin ardından saçtan tutamlar alınarak ince bir tarak ile boyanır ve saç tutamları paketlenir.
 • İstenilen renge göre bekleme süresi değişir. Bekleme süresinin ardından saç yıkanır.

 Gri ombre kısa saç

Artık ombre uygulamasının nasıl yapıldığı hakkındaki detaylara hakimsiniz. Şimdi sıra rengi seçmekte. Eğer saçınız koyu kumral, siyah gibi koyu renklerdeyse, ona uyum sağlayacak griyi tercih edebilirsiniz. Modern bir görünüm yaratacak griyi bob kesim ile de tamamlayabilirsiniz.

Saçınız sarı, kızıl gibi renklerdeyse farklı bir seçeneğe yönelmenizde fayda var.

Sarı ombre kısa saç

Sarı ombre neredeyse en çok tercih edilen seçenekler arasında. Her saç rengine uyum sağlayacak bir sarı tonu mutlaka var. Siyah saçınıza bile sarı ombre yapabileceğinizi söylemeden geçmeyelim. Özellikle kısa saçlarınızın uçlarının güneşten açılmış gibi doğal bir görünüm yakalamasını istiyorsanız sarı ombre tercih edebilirsiniz. Ombreli saçlarınızı dalgalı bir modelde kullanmayı deneyin. Böylece saçların arasındaki kendi renkleriniz de ortaya çıkacak ve hoş bir görünüm yaratacak.

Kısa Saça Ombre Modelleri ile Tanışın-3 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saça Ombre Modelleri ile Tanışın-4 - Saç Bakım Güzellik

Pembe ombre kısa saç

Kısa saçınıza en çok yakışacak bir diğer renk de pembe. Eğer sıradanlıktan uzak farklı bir seçenek istiyorsanız pembe ve tonları sizin için ideal renkler arasında olabilir. Özellikle saçlarınız platin, açık sarı, gri gibi açık renklerde ise toz pembe ile harika bir uyum yakalayabilir. Pembe ombre tercih edecekseniz saçınızı bob kesim ile modellendirebilir ve saçın içine doğru çekilmiş bir fön ile kullanabilirsiniz.

Mavi ombre kısa saç

Mavi ombre için saçınızın kendi renginin ne olduğu çok önemli bir detay olmaktan çıkıyor. Birçok tonu bulunan maviyi kendi saç renginize adapte edebilirsiniz. Eğer saç renginiz koyu kumral, siyah gibi koyu tonlarda ise, bebe mavisi ve buz mavisi denilen açık bir ton seçebilirsiniz. Sarı, açık kumral gibi tonlar için daha koyu mavilere yönelebilirsiniz.

Koyu renk saçlarınıza daha açık bir ton istiyorsanız, saçınızda önce açma işlemi uygulanması gerektiğini de unutmayın.

Tarçın ombre kısa saç

Eğer kızıl ve kızıla yakın tonlarda bir saç renginiz varsa, tarçın ve tonları oldukça hoşunuza gidebilir. Kızılın birkaç ton açık ve daha sarıya yakın bir tonu olan tarçın en sevilen ombre saç modelleri arasında. Daha pürüzsüz bir geçiş için tıpkı ombreye benzeyen sombre uygulaması ile de bu rengi deneyebilirsiniz.

Kısa Saça Ombre Modelleri ile Tanışın-5 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saça Ombre Modelleri ile Tanışın-6 - Saç Bakım Güzellik

Küllü gri ombre kısa saç

Küllü gri ombre, son zamanların trend saç modası renklerinden. Bu modern rengi eğer saç boyları yerine saçın daha fazla bölümünde görmek istiyorsanız ombre yerine gölge veya balyaj da yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Küllü gri ombrenin cilt alt tonunuza uygun olup olmadığını öğrenmek için mutlaka stilistinize danışmanızı öneririz. Bu renkler teninize uygunsa basit bir uygulamayla saçlarınızda harika bir değişiklik yapabilirsiniz.

Mor ombre kısa saç

Eğer farklılıktan yanaysanız kısa saçlarınızda mor ombre denemeyi düşünün. Mor saç şimdilerde her yerde. İçerisinde özgür hissedebileceğiniz bu iddialı renk, orta ve açık cilt tonlarıyla son derece uyumlu. Kısa saçlarınıza ekleyeceğiniz morlar sayesinde saçlarınızda parlak ve hareketli görünüm yaratabilirsiniz.

Kızıl ombre kısa saç

Ombre renkleri arasında, sarının en fazla tercih edilen renk olduğu bir gerçek. Eğer bunun dışında bir renk denemek istiyorsanız kızıl ombre size göre olabilir. Hatta saçlarınızı kızıla boyatmak istiyor ama yakışıp yakışmayacağı konusunda emin olamıyorsanız öncelikle ombreyi deneyerek işe başlayabilirsiniz. Beğenmeniz durumunda saçlarınızın tamamını kızıla boyatabilirsiniz. 

Küllü kumral ombre kısa saç

Eğer saçlarınız koyu sarı veya koyu kumralsa ama biraz daha ışıltıya ihtiyacınız varsa ombre yaptırmayı düşünün. Böylece tıpkı güneşte doğal olarak açılmış gibi bir saç rengine sahip olabilirsiniz. Koyu kumral saçlarınız için ayrıca gölge ve balyaj gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Kısa Saça Ombre Modelleri ile Tanışın-7 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saça Ombre Modelleri ile Tanışın-8 - Saç Bakım Güzellik

Kahve ombre kısa saç

Koyu renkli saçlarda kontrast yaratması sebebiyle kahve ombre, esmerlere çok yakışıyor. Saçlarınızda renk geçişleri oluşturmak için bakır ve karamel tonları tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte saçınızın tonuna bağlı olarak daha açık renkli kahve renklerini de deneyebilirsiniz. 

Bu noktada, kahve saçlarda bu yıl soğuk ve küllü ışıltıların popüler olduğunu da belirtelim. Eğer saçlarınız doğal olarak kahve ise küllü yansımalar ile cool bir görünüm elde edebilirsiniz.

Platin ombre kısa saç

Saçlarınızda cesur bir renk görmek istiyorsanız platin ombreyi deneyin. Platin ombre kısa saçlarınıza boyut verecek ve daha parlak görünmelerini sağlayacak. Özellikle saçlarınızın cansız ve mat görünmesinden şikayetçiyseniz bu ombre rengini denemenin tam sırası.

Platin ombre için adından da anlayacağınız üzere platin sarısı kullanılıyor. Bu renk sayesinde saç uçlarında canlı ve çarpıcı renkler elde etmek mümkün. İşlem saçlarınızın tamamına uygulanmadığı için bu değişikliği yaptığınızda saçlarınıza da zarar vermemiş oluyorsunuz.

Bu renk en çok açık ve buğday tenlilere yakışıyor. Daha genç ve dinamik bir görünüm oluşturan platin ombre, saçlarının tamamını boyatmak istemeyenler için harika bir seçenek.

Kısa saça ombre bakımı nasıl olmalı?

Ombre yaptıranlar, o harika renk geçişlerinin birkaç yıkamadan sonra aktığını gayet iyi bilir. Bunu önlemek ve saç renginizi korumak için doğru bakım adımları uygulamanız son derece önemli. Saçlarınızdaki ombre renginin kalıcığını artırmak için bazı bakım ipuçlarından yararlanın.

 • Saç bakım rutininizde, saç kremini eksik etmeyin.
 • Şampuan ve saç kremi seçerken saç ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun ve boyalı saçlar için formüle edilmiş ürünleri tercih edin.
 • Saçlarınızı güneş hasarından koruyun. Güneşli havalarda şapka kullanın.
 • Aşırı ısı ile şekillendirmeden kaçının. Bu tür cihazları kullanırken ısıya karşı koruyucu ürünler uygulamayı unutmayın.
 • Saçlarınızı yıkarken aşırı sıcak su kullanmayın. Sıcak su, ombre renklerini daha hızlı akıtır.
 • Ayrıca daha parlak ombre renkleri için saçlarınızı elma sirkesiyle durulamayı deneyebilirsiniz.
 • Saç bakım maskelerini de bakım rutininize dahil edin.
 • Ombre parlaklığı için parlaklık veren bakım ürünlerinden yardım alın.
 • Ombre için saça açma işlemi uygulandığını belirtmiştik. Açma işleminin saça zarar vermesi ise kaçınılmaz. Bu tür bir işlem yumuşak saçlarınızı sertleştirebilir. Bu gibi durumlarda, çözüm olarak saç botoksu yaptırmayı düşünebilirsiniz. Profesyoneller tarafından uygulanan saç botoksu, saçın kaybettiği keratini ona geri kazandırabilir. Elbette saçlarınıza bu işlemin uygulanıp uygulanamayacağı konusunda, yine stilistinize danışmanız gerek.