0

Uzun yıllardır sezonun trend saç modelleri arasında olan katlı saç bu kış da trendler arasında olmaya devam ediyor. Gür ve hacimli bir görünüm dediğimizde akla ilk gelen katlı saç kesimini saç uzunluğu ve şekli fark etmeksizin herkes yaptırabilir. İster uzun saçlarınızı canlandırın ister kısa saçlarınızın daha havalı görünmesini sağlayın. Katlı saçlar herkese yakışmasıyla biliniyor. Tabii önemli olan doğru tekniklerle kesilmiş olması ve kolayca şekil alabilmesi.

Eğer siz de yakın zamanda saçınıza kat verdirmek istiyorsanız, birçok farklı model olduğunu da söyleyelim. Birbirinden farklı kesim ve modelleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Katlı Saç Kesim Modelleri -1 - Saç Bakım Güzellik Katlı Saç Kesim Modelleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Önü katlı saç kesimi

Özellikle kalın telli saçlarınız varsa, katlı kesim modelleri arasında olan önü katlı kesimi deneyebilirsiniz. Saç boyunuzun aynı kaldığı, saçın ön kısımlarına hafif katlar verildiği bu model saçınızın kabarmasını ve elektriklenmesini engelleyebilir. Tıpkı perçem kestirmeye benzeyen önü katlı saç kesiminin perçemden farkı saçın daha fazla bölgesinin kesilmesi. Yani önlerden birkaç tutamı kısaltmak yerine, saçın yanlarından da katlar kesilmesiyle elde edilir. Ayrıca ince telli saçlarınız varsa ve kat kestirmek hakkında tam net değilseniz de ön ve yan kısımların aralarına katlar vererek hacimli bir görünüm elde edebilirsiniz.

V şeklinde katlı saç kesimi

Saçı en dolgun gösteren modellerden biri de V şeklinde olan saç kesimi. Bu saç kesiminde, saçın tamamı arkaya atıldığında V şeklinde bir görünüm olur. Bu görünüm de saçın kenarlarından başlayıp en arkasına gidene kadar eğimli bir kesim ile elde edilir. Genellikle uzun saçlara uygulanan bu modeli tercih edecekseniz saçınızın yapısının düz ya da dalgalı olması önemli. V kesimde katlar saçın ön kısmından kulak ya da omuz hizasından başladığı için yüz şekliniz de burada önemli. Eğer köşeli bir yüz şekliniz varsa V kesim köşelerin daha keskin görünmesine neden olur. Onu yumuşatmak için saçın ön kısmının biraz daha uzun olması gerekir. Eğer bu modeli tercih edecekseniz saçlarınızı hafif dalgalar ile kullanabilir ya da düz fönlerden yardım alabilirsiniz. Saçın ön kısımları çok kısa başladıysa, atkuyruğu toplama modelleri de oldukça yakışacak. Yüzünüzün önünden birkaç saç tutamını dışarı çıkararak kullanmayı deneyin.

Omuz hizasında katlı saç kesimi

Orta boy saçlarınız varsa hiç düşünmeden uzun yıllardır trend olan bob ve lob saç kesimlerini deneyebilirsiniz. Küt modellerin aksine arkaları kısa önleri daha uzun olan bu saç modellerine katlar de verdirebilirsiniz. Özellikle saçın ön kısımlarına perçem ya da kakül yapmak daha hacimli ve havalı bir görünüm yaratacaktır. Katları ister saçın ön kısımlarına isterseniz de daha arkalara yaptırabilirsiniz. Ayrıca saçınızı ortadan ayırarak kullanmayı deneyin. Aynı zamanda katlı saç kesiminde en çok tercih edilen saç şekillendirme yöntemlerinden bir diğeri de doğal dalgalar. Katların çok keskin görünmediği bu doğal dalgalar ile istediğiniz farklı görünümü yakalayabilirsiniz.

Katlı Saç Kesim Modelleri -3 - Saç Bakım Güzellik Katlı Saç Kesim Modelleri -4 - Saç Bakım Güzellik

Kısa kat saç modelleri

Modern bir görünümde olan kısa saçlarınızı şekillendirebileceğiniz birbirinden farklı birçok saç kesimi var. Bunlardan en çok tercih edileninin katlı kesim olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle 90’lı yıllardan beri moda olan pixie kesimi denemek isteyebilirsiniz. Saçın her bölgesinin asimetrik bir kesimde olduğu bu model her yüz şekline yakışabilir. Ayrıca saçınızı küt bir görünümde tutup aralarına katlar vermeyi de deneyebilirsiniz. Özellikle ince telli saçlarınız varsa, kısa bir kesim ile bir araya geldiğinde sönük görünebilir. Katlı kesim saçınızın havalı görünmesine yardımcı olacak. Alnınız genişse bu modeli mutlaka kakül ile taçlandırın. Eğer kakülden emin değilseniz yüzünüzün iki yanına düşecek perçemler de yapabilirsiniz.

Uzun katlı saç modelleri

Çok uzun zamandır saçlarınızın boyunu uzun kullanıyorsanız, biraz değişiklik istemeniz normal. Uzun saçları kestirmek cesaret isteyen konular arasında. Katlı kesim ise uzun saçlarınıza farklılık katarken boyundan hiçbir şey eksilmemesini sağlar. Uzun saçlarınıza uygulayabileceğiniz birçok katlı saç kesimi var. Saçlarınızın aralarına hafif katlar atarak hacim verebilir ya da boyunu sabit tutarak üst kısımları kısaltabilirsiniz. Saçın tam ortasından bir kat yapabileceğiniz gibi, başınızın tepesinden aşağıya inen üç parçalı kat kesim de yapabilirsiniz.

Eğer saçlarınız kıvırcıksa buklelerinizin düzgün görünmesi ve olası kabarıklıkları önlemek için katları saçınızın alt kısımlarında uygulamanız önemli. Eğer saçın üst kısımlarından katlı kesime başlarsanız buklelerinizi şekillendirmede zorlanabilir ve elektriklenmesine neden olabilirsiniz.

Ayrıca, katlı saç kesiminin hangi yüz tipine yakıştığını merak ediyorsanız ya da saçınızı evde kendiniz kesmek istiyorsanız, 7 Adımda Evde Katlı Saç Kesimi Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.