0

Hava değişimleri, sıcak ve soğuğa maruz kalmak, çok fazla işlem görmesi, yanlış bakım rutini uygulamak gibi sebeplerden dolayı saçlarınız cansız ve sönük bir görünüme bürünebilir. Özellikle ince telli ve düz saçlarınız varsa, hacimli görünmemelerinden, kalın telli ve kıvırcık saçlarınız varsa kuru ve elektriklenmelerinden şikayetçi olabilirsiniz. Yıkama rutinlerinize, kullandığınız ürünlere, kurutma şeklinize dikkat ederek, saçınızın ihtiyaçlarını fark edip o ihtiyaçlar dahilinde bakım uygulayarak hacimli, parlak ve canlı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçınıza Hacim Katmanın Püf Noktaları-1 - Saç Bakım Güzellik Saçınıza Hacim Katmanın Püf Noktaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Yıkama zamanını ayarlayın

Eğer saçlarınızı her gün yıkıyorsanız, bu süreyi en fazla haftada 3 olacak şekilde ayarlamayı deneyin. Ama saçlarım 1 günde yağlanıyor diyenlerdenseniz, bunun sebebi her gün yıkamak bile olabilir. Aşırı yıkama, saçınızdaki doğal yağları yok ederek cansız ve düz bir hale getirir. Yapışkan ve sönük bir hal almasını sağlar.

Tabii yıkama rutininizde doğru şampuanı kullanmak da oldukça önemli. Saç dökülmesinden, komple bakıma, nem terapisinden, güçlü uzayan saçlara kadar pek çok farklı formülü bulunan Clear Şampuanlarından ihtiyacınız olanı edinebilirsiniz.

Kurutmaya dikkat edin

Aynaya bakarken saçınızı fönle kurutmak size daha iyi bir görüş ve rahatlık sağlayabilir ama aynı zamanda saçınızı düz bir şekilde kurutarak günü sönük saçlarla geçirmenize neden olur. Yerçekiminin faydalarından yararlanmak için saçınızı baş aşağı tutarak kurutmayı deneyin. Hatta duştan çıktıktan sonra saçınızı baş aşağı tutarak parmaklarınızı kullanarak tarayın, yumuşak mikrofiber bir havlu ile saçınızın fazla suyunu alın. Fön kullanmanız gerekiyorsa, saçlarınıza çok yaklaştırmayarak bu şekilde kurutun ve geriye atın.

Sirke ile durulayın

Saçları durulamak için kullanılan elma sirkesi, saçınızın dibinde kir, şampuan, krem hatta ölü deri gibi kalıntıların birikmesini önler. Bu birikintiler saçlarınızın hacimli olmasını engelleyen sebeplerin başında gelir. Düzenli yapacağınız arındırma ile saçlarınızın nefes almasını sağlamış ve uzamalarına, canlanmalarına da katkı sağlamış olursunuz.

Saçınıza Hacim Katmanın Püf Noktaları-3 - Saç Bakım Güzellik Saçınıza Hacim Katmanın Püf Noktaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Rutininizi değiştirin

Saçınız genellikle sağdan ayrılmışsa, sola geçin. Ortadan ayırıyorsanız sağ ya da sola atmayı deneyin. Bu saçınızın hacimli olmasını engelleyecek rahat bir rutine girmesini önler. Saçlar her zaman aynı yere atıldığında buna alışarak her aynı ayrımda sönükleşmeye başlar. Birkaç günde bir yapacağınız bu değişiklik ile havalı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Masaj yapın

Kuaföre gittiğinizde, saçlarınız yıkanırken kuaförünüzün saç derinize masaj yaptığı hissi hatırlıyorsunuzdur. Saçlar ve saç derisi bu masaj ile güçlenerek canlanır. Saç derisi masajının stresi ve gerginliği azaltmasının yanı sıra, saç büyümesini de teşvik edebileceği de söyleniyor. Duşta ya da yaptığınız saç maskesi sonrası parmaklarınızı kullanarak dairesel hareketler ile saç derinize masaj yapmayı deneyin. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacak saçlarınız canlanacak ve hacimli görünecek.

Maskeler kullanın

Evde, mutfaktaki malzemeler ile hazırlayacağınız saç maskeleri, saçlarınızı beslemenin dışında, kendinizi iyi hissettiren şeyler arasında geliyor. Kendinize zaman ayırmak, öz bakımınızla ilgilenmek ve sonuçların olumlu olduğunu görmek her daim yapmanız gerekenler arasında. Yumurta, aloe vera, argan yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi ve badem yağı gibi yağlar saçların canlanmasını sağlayan doğal yağlardan. Ayrıca, muz da saçın doğal elastikiyetini koruduğu ve hacmini yeniden kazanmasına yardımcı olduğu için harika bir bileşen.

Kırıklardan kurtulun

Tüm bunlar saçlarınıza hacim kazandıracak basit püf noktalar. Tabii kesin ve kısa sürede elde edebileceğiniz bir çözüm istiyorsanız saçlarınızı kısa ve küt kestirmeyi deneyebilirsiniz. Bu kesim saçlarınızın uzun süre hacimli ve havalı görünmelerine yardımcı olacak. Tabii ayda bir kez kuaförünüze saçlarınızın uçlarındaki kırıkları temizletmek de başka bir çözüm yöntemi. Bu esnada saçlarınızın aralarına katlar verdirerek daha gür bir görünümde olmalarını sağlayabilirsiniz.