0

Birçok insan çeşitli nedenlerden ötürü saçlarının yağlanmasından şikayet eder. Saç derisi yağlanması pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Yağlı saçlarda genellikle ağırlık hissi, kirli saç telleri ve şekil almayan sönük saç görünümü vardır. Yağlı saça sahip olanların muzdarip oldukları konuların başında sabah yıkandığı halde akşama doğru yağlanan saç telleri gelir. Oldukça kısa sürede yağlanan saçlarda saç şekli kolayca bozulabilir. Bu da gün içinde saçların bakımsız görünmesine sebep olur. Saç yağlanması sorunu yaşayan pek çok insan saçlarını şapka, eşarp veya bantlarla örtme ihtiyacı hisseder ve saçlarını kamufle etme yoluna gider. Saç yağlanması ile mücadele konusunda doğru ürün seçiminden çeşitli bakım önerilerine kadar bir dizi çözüm yolu bulunur. Peki, saç çabuk yağlanması için uygulanabilecek öneriler neler? Siz de yağlı saçlara sahipseniz ve saç yağlanmasına çözüm arayşındaysanız içeriğimizi okumaya devam edin!

Saç Yağlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Yağlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç Yağlanması Neden Olur?

Saç derisi tıpkı cilt gibi fazla sebum üretim sonucu yağlanır. Ciltte kendini parlama şeklinde gösteren bu durum saçlarda ise kirli ve sönük saç tellerine sebep olur. Bu da saçı sıkça yağlanan kişilerde rahatsızlık hissi yaratır. Fazla sebum üretiminin yanı sıra hava kirliliği, çevre koşulları gibi pek çok faktör de saç yağlanmasında rol oynar. Saç yağlanmasına etki eden unsurlar aşağıdaki gibidir:

 

 • Değişken hava şartları,
 • Saç tipine uygun olmayan saç ürünleri,
 • Saçları yanlış şekilde taramak,
 • Saç tipi,
 • Yanlış beslenme,
 • Aşırı saç bakım ürünü kullanmak,
 • Stres,
 • Hormonal değişiklikler,
 • Saçla fazla oynamak,
 • Saç kremini saç köklerine uygulamak,
 • Fön ve düzleştirici gibi işlemler.

 

Yağlı saçlar için en iyi bakım önerileri hakkında fikri edinmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Saç Yağlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Yağlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç Yağlanması Nasıl Geçer?

Saç yağlanmasından şikayetçi olanlar için uygulanabilecek bazı öneriler ve bakım alışkanlıkları vardır. Saç yağlanmasını önleyecek önerilere dikkat edildiğinde yağlanmanın önüne geçmek mümkün olur. İşte saç yağlanması çözümü için öneriler…

Saçınızla Fazla Oynamayın

Gün içinde devamlı saçınızla oynuyorsanız bu alışkanlığınızı bırakmanızda fayda var. Elinizi sık sık saçınıza götürdüğünüzde cildinizdeki yağlar saçınıza geçer ve saçlardaki yağlanma sorunu artar. Saçınıza şekil verdikten sonra saçlarınıza dokunmamak saç yağlanmasının önüne geçebilir.

Saç Kremini Saça Doğru Uygulayın

Saçlarınız yağlı ise saç kremini saçınıza uygularken dikkatli hareket etmelisiniz. Saç kremi çeşitleri saçları beslemesi ve nemlendirmesi açısından önemlidir. Saç kremi kullanarak saçlarınızı daha kolay tarayabilirsiniz. Yağlı saçlarınız için saç kremi kullanırken ürünü saç boylarına ve uçlarına uygulayın. Saç kremini saç diplerine sürmekten kaçının.

Yastık Kılıfınızı Sık Sık Değiştirin

Kullandığınız yastık kılıfını sık sık değiştirmek saçlarınızın daha geç yağlanmasına yardım eder. Çünkü yüzünüzdeki ve saçlarınızdaki yağlar uyku sırasında yastık kılıfına geçer. Bu da ertesi gün daha yağlı saç görünümüne neden olabilir. Yastık kılıfını düzenli aralıklarla değiştirmeye dikkat edin.

Doğru Şampuan Kullanın

Yağlı saçlar için özel olarak geliştirilen arındırıcı şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Clear Women Kepeğe Karşı Etkili Kil Terapisi Şampuan ürünü içeriğindeki kil sayesinde saçları ağırlaştırmadan dipten uca arındırır. Bio-güçlendirici teknoloji ve B3 vitamini ile zenginleştirilen Clear şampuan saç derisinin koruyucu bariyerini güçlendirerek, saç derisini nemlendirerek saçların sağlığına katkıda bulunur. Clear şampuan düzenli kullanımda kepek sorununun önlenmesine de yardım eder.

Saçınızı Doğru Kurutun

Saçlarınızı kuruturken fön makinesini saçlarınızdan belirli bir uzaklıkta tutun. Fön makinesini saçınıza yakın tuttuğunuzda saç derisi terlemeye ve daha fazla yağ üretmeye başlar.

İyi Beslenin

Beslenme düzeni saç yağlanmasına etki eden faktörlerden biridir. Şekerli ürünler, süt ürünleri ve kırmızı eti çok sık tüketmek saçların daha çabuk yağlanmasına yol açabilir. Bunlar yerine sebze ve meyveden zengin olan ürünler, tahıllı besinler tüketebilirsiniz.

 

Saçlarınızı Daha Az Tarayın

Saçları taramak saç derisindeki yağ bezelerini uyarır. Bu da saçların daha yağlı görünmesine neden olur. Saçlarınız hızlı yağlanıyorsa saçlarınızı daha az taramayı deneyin.

Saç Aksesuarları Kullanırken Dikkatli Olun

Saç bandı, şapka ve saç tokası gibi saç aksesuarlarını sık kullanmak saçların yağlanmasını artırabilir. Saçlarınızın nefes almasına izin vermek bu noktada daha faydalı olur. Ayrıca saçlarınızı sık sık toplamak ve sıkı topuzlar yapmak da kaçınılması gereken hareketlerdendir.

Saç Yağlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Yağlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç Yağlanmasını Önlemek İçin Bitkisel Çözümler

Saç yağlanmasına evde çözüm arayışında olanlar için kolayca uygulanabilecek yöntemler bulunur. Evde hazırlanan doğal maskelerle saçlarınızdaki yağlanma problemini azaltabilirsiniz. Saç yağlanmasını önlemek için tercih edebileceğiniz doğal çözümler aşağıdaki gibidir:

 

 • Sirke kürü: Sirke saç yağlanmasını azaltan özelliklere sahip. Bir çay bardağı doğal elma sirkesi içine bir tatlı kaşığı kekik suyu ekleyin. Bir çay kaşığı tuzu da ilave edip karışımı kaynatın. Sirke kürü soğuduğunda saç diplerinize masaj eşliğinde uygulayabilir, ardından soğuk suyla saçlarınızı durulayabilirsiniz.
 • Yumurta kürü: Yumurta saç yağlanmasını önleyen besinlerden biridir. Yumurtayı kırdıktan sonra güzelce çırpıp saç derisine masaj eşliğinde uygulayın. Yumurtayı saçınızda bir saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. Yumurta kürünü haftada bir veya iki kez yapabilirsiniz.
 • Aloe vera maskesi: Aloe vera maskesi saç yağlanması için tercih edilen kürler arasındadır. Bir su bardağı şampuan içine bir yemek kaşığı limon suyu ve bir tatlı kaşığı aloe vera jeli ekleyin. Karışımı saç diplerine masaj yaparak iyice yedirin. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Aloe vera maskesini saçlarınıza haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.

 

Bunun yanında “Yağlı saçlara ne iyi gelir?” diye merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilir ve konu hakkında detaylı fikir edinebilirsiniz.

Saç Yağlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-7 - Saç Bakım Güzellik Saç Yağlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?-8 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakım Rutini

Yağlı saçlarınız varsa saç bakım rutinine özen göstererek çabuk yağlanma sorununu azaltabilirsiniz. Günlük saç bakım uygulamalarında dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

 

 • Saçlarınızı yıkarken ılık su kullanmaya çalışın. Bunun yanında durulama esnasında ise soğuk su tercih edebilirsiniz. Soğuk su yağ salınımını azaltıp derideki gözeneklerin küçültülmesine yardım eder.
 • Saç bakım rutininiz için ürün seçerken yağlı saçlar için geliştirilmiş seçeneklere yönelerek saç yağlanmasını azaltabilirsiniz.
 • Saçlarınız yağlı görünse bile saçlarınızı her gün yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Saçlar ne kadar çok yıkanırsa saç derisi de aynı oranda yağlanma eğilimi gösterir.

 

Siz de çabuk yağlanan saçlara sahipseniz yukarıdaki bakım önerilerini ve bitkisel çözümleri deneyerek daha az yağlanan saçlara sahip olabilirsiniz.