0

Saçlarınızı sadece bir önceki gün yıkamış olmanıza rağmen yağlı görünen saçlarla uyanmak, sabahınızı mahvedebilir. Aşırı yağlı bir saç derisi rahatsız edici kaşıntıya ve seboreik dermatite yol açabilir. Hatta kepeğe neden olan mantar için uygun üreme alanını da yaratabilir. Bununla birlikte saçlarınızı tüm yağlardan arındırmak istemezsiniz. Çünkü doğal yağlar saçlarınızı korur ve sağlıklı bir saç derisi için hayati önem taşır. Peki saçlarınıza zarar vermeden ve saç derinizi tahriş etmeden yağlı saçlarla nasıl mücadele edeceksiniz?

Cevap basit: Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile yağlı saçlarla mücadeleyi daha kolay bir hale getirmek mümkün.

Yağlı Saçlar İçin En İyi Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Saçlar İçin En İyi Bakım Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Doğru şekilde şampuanlayın

Saç yıkamanın oldukça basit bir iş olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Kesinlikle haklısınız! Yine de saçlarınızı yanlış yıkıyorsanız sonunda yağlı bir saç derisi ile hasar görmüş saçlarla karşılaşabilirsiniz.

Saçınızı doğru şekilde yıkamak için nazikçe saç köklerine ve saç derisine ideal miktarda şampuan uygulamalısınız. Tırnaklarınızı kullanmaktan veya saç tellerinde gereksiz sürtünme yaratmaktan kaçının. Agresif ovma saç derinizi tahriş edebilir ve daha fazla yağ üretmesine neden olabilir.

Yağlı saçlarınız varsa saçlarınızın uzunluğuna değil, yağın bulunduğu saç derinize odaklanın. Şampuanı doğrudan saç uçlarına uygulamayın veya fırçalamayın. Bunun yerine durularken şampuanın uçlardan akmasına izin verin.

Daha fazlası için Doğru Saç Yıkama Rutini Nasıl Olmalı? yazımızı inceleyin.

Saçlarınızı yeteri kadar durulayın

Saç kremleri, bildiğiniz gibi saç uçlarına uygulanır. Eğer köklere uygularsanız saçlarınızı yağlı gösterebilir ve yağların daha hızlı birikmesine neden olabilir. Bu nedenle krem kullanıyorsanız sadece uçlara uygulayın ve daha da önemlisi saçlarınızın iyice duruladığınızdan emin olun.

Yağlı Saçlar İçin En İyi Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Saçlar İçin En İyi Bakım Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınızı doğal halinde kullanın

Düzleştirici maşalar veya fön makineleri saçlarınıza pürüzsüz ve düz bir görünüm verebilir. Ancak saçlarınızın daha hızlı yağlı görünmesine de neden olabilir. Bunun için mümkünse saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakın ve doğal dokusunu kucaklayın. Böylece saç yıkama aranızı uzatacak ve ısı hasarını önleyeceksiniz.

Saç fırçanızı temizleyin

Kirli bir saç fırçasının yeni yıkanmış saçlarda yeri yoktur. Fırçanız saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra, onları kirletebilecek şekillendirici ürünler, yağlar ve tozlarla dolu olabilir. Birikmeyi gidermek için tarak ve fırçalarınızı biraz şampuan veya yumuşak sabunla temizleyin. Aynı şekilde fırçanızı yağ ve kirden arındırmak için her kullanımdan sonra tüm dökülen saçları temizleyin. Saç fırçası, tarak nasıl temizlenir; detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin En İyi Bakım Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Saçlar İçin En İyi Bakım Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınızla oynamaktan kaçının

Saçları döndürme, saç derisini kaşıma, parmaklarınızı saçlarınızda gezdirme… Saçlarınızla ne kadar oynarsanız o kadar hızlı yağlanır. Saçları sık sık taramak ve dokunmak yağ bezlerini uyarabilir. Saç derisi yağlarını saç tellerine bulaştırabilir ve onlara ellerinizden ekstra yağ geçebilir.

Nazik olun

Yıkarken, tararken, şekillendirirken veya başınızı kaşırken ekstra nazik olmak önemli. Saç derinizi tahriş etmek onu aşırı uyarabilir ve yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olabilir.

Yağlı saçlar için formüle edilmiş ürünler kullanın

Yağlı saçlar için formüle edilmiş şampuanlar, saç derinizi doğal yağlarından sıyırmadan nazikçe temizlemenize yardımcı olur. Bu noktada size önerimiz Clear Women Kil Terapisi Şampuan. Formülünde yüzyıllardır mineral deposu olarak bilinen kil içeren Clear Kil Terapisi Şampuan, saçı kurutmadan derinlemesine arındırır ve saçlarınıza ipeksi yumuşaklık verir. B3 içeren formülü sayesinde beslenmiş ve arınmış bir saç derisi ile yağlı saçları dert etmenize asla gerek kalmaz.

Ayrıca Her Gün Saç Yıkamak Zararlı mı?, Bebek Pudrası Kuru Şampuan Olarak Kullanılır mı? ve Saç Serumu yazılarımız ilginizi çekebilir.