0

Saç bakımını doğru bir şekilde yapmak için saçınızın ve saç derinizin dilinden anlamak gerekiyor. Saç derinizin yağlı, normal ya da kuru olması dikkat etmeniz gereken ilk etkenlerden biri. Saçlarınızdaki kuruluk ya da yağlılık saç derinizdeki yağ bezlerinin ne kadar aktif çalıştığıyla alakalı. Bu denge genetik olabildiği gibi onu beslenme gibi iç etkenlerle ya da saçlarınızı çok yıkamak gibi dış etkenlerle bozmanız da olası.

Biz de tam burada araya girerek saçlarınız için birkaç tüyo sıralıyoruz.

Erkek Saç Bakımı: Kuru ve Yağlı Saçın Farkı-1 - Saç Bakım Güzellik Erkek Saç Bakımı: Kuru ve Yağlı Saçın Farkı-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınız kuruysa...

Düz saçlardan ziyade kıvırcık ve dalgalı saçlar doğal şekli nedeniyle kuru olmaya daha meyillidir. Dalgalı ya da kıvırcık saçların karakteristik halka şekilleri köklerden gelen doğal yağların saç uçlarına ulaşmasını geciktiriyor. Bu da saçın kuru görünmesine neden oluyor.

Bazen sorun, saç derinizin kendisinden kaynaklanabiliyor. Saç derisindeki kuruluk zamanla pul pul dökülmeye yani kepeğe neden olabiliyor. Saç derisi iki haftada bir yenilendiği için bu durum doğal ancak aşırıya kaçtığında omuzlara dökülen kepekler görülebiliyor.

Kepek sorununa yol açan başlıca hataları, gereğinden fazla saçı az şampuanlamak, yanlış taramak, stres, çinko ya da B Vitamini bakımından yetersiz bir beslenme düzeni şeklinde sıralayabiliriz.

Peki, kuru saçlarınızı ve kepeği nasıl yatıştırabilirsiniz?

Saç dibinize ihtiyacı olan ilgiyi, özel yağlarla masaj yaparak verebilirsiniz. Argan yağı ve E Vitamini kapsülleriyle saç derinizi ödüllendirebilirsiniz.

Diğer taraftan, kuru saçlarınızı nemlendirmek için özel şampuanlardan da yardım alabilirsiniz. TONI&GUY Kuru Saçlar için Şampuan ve Saç Kremini deneyebilir, haftada iki defa TONI&GUY Yeniden Yapılandırıcı Bakım Maskesini uygulayabilirsiniz.

Biraz önce bahsettiğimiz gibi eğer kepek probleminiz varsa muhakkak bir uzmana danışmalısınız. O zamana kadar saç derinizi kaşımamanızı tavsiye ederiz.

Erkek Saç Bakımı: Kuru ve Yağlı Saçın Farkı-3 - Saç Bakım Güzellik Erkek Saç Bakımı: Kuru ve Yağlı Saçın Farkı-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınız yağlıysa...

Saçın doğal şekli tıpkı kuru saçta olduğu gibi yağlı saçta da önem teşkil ediyor. Düz saçların çabuk yağlanması tam da bu yüzden. Saç dibindeki yağlar saçın uçlarına doğru çok kolay şekilde hareket ediyor. Saç çabucak yağlanıyor, ağırlaşıyor, sönük görünüyor.

Bu noktada en sık düşülen hata saçların kirli olduğunu düşünüp onları sürekli yıkamak. Siz temizlediğinizi düşünseniz de saçı çok fazla yıkamak onu daha fazla yağlandırıyor. Saç deriniz kurumaya başladığını düşünerek oraya daha fazla sebum yolluyor. Saçınızdaki yağı azaltmak için öncelikle yıkama alışkanlığınızı azaltmayı deneyin; haftada üç kafi, unutmayın.

Ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmeniz mühim. Çok fazla fast food tüketmek, baharatlı ve acı yemek sebum dengenizi bozabilir.

Yağlı saçlarla nasıl baş edebilirsiniz?

Gün içinde saçınızdaki sebumdan ve yağlı görünümden rahatsızsanız, bu noktada yardımınıza bir şampuan yerine sebumu hızlıca dengelemek için TONI&GUY Hacim Veren Kuru Şampuan koşuyor. İstediğiniz an, istediğiniz yerde.

Genel bakım rituelinize ise, saçlarınızı yağdan arındıracak TONI&GUY Kömürlü Yoğun Arındırıcı Şampuan’ı ekleyebilirsiniz.