0

Söz konusu erkek saç modelleri olduğunda Amerikan tıraşı asla eskimeyen stiller arasında gösterilebilir. Bu zamansız model, her saç tipine ve uzunluğuna göre ayarlanabiliyor ve hemen herkese çok yakışıyor. Eğer siz de saç stilinizi değiştirmek istiyor ancak bir türlü karar veremiyorsanız Amerikan tıraşı hakkında daha fazlasını keşfedin. İşte Amerikan tıraşı modelleri hakkında merak edilen her şey.

Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-1 - Saç Bakım Güzellik Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Amerikan tıraşı kaç numara?

Amerikan tıraşı her saç uzunluğuna göre ayarlanabilse de özünde kısa bir saç modeli. Dolayısıyla en çok yaz aylarında tercih ediliyor. Erkek Amerikan tıraşının 2022-2023 sezonunda da revaçta olduğunu unutmadan söyleyelim.

Peki, sevilen erkek saç modellerinden biri olan Amerikan tıraşı nasıl bir model? Bu saç modeli için saçın yan tarafları ve arkası çok kısa (1 numara), saçın tepe kısmı ise daha uzun (3-4 veya 5 numara) olmalı. Elbette bu modelin de kendi için de farklı çeşitleri bulunuyor. Geniş Amerikan tıraşı, izsiz Amerikan tıraşı, izli Amerikan tıraşı; tercih edebileceğiniz Amerikan tıraşı saç modellerinden yalnızca birkaçı. Örneğin geniş Amerikan tıraşı için kulak üstünden 7 cm yukarısına kadar saç 1 numara kesilmeli, diğer kısımlarda ise tercihe göre makasla ya da 5-6 numara tıraş makinesi ile kesim yapılabilir.

Bu noktada erkek saç kesim numaraları hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Amerikan tıraşı nasıl yapılır?

Aslında erkek Amerikan tıraşı nasıl yapılır, yukarıda kısaca değindik. Bu model için stilistinize başvurmanızı öneririz. Ama eğer daha önce evde saçlarınızı kestiyseniz gerekli ekipmanlar ile bu modeli evde yapmayı da deneyebilirsiniz. Erkek evde saç kesim hakkında daha fazlasını keşfetmek için yazımızı inceleyin.

Amerikan tıraşı modelleri erkek stilleri için saçların yan bölümleri 0-1-2 gibi saç kesim numaraları ile oldukça kısa bırakılır. Saçların tepe bölümü ise isteğe göre normal uzunlukta veya 7-8 saç kesim numarası ile orta uzunlukta kullanılabilir. Eğer kısa bir Amerikan tıraşı modeli istiyorsanız yanları 0 numara, üstleri 6 numara ile yapmanızı öneririz.

Amerikan saç tıraşı kimlere yakışır?

Amerikan tıraşı dendiğinde ilk olarak aklınıza 2000’li yıllar geliyor olabilir. Çünkü o dönemde bu saç modeli özellikle futbolcular arasında yaygın olarak kullanılıyordu. Tarihine baktığımızda ise başlangıçta sadece Amerika ordusu subayları tarafından yapıldığı ve zamanla dünyaya yayıldığı düşünülmekte.

Amerikan tıraşı modellerinin hemen herkese yakıştığını belirtmiştik. Bu saç modeli farklı uzunluklara uyarlanabildiği için siz de yüz şeklinize uygun bir modeli rahatlıkla deneyebilirsiniz. Bu noktada stilistinizin görüşlerinizi almanız önemli. Bununla birlikte Amerikan tıraşının özellikle yuvarlak yüzlü beylere yakıştığını belirtmekte fayda var.

Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-3 - Saç Bakım Güzellik Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Amerikan tıraşı modelleri

Amerikan tıraşı erkek stilleri hakkında gerekli bilgileri verdikten sonra, gelelim tercih edebileceğiniz farklı seçeneklere. Saç stilinizi değiştirmeden önce aşağıdaki Amerikan tıraşı saç modellerine göz atmayı unutmayın.

Klasik Amerikan tıraşı

İlk önerimiz klasik Amerikan tıraşı. Bu model için daha önce de açıkladığımız gibi saçların yan kısımları çok kısa, üst kısımları ise orta uzunlukta olmalı. Bu erkek saç modelini özellikle sıcak havalarda daha serin hissetmek için yaz aylarında tercih edebilirsiniz.

Düz saçlar için uzun Amerikan tıraşı

Kolej kesimi olarak da hatırlayabileceğiniz bu erkek saç modeli, düz saçlı erkekler için son derece ideal. Saçlarınızın güzelliğini göz önüne çıkarmak için saçlarınızın yanlarını kısaltın, üst kısımları ise orta uzunluktan daha uzun bir boyutta bırakın. Böylece saçlarınız nazikçe yanlara dökülecek ve son derece doğal bir görünüm oluşturacak.

Kademeli Amerikan tıraşı

Amerikan tıraşı saç modelleri arasında sıkça tercih edilen bir diğer model de bunun kademeli versiyonu. Saç kesiminizin daha doğal görünmesi için yan tarafların uzunluğunu kademeli olarak kısaltın. Yanlardan yukarı doğru saç uzunluğu adım adım artsın.

Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-5 - Saç Bakım Güzellik Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Arkaya doğru Amerikan tıraşı

Daha ciddi bir stil arayan beyler Amerikan tıraşını bu şekilde kullanabilir. Bu model için saçlarınızın üst kısımlarını enseye doğru uzatın, yanlar ise yine kısa olsun. Ardından saçlarınızı geriye doğru şekillendirin ve bir saç şekillendirici ürün ile sabitleyin.

İzli Amerikan tıraşı

İzli Amerikan tıraşı saç kesiminde saçların yan bölümleri ile üst kısmı arasındaki geçiş son derece keskin olur. Üst kısmı dilediğiniz uzunlukta bırakabilir, yanları ise 2 veya 3 numara saç kesimi ile keserek geçişi belirgin yapabilirsiniz.

İzsiz Amerikan tıraşı

Adından da anlaşılacağı gibi bu Amerikan tıraşı saç modelinde saçların yan bölümleri 3 numara, üst bölümü 5-6 numara, geri kalanı ise 3 numara ile şekillendirilir. İki bölüm arasındaki geçiş ise makasla izsiz şekilde yapılır. Özetle saçların yanları ile tepe kısmı arasındaki geçiş son derece yumuşak olmalı.

Gizli Amerikan tıraşı

Gizli Amerikan tıraşı modelinde saçların yan kısımlarındaki kısa kesimler makine ile kısaltılırken üst kısımlar makas ile kesilir. Böylece kesimin yine daha doğal durması sağlanır ve aradaki geçiş gizlenmiş olur.

Kalın telli saçlar için Amerikan tıraşı

Eğer saçlarınız doğal olarak kalın telliyse çoğu insana göre daha şanslısınız. Bu tür saçlarda Amerikan tıraşı kullanmak için yanları çok kısa tutmamanızı öneririz. Yanlar ile üst kısım arasında az bir fark bırakarak üst bölümün orta uzunlukta kalmasını sağlayın. Böylece son derece dengeli bir görünüm oluşacak.

Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-7 - Saç Bakım Güzellik Amerikan Tıraşı Erkek Saç Modelleri-8 - Saç Bakım Güzellik

Kıvırcık saçlar için Amerikan tıraşı

Eğer kıvırcık saçlara sahipseniz Amerikan tıraşı size çok yakışacak. Bu model için üst kısımdaki saçlarınızı düz saçlı beylere göre daha uzun tutun. Böylece kontrol altına almanız ve şekillendirmeniz çok daha kolay olur. Yanları ise oldukça kısa tutmalısınız.

Amerikan tıraşı saç bakımı

Amerikan tıraşı saç modelleri, genelde kısa kullanıldığından son derece zahmetsizdir. Eğer saçlarınız doğal olarak düzse bu kesimi kullanırken çok rahat edeceksiniz. Çünkü yıkayıp çıkmanız bile yeterli olacak. Bunun yanı sıra dalgalı veya kıvırcık saçlara sahipseniz de şekillendirici ürünlerle farklı stiller deneyerek Amerikan tıraşı ile stilinizi harika bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Bonus: Stilinizi kokunuzla tamamlayın!

Yukarıdaki Amerikan tıraşı modellerinden size uygun olanı seçtikten sonra, geriye sadece stilinizi kokunuzla tamamlamak kalıyor. Axe’ın ikonik kokularından Axe Africa’yı deneyin. Vanilya ve mandalinanın eşsiz bileşenleriyle uzun süre harika kokmanıza yardımcı olur. Yeni Axe Africa’nın ter kokusunu maskelemeden durduran Dual Action teknolojisi sayesinde artık hiçbir şeyden çekinmenize gerek yok. Tüm vücudunuza uygulayın ve 48 saat etkileyici kokmaya devam edin. Egzotik baharatlar ve aromalarla zenginleştirilen formüle sahip Axe Africa ile sizin devriniz başlasın. Gittiğiniz her yerde karşı konulamaz vanilya ve mandalina kokusu ile dikkatleri üzerinize toplayın.

Ayrıca erkek hızlı saç uzatma yazımız da ilginizi çekebilir.