0

Yaş aldıkça saçlarınızın dökülmesini engelleyemeyebilirsiniz ancak bu süreci yavaşlatabilecek tedaviler ve çözümler var. Çeşitli takviyeler ve bakım ürünlerine yatırım yapmadan önce, hangilerinin saç dökülmesini önleme veya tedavi etme konusunda etkili olabileceğini öğrenin.

Androgenetik alopesi olarak bilinen erkek tipi kellik, kalıtsal bir durumdur. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasını etkiler. Aile öykünüzde saç dökülmesi problemi olsun veya olmasın, çeşitli yöntem, uygulama ve bakım önerileri ile saçlarınızın sağlığını koruyabilir, onlara her yaşta iyi bakabilirsiniz. İşte saç dökülmesine çözüm olabilecek yollardan bazıları.

Erkekler İçin 5 Saç Dökülmesi Tedavisi-1 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin 5 Saç Dökülmesi Tedavisi-2 - Saç Bakım Güzellik

1. İlaç tedavisi

Eğer şiddetli saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız öncelikle doktorunuza başvurun. Doktorunuz problemin altında yatan nedeni tespit ederek size reçeteli veya reçetesiz ilaç tedavileri önerebilir. Erkek tipi kelliği tedavi etmek üzere uygulanan ilaç tedavileri, genelde testosteron ve DHT’ye müdahale etmeyi içeriyor. Bunlara etki eden çeşitli ilaç tedavileri, doktor kontrolünde uygulanabilmekte. Bu sayede kısa sürede sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

2. Saç ekimi

Kalıcı saç kaybına karşı saç ekimi, günümüzde hem çok basit şekilde hem de sıklıkla uygulanabilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. En popüler iki saç ekimi prosedürü ise foliküler ünite nakli ve foliküler ünite ekstraksiyonu.

Foliküler ünite nakli (FUT) olarak bilinen klasik yöntem, arkasında bol miktarca saç bulunan bir miktar derinin ve bu deriden foliküllerin alınması ile gerçekleştiriliyor. Ardından saç kökleri, dökülme yaşadığınız yere yeniden yerleştiriliyor.

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) yönteminde ise saç kökleri doğrudan saç derisinden alınıyor ve saç derisinin kel bölgelerine ekiliyor.

Erkekler İçin 5 Saç Dökülmesi Tedavisi-3 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin 5 Saç Dökülmesi Tedavisi-4 - Saç Bakım Güzellik

3. Lazer tedavisi

Saç kaybına karşı lazer tedavisinin, foliküllerdeki iltihaplanmayı azaltarak yeniden gelişmesini önlediği düşünülüyor. Saç dökülmesini tedavi etmedeki etkinliğini desteklemek için sınırlı sayıda araştırma var ancak 2016 yılında yapılan bir incelemeye göre erkek tipi kelliği tedavi etmek amacıyla kullanıldığında düşük seviyeli lazer tedavisi güvenli ve etkili. Kesin sonuçlar için ise daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu bir gerçek.

4. Yaşam alışkanlığı değişiklikleri

Saç dökülmesini tetikleyen yaşam alışkanlıklarından vazgeçerek saç sağlığını desteklemek mümkün.

  • Öncelikle sigarayı bırakın. Sigara ve saç dökülmesi arasında doğrudan bir ilişki olabileceğini gösteren pek çok araştırma mevcut.
  • Saçlarını yıkarken saç derinize masaj yapın. Bu sadece size iyi hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda saç köklerini uyararak saç dökülmesi problemine de yardımcı olur.
  • Sağlıklı ve dengeli bir diyet benimseyin. Diyetinize çeşitli sebzeler, meyveler, tam tahıllar, doymamış yağlar ve yağsız proteinler eklediğinizden ve şeker tüketimini sınırladığınızdan emin olun. Yiyeceklerde bulunan bazı vitamin ve mineraller sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Ayrıca yeteri kadar su tüketin.
  • Stresi azaltın. Stres saçlarınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki pek çok sisteme zarar verir. Bazen saç dökülmesi stresli bir yaşam tarzının sonucudur. Stresi azaltmak için düzenli egzersiz yapın, yeterince uyuyun, hobilerinize zaman ayırın, meditasyondan destek alın.
Erkekler İçin 5 Saç Dökülmesi Tedavisi-5 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin 5 Saç Dökülmesi Tedavisi-6 - Saç Bakım Güzellik

5. Saç bakım ipuçları

Erkeklerin büyük sorunu saç dökülmesini azaltmak için izleyebileceğiniz bazı saç bakım ipuçları var. Örneğin nane yağının (mentol) saç büyümesini desteklediği biliniyor. Biberiye yağı kan dolaşımını artırmak için kullanılıyor. Benzer şekilde Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar da saç sağlığını destekliyor. Bu tür yağları saç bakımınıza ekleyebilirsiniz.

Biyotin saç sağlığı için gerekli bir vitamin. Fındık, tatlı patates, yumurta, soğan, yulaf gibi besinlerde doğal olarak bulunuyor. Bu besinleri beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Yeşil çay, saç dökülmesi için bilinen başka bir bitkisel çözüm.

Ayrıca saçlarınızı tararken ve şekillendirirken olabildiğince nazik olmaya çalışın. Saçlarınıza sürekli şekillendirici ürünler sürmeniz ve saçlarınızı yeterince arındırmamanız saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesine karşı etkili bir şampuanla bu önemli soruna karşı önlem alabilirsiniz. Clear Men Saç Dökülmesine Karşı Şampuan, içeriğindeki kahve çekirdeği özü ile saç derisini besler ve saçları güçlendirir.