0

Herkes hayatının bir döneminde saç dökülmesi problemi yaşamış olabilir. Yine de saç sağlığı üzerinde etkisi olan birçokfaktörün ve bilimsel nedenlerin olduğunu da belirtmek gerek. Stres, yetersiz beslenme ve vücuttaki bazı eksiklikler (vitamin, mineral vb.), çeşitli hastalıklar, travmalar gibi pek çok durum saçlarınızın dökülmesine neden olabiliyor.

Elbette saç dökülmesi, gündelik yaşamın bir parçası, yani her gün belirli miktarda saç telinizi kaybetmeniz oldukça normal. Ama saçlarınız dikkatinizi çekecek ölçüde dökülüyorsa altında yatabilecek olası nedenlere bakmakta fayda var.

Kadınlar İçin Saç Dökülmesinin Olası Nedenleri-1 - Saç Bakım Güzellik Kadınlar İçin Saç Dökülmesinin Olası Nedenleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Hamilelik ve doğum

Saç dökülmesinin en sık rastlanan nedenlerinden biri doğum yapmak olarak karşımıza çıkıyor. Kadınların birçoğu hamilelik sürecinde saç dökülmesi problemi yaşamayabiliyor, ancak bu durum genelde fazla sürmüyor. Doğumdan sonraki bir kaç ay içinde saç dökülmesi sıklıkla artış gösteriyor. Peki ama neden?

Saçlarınızın yaşam döngüsü anajen (aktif büyüme), katajen (gerileme), telojen (dinlenme) olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Saç dökülmesi ise saçın telojen aşamasında ortaya çıkıyor. Hamilelik döneminde saçlar hormonal değişiklikler sebebiyle anajen fazında kalır. Doğum gerçekleştiğinde ve hormonlar yeniden değiştiğinde saçlar karajen ve telojen fazlarına geçer. Dolayısıyla saçlarınız nihayet normalde olduğu gibi dökülmeye hazır bir hale gelir. Elbette tüm bunların aynı anda yaşanması, anne adayına endişe verebilir. Korkmayın, birkaç ay içinde hormonlarınız yeniden dengelenecek ve saç dökülmesi probleminiz azalacak.

Genetik

Uzmanlar genetik saç dökülmesiyle mücadeleye erken başlamanın, kaçınılmaz dökülme problemini azaltmanın en önemli anahtarı olduğunu belirtiyor. Saç dökülmesi eğer ailenizdeki diğer kişiler için de bilinen bir problemse 20’li veya 30’lu yaşların başlarındayken sizde de ortaya çıkabilir. Saç derisine ve saç sağlığına odaklanan bir bakım rutinine başlamak, kalıtımsal saç dökülmesiyle savaşmanın en etkili yolu. Ve bu yolda çeşitli takviyelerden doğru ürünlere ve hatta diyetinize kadar pek çok şey bakım rutininizin bir parçası.

Önemli not: Eğer evde veya duşta saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü fark ederseniz değerlendirme için mutlaka dermatoloğunuzu ziyaret edin.

Kadınlar İçin Saç Dökülmesinin Olası Nedenleri-3 - Saç Bakım Güzellik Kadınlar İçin Saç Dökülmesinin Olası Nedenleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Stres

Strese girdiğinizde vücudunuz kendini iyileştirmek için çeşitli tepkiler verebilir ve maalesef bu tepkilere saç sağlığınız da dahildir. Stresin, vücuttaki iltihaplanma ve bağışıklık sorunları ile bağlantılı olduğu biliniyor. Ani saç dökülmelerinin altında da çoğunlukla böyle bir neden yatıyor. Uzun süreli stresin ve stresli bir yaşam tarzının saçlarınızda kalıcı hasara yol açabileceğini unutmayın. Stres kontrolünü öğrenmek saç sağlığından genel sağlığa kadar pek çok durum için oldukça önemli.

Isı ve kimyasal işlemler

Saçlarınıza çok sık işlem uygulamanız saçlarınızda ciddi kırılmalara neden olabilir. Boya bu işlemlerin başında geliyor. Saç sağlığınızı korumak adına saç renginizi değiştirirken kuaförünüze danışın. Bununla birlikte gündelik saçlarınızı şekillendirmek için sürekli olarak yüksek ısıya maruz bırakmanız da saçlarınızın normalden fazla dökülmesine yol açabilir. Bu noktada saçlarınızı şekillendirmeden önce destekleyici ürünler kullanabilirsiniz. Bunun için Elidor 7/24 Şekillendirici Bakım Kremi Çeşitlerini keşfedin. Yıpranmış saçların onarılmasına yardım eden şekillendirici bakım kremleri, aynı zamanda saçların şeklini uzun süre korumasını sağlıyor.

Kadınlar İçin Saç Dökülmesinin Olası Nedenleri-5 - Saç Bakım Güzellik Kadınlar İçin Saç Dökülmesinin Olası Nedenleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Agresif saç stilleri

Sıkı at kuyruğu, örgü, topuz gibi saç stillerini sıkça uygulamak da saçlarınızın normalden fazla dökülmesine neden olabilir. Bu noktada yumuşak saç tokaları kullanmak, saçlarınızı kırmadan toplamanın iyi bir alternatifi. Özellikle de saçlarınızı tararken doğru tipte saç fırçası kullandığınızdan emin olun. Saçlarınıza nazik davranmanız, saç sağlığı bakımından büyük önem taşıyor (Saç Nasıl Taranır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz).

İhmal edilen saç derisi sağlığı

Saçlarınız için yanlış bakım ürünleri kullanmanız uzun vadede saç köklerinizin kalıcı şekilde zarar görmesine neden olabilir. Saç derisi sağlığı zarar gördüğünde ise saç telleri incelir ve dökülmeye başlar. Bu yüzden saç köklerinin sağlıklı işleyişini destekleyen saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin. 

Covid-19 Saç Dökülmesine Mi Neden Oluyor? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.