0

Saçlarınız doğal olarak düz değilse ve aslında hep hayal ettiğiniz şey onların daima fön çektirmiş gibi görünmeleriyse Brezilya fönünü mutlaka araştırmış veya duymuşsunuzdur. Peki Brezilya fönü nedir?

Brezilya fönü daha parlak ve ipeksi saçlar için kabarmayı azaltmaya ve saç kütikülünü pürüzsüzleştirmeye yardımcı olan yarı kalıcı protein tedavisi olarak tanımlanabilir. Bu işlem saçın dokusunu kalıcı olarak değiştirmez ve herhangi bir kesinti gerektirmez. "Brezilya fönü" ve "keratin tedavisi" terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır ama aralarında önemli bir fark vardır: Brezilya fönü, aslında genellikle -doğru olmayan şekilde- tüm keratin tedavileri için şemsiye terim olarak kullanılan sıvı keratin tedavisinin özel bir markasıdır. Bu nedenle, gerçek Brezilya fönü, sadece salonda bu konuda özel olarak sertifikalandırılmış bir stilist tarafından yapılabilir. Bununla birlikte, uygun önlemlerle, evde keratin tedavisi ile Brezilya fönüne benzer etkiler oluşturabilirsiniz.

Brezilya fönü nasıl yapılır, evde Brezilya fönü etkisi nasıl yaratılır; öğrenmek için okumaya devam edin.

Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Brezilya fönü nedir?

Aslında yukarıda Brezilya fönü nedir, açıkladık. Başka bir ifadeyle Brezilya fönü, saçtaki kabarmayı ortadan kaldırmak ve kütikülü kapatmak için saç telinin etrafında koruyucu bir protein tabakası oluşturarak saçı pürüzsüzleştiren, kendi tescilli ürün serisiyle yapılan markalı bir salon bakımıdır.

Brezilya fönü nasıl yapılır?

Brezilya fönü, saça sıvı bir protein solüsyonu uygulanmasıyla yapılır. Bu işlem, saç tellerinizin etrafına koruyucu bir tabaka ekleyerek kütikülleri daha dolgun, pürüzsüz ve parlak görünecek şekilde kaplar. Brezilya fönü kalıcılığı, genellikle saç tipinize bağlı olarak üç ay sürer, işlemin işe yaramayacağı bir saç tipi yoktur. Saçınız daha ince, kırılgan veya bir şekilde kimyasal olarak işlem görmüş olsa bile, Brezilya fönünün gücü saçınıza uyum sağlar ve sonuçta daha pürüzsüz saçlar elde edersiniz. Bu uygulamanın avantajlarından biri, işlemin ardından saçlarınızı günlerce yıkamaktan kaçınmanıza gerek olmamasıdır. Doğru bakım ile etkisi üç ay kadar sürebilir.

Evde Brezilya fönü nasıl yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında Brezilya fönü, salon içi sıvı keratin bakımının özel bir markası, bu nedenle sertifikalı bir stilist olmadan gerçek bir Brezilya fönüne sahip olamazsınız. Ancak evde keratin tedavisi ile benzer bir sonuç elde etmek mümkün. Fön nasıl yapılır açıklamadan önce, malzemelere değinelim.

Özellikle formaldehit gibi sert kimyasallar içeren tedavilerde (Brezilya fönünde olduğu gibi) her zaman bir profesyonele başvurulmasından yanayız. Yine de benzer etkiyi sağlamak için yararlanabileceğiniz bir keratin tedavisi için merak ettiklerinizi yanıtlayalım. İşte evde brezilya fönü yapmak için ihtiyacınız olacak malzemeler.

Brezilya fönü malzemeleri:

Renkli fırça ve kase

Koruyucu eldivenler (Cildimiz kimyasalları emer ve kan dolaşımımıza girerler. Bu yüzden ürünü cildinizden mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın.)

 • Saçı tutamlara ayırmak için klipsler
 • Ek koruma için bir pelerin veya havlu
 • Tarak
 • İyi bir fön makinesi
 • 450 dereceye kadar ayarlanabilen geniş titanyum plakalara sahip saç düzleştirici
 • Saç çizgisini detaylandırmak için küçük bir yassı demir (tel toka vb.)
 • Saç çizginizin çevresine uygulayabileceğiniz bariyer krem (Bu yüz kenarlarındaki tahrişleri önlemeye yardımcı olabilir.)
 • En önemlisi, iyi havalandırılmış bir alan

Bir kez daha hatırlatalım: Bunu evde yapmaya çalışmak muhtemelen alabileceğiniz en büyük risk. Çünkü evde Brezilya fönü yapmanızı sağlayacak ürün, sert kimyasallar içerir. Özellikle doğru havalandırma olmadan, gözlerde tahrişe neden olabilir. Mümkünse, maksimum hava akışı için bu uygulamayı dışarıda yapın.

Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Formülü seçin

Orijinal Brezilya fönü uygulaması için kullanılan ürünler sert kimyasallar içerdiğinden ve yalnızca profesyonel kullanım için satıldığından, onları herhangi bir yerel güzellik mağazasından satın alamazsınız. Bu tür ürünlere çevrimiçi ortamlarda rastlayabilirsiniz ancak “profesyonel kullanım” şeklinde bir etikete sahipse kesinlikle satın almamanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine, özellikle evde kullanım için formaldehit içermeyen bir formül alabilirsiniz. Etkileri profesyonel bir formül kadar güçlü olmasa da uygunsuz kullanımdan kaynaklanan ciddi sağlık komplikasyonlarıyla karşılaşma riskiniz azalacaktır. Sonuçta hiçbir şey sağlığınızdan ödün vermeye değmez.

Yama testi yapın

Saç derisine herhangi bir şey uygulamadan en az 48 saat önce bir yama testi yapmanızı öneririz. Yama testi daha çok tedaviye karşı oluşabilecek herhangi bir olası reaksiyonu ele almakla ilgili, oysa saç teli testi saç üzerindeki sonuçları ölçmek için yapılan bir şey. Bir yama testi, herhangi bir bileşene alerjiniz olup olmadığını size söyleyebilir. Yama testinin nasıl yapılacağı konusunda üreticinin talimatlarına uyun ve bir reaksiyon olması durumunda bileğinizin iç kısmına uygulamayı deneyin. Cildinizde herhangi bir yanık veya tahriş oluşursa, derhal doktorunuza başvurun.

Saçınızı üç kez yıkayın

Başlamak için saçınızı yıkamanız gerekecek. Üstelik sadece bir kez değil, üç kez. Evde Brezilya fönü, gözenekli saçlarda en iyi sonucu verir. Saçları üç kez şampuanlamak, ürünün emilebilmesi için kütikülün açılmasını sağlar.

Saç tellerini ve ortamı hazırlayın

Saçınızı iyice yıkadıktan sonra şu üç basit adımı izleyin:

 • Saçlarınızı yavaşça havluyla kurulayın.
 • Saçınızı dört bölüme ayırın: İkisi önde (kulaklarınızın arkasından öne doğru), ikisi arkada.
 • Dikkatli olun: Eldivenlerinizi giyin, omuzlarınızı bir havlu veya pelerinle örtün ve iyi havalandırılan bir alana kurulun. Hatta mümkünse bir yüz maskesi takın.
Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-5 - Saç Bakım Güzellik Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Tedaviyi kökten uca uygulayın

Sıra tedaviyi uygulamaya geldi. Uygulamaya önce arka bölümlerden başlayın. Saçın küçük alt bölümlerini örmek için kullandığınız bir kuyruk tarağı gibi, renkli fırçanızın sivri ucunu kullanın. Üstten ince, çapraz tutamlar alarak başlayın ve saç boyarken yaptığınız gibi solüsyonla boyadıktan sonra, nazikçe diğer tarafa yayın.

Önce köklere uygulayacak ve uçlardan aşağı doğru ineceksiniz. Ardından tarağınızı alın ve kalan ürünü saçın tamamına yaymak için saç telinden aşağı doğru tarayın. Uçlar, kökler kadar ürün gerektirmez.

İşlemin sonunda saçlarınızı yeniden ıslakmış gibi hissettirecek bir doygunluk noktasına getirmeniz gerekiyor. Ürün saçlarınızda ne kadar uzun süre kalırsa, saç telleriniz o kadar düzleşir, ancak çok uzun süre bırakılırsa başka hiçbir sorun ortaya çıkmaz.

Tüm bu süreç boyunca, uğraştığınız kimyasalların ciddiyetini unutmayınız. Herhangi bir saç derisi tahrişi, yoğun baş dönmesi, ürün uygulamasının çevresinde herhangi bir sıcaklık hissi veya bir tür alerjik reaksiyona benzeyen herhangi bir şey hissederseniz hemen durun ve bir doktora danışın.

Ürünü fön makinesi ile kurutun

Saçınız ürüne doyduktan ve solüsyon saçınıza eşit olarak dağıldıktan sonra fön makinenizi alın. Bu, baş dönmesine neden olabilecek kısım, çünkü ısı üründeki güçlü kimyasalları havaya yayar. Lütfen bunu aklınızda bulundurun ve gerekirse durmaya hazır olun.

Uygulama, esasen saç şaftınıza bir keratin kat yerleştirir. Bu keratini ısı ve fön ile birleştirerek, ısının saçın korteksine nüfuz etmesine yardımcı olmak amaçlanır. Bunu neredeyse saç yapınızdaki delikleri dolduran beton gibi düşünebilirsiniz.

Saçınızı düzleştirin

Artık saçlar kuruduğuna göre, uygulamayı sabitlemenin zamanı geldi. Saçın durumunu değiştiren şey ısı olduğundan, bunu bir kez daha yapmanız gerekecek. Bu işlemden önce, hasar veya işlem görmüş ince saçlarınız varsa, saç düzleştiricinizi 400-425 dereceye kadar ısıtın. Daha kalın saçlar için 450 dereceye kadar yükseltin. Bu işlem için en iyi düzleştirici türleri, titanyum plakalı geniş kaplamalı bir düzleştirici ve zor kısımlar için daha küçük, daha ince kaplamalı bir düzleştirici.

Evde Brezilya fönü, tüm saç tipleri için sonuç verse de saçınız aşırı işlenmiş veya kırılmışsa ve ısının sıcaklığına dikkat etmezseniz sonuç felaket olabilir. Stilistinize danışırken bunu konuştuğunuzdan emin olun.

Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-7 - Saç Bakım Güzellik Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Son durulamayı yapın

Düzleştirmeden sonra, sıra son durulamada. Ne düşündüğünüzü biliyoruz; saçlarınız düz ve pürüzsüz görünüyorken neden şimdi durulamalısınız? Basitçe söylemek gerekirse, çözüm hala saç tellerinde.

Söz konusu Brezilya fönü sonrası bakım olduğunda, fönünüze gereken özeni göstermenin en iyi yollarından biri, sülfatsız şampuan kullanmak. Sülfatsız bir şampuan, Brezilya fönü kalıcılığı için daha faydalıdır.

Saçlarınızı yice durulandıktan sonra, derin bakım zamanı geldi. Saçlarınıza durulama maskenizi uygulayın ve durulamadan önce bunu 5-10 dakika bekletin. Brezilya fönü sırasında saçınızın maruz kaldığı kimyasallar ve yüksek ısı nedeniyle sülfatsız, protein bazlı, yeniden yapılandırıcı bir tedavi önerilir.

Son kez fönleyin

Bu son fön işlemi artık çok özenli olmak zorunda değil. Sonuçları görmek için saçınızı sert bir şekilde bile kurutabilirsiniz. Havayla kurumasını istiyorsanız, bu da sorun değil. Saçlarınız zaten çok şey yaşadı. Brezilya fönü sonrası elde edeceğiniz şey, daha parlak ve sağlıklı görünen düz saçlar.

Brezilya fönü yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler

Brezilya fönü yaptırmadan önce bilinmesi gerekenleri aslında yukarıda detaylıca açıkladık. Bu konudaki en önemli nokta, evde Brezilya fönü yapmayı denemeden önce birçok tehlike ve potansiyel risk olduğunu bilmeniz. Sertifikalı bir profesyonelin onayı, yardımı ve ayrıntılı rehberliği olmadan bunu kendi başınıza yapmak için herhangi bir çaba sarf etmeyin ve eğer evde uygulamaya girişiyorsanız alternatif formaldehit içermeyen keratin ürünleri kullandığınızdan emin olun.

Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-9 - Saç Bakım Güzellik Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?-10 - Saç Bakım Güzellik

Brezilya fönü zararlı mıdır?

Brezilya fönü saçı yıpratır mı? Brezilya fönü sırasında saçlar birçok kimyasala ve yüksek ısıya maruz kalır. Dolayısıyla uygulamanın genel sağlık açısından güvenilirliği konusunda hala farklı fikirler mevcut. Bazıları uygulamanın doğru koşullarda uygulanmasıyla olası risklerin ortadan kalkacağını savunurken diğerleri tüm bu işlemlerin saçlar; özellikle de genel sağlık için zararlı olacağı görüşünde.

Dolayısıyla tüm bu bilgiler ışığında, olası riskleri değerlendirerek karar vermek tamamen size kalıyor.

Brezilya fönü ne kadar dayanır?

Brezilya fönü kalıcılığı, doğru bakım ile yaklaşık 3 ay boyunca devam eder. Elbette bu süre saç özellikleriniz ve bakım alışkanlıklarınıza bağlı olarak 3-6 ay arası değişebilir. Uygulamanın etkisinin devam ettiği süre boyunca saça şekil verme konusu gündeminizden çıkacak ve banyodan sonra bile dümdüz saçlara sahip olacaksınız.

Brezilya fönü ne sıklıkla yapılmalıdır?

Çoğu uzman Brezilya fönünün etkisinden yıl boyu yararlanabilmek için yılda en az bir kere yaptırılması gerektiğini söylüyor. Yine de her saç kendine özgü niteliklere sahip olduğundan doğru yanıt için stilistinize danışmanızı öneririz.

Brezilya fönü sonrası bakım nasıl yapılır?

Brezilya fönünün kalıcı olması için sonrasında sülfatsız şampuan kullanılması önerilir. Saçın nemli kalması oldukça önemli. Bu yüzden bu noktada stilistinizin size önerdiği bakım ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

Ayrıca banyodan sonra saçlar nasıl düz kalır yazımız da ilginizi çekebilir.