0

Saçları düz kesmek, katlı kesimlere, kahküllere ya da pixie gibi detaylı uğraş isteyen modellere göre daha kolaydır. Kendi saçını kesenlerdenseniz kolaylıkla yapabileceğiniz bu model, ilk defa deniyorsanız faciayla da sonuçlanabilir. Bu yüzden aşağıdaki adımları doğru ve özenli şekilde uygulamanızda fayda var.

İhtiyacınız olan malzemeleri de şimdiden söyleyelim; bir saç kesim makası ve bir tarak.

Evde Düz Saç Nasıl Kesilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Evde Düz Saç Nasıl Kesilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Söyleyebileceğimiz en önemli şey; her zaman saçınızı kesmek istediğiniz uzunluktan biraz daha az kesmeye dikkat etmeniz. Saçlarınız uzun kalırsa tekrar kısaltmak kolay olacaktır fakat istenmeyen yamukluklar için dilediğinizden daha kısa olmasına da neden olabilirsiniz. Bu yüzden boyunu kafanızda belirlemekle işe başlayın.

Adım 2: Saçlarınızı taramakla işe başlayın. Eğer düz saçlarınız varsa kuru ya da nemli saçlarla başlayabilirsiniz. Kıvırcık ya da dalgalı saçlarınız için kesim yapacaksanız saçlarınızı ıslatmanız gerekir. Dilerseniz duştan sonra kesebilir, dilerseniz bir sprey şişesine su ekleyerek saçlarınızı ıslatabilirsiniz.

Adım 3: Saçlarınızı düzgünce taradıktan sonra ense hizasından atkuyruğu şeklinde toplayın. Düzgün olmasına dikkat ederek topladığınız kısmın altında kalan kuyruk kısmını tekrar tarayın.

Adım 4: Saçlarınızın şu anki boyuna ve kesmek istediğiniz boya göre at kuyruğunu parçalara bölerek lastik tokalar takın. En az 3 bombeden oluşan bir atkuyruğu hata riskini ortadan kaldıracaktır.

Adım 5: Tokaların hemen üstünde parmaklarınızı V olacak şekilde tutun. Uzunluğa bakın, ister tokanın üstünden isterseniz tokanın altına doğru parmaklarınızı hareket ettirek deneyin.

Adım 6: Yeri belirlediyseniz, şimdi makası kullanabilirsiniz. Bu adımda keskin bir kuaför makası kullanmanız önemli. Evde kullandığınız kağıt ya da kumaş makasları saç uçlarınızın kırılmasına ve yamukluklara neden olabilir.

Adım 7: Atkuyruğunuzu açın ve kontrol edin.

Eğer düzgün bir kesim yaptıysanız, herhangi bir yamukluk ya düzensizlik yoksa ve saçınızı biraz daha kısa kesmek istiyorsanız bu noktada saçlarınız tekrar atkuyruğu yapılamayacak bir boyda olabilir.

Adım 8: Saçlarınızı tam ortadan ayırın ve omuzlarınızın iki yanında tutun. Parmağınızı düz ve olacak şekilde ayarlayın ve kesmek istediğiniz yerde tutun.

Adım 9: Saçlar yanda olduğu için düz tutmadığınız takdirde ensa hizanızda kalan kısımları diğer kısımlara göre daha kısa yapabilirsiniz. Buna çok dikkat ederek her iki taraf için de kesimi tamamlayın.

Adım 10: Her iki tarafın eşit olduğundan emin olmak için kontrol edin. İşte hazırsınız.

Evde Düz Saç Nasıl Kesilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Evde Düz Saç Nasıl Kesilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Başka bir yöntem

Eğer saçlarınız uzunsa deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de atkuyruğunu enseden yapmak yerine, başınızın tam tepesinden yapmak. Yine kesmek istediğiniz uzunluğu belirleyip, birkaç santim altında olacak şekilde bir lastik toka ile daha toplayın. Atkuyruğunuzu havaya kaldırın ve tokanın hemen altından düz şekilde kesin.

Genellikle her yüz tipi için uygun olabilecek küt kesim, özellikle oval yüzler için önerilen saç kesim modelleri arasında. Yüz tipinize uygun saç kesimi yüzünüzün hatlarını, gözlerinizin ve hatta burnunuzun yapısını bile etkileyen unsurlardan olduğu için saç kesimi tercihlerinizi yüz tipinize göre yapmakta fayda var.