0

Eğer uzun saçlarınızdan sıkıldıysanız ve saçlarınızda değişiklik yapmak istiyorsanız onları kısaltmaya ne dersiniz? Cevabınız evetse, bunu evde de yapmanız mümkün. Kısa saç modelleri arasından seçim yaparken daha risksiz modellere yönelin. Örneğin pixie, evde yapması zor bir model olabilir. Ama ensede biten küt bob model nispeten daha kolaydır.

Özellikle yüzünüz üçgense kısa bob modele mutlaka şans vermelisiniz. Evde profesyonel bir makasınız olmayabilir. Bu durumda, kullandığınız makasın en azından keskin olmasına özen gösterin.

5 Adımda Evde Kısa Saç Nasıl Kesilir?-1 - Saç Bakım Güzellik 5 Adımda Evde Kısa Saç Nasıl Kesilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

5 adımda kısa saç kesme

  • Saçlarınızı yanlarda iki ortada bir olmak üzere üç eşit bölüme ayırın. Yanlardakileri lastik tokalarla ya da klipslerle sabitleyebilirsiniz. Arkada kalan orta kısımdan kesmeye başlayacaksınız.
  • Öncelikle boyunu ne kadar kısaltacağınıza karar verin. Önerimiz, çene hizasından dört parmak kadar aşağıdan başlamanız. Ancak kesmeden önce önünüze referans görseller almayı unutmayın.
  • Saçınızı kesmeye arkadan ya da yanlardan başlamak sizin elinizde ama profesyonel kesimlerde genellikle arka kısımdaki saçlardan başlanıyor. Makası yatay tutun ve arkalardan kesmeye başlayın. Bu sırada aynalardan yardım alın. 
  • Ayrıca önlem amaçlı saç uzunluğunuzu istediğiniz boydan bir ya da iki santim kadar uzun kesmeye özen gösterin. Arka kısım bittikten sonra yanları da istediğiniz uzunlukta kesmeye başlayın. Saçın boyunu ayarladıktan sonra uçları, makası dik tutarak kırpın ve doğal bir bitiş verin.
  • Tamamen küt bir bob istiyorsanız bir tıraş makinesine ihtiyacınız var. Tıraş makinesiyle uçlardan (çok dikkatli ve hafif olmak kaydıyla) geçerseniz net bir bitiş sağlarsınız. Tıraş makineniz yoksa bu detaylı işlemi makasla ince ince gerçekleştirebilirsiniz. Küt kesim sırasında makası yine yatay tutmanız gerekiyor.
5 Adımda Evde Kısa Saç Nasıl Kesilir?-3 - Saç Bakım Güzellik 5 Adımda Evde Kısa Saç Nasıl Kesilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kısa saçlara şekillendirme önerileri

Saçlarınızı kestikten sonra bob modeli düz kullanmak isterseniz saçlarınıza ısı uygulamadan düzleşmelerini sağlamak için bazı şekillendirici ürünlerden yararlanabilirsiniz. Özel formülü sayesinde her saç teline tek tek ve özenle bakım yapan Elidor 7/24 Elektriklenme Önleyici Şekillendirici Bakım Kremi size yardımcı olabilir.

Saçlarınızın uzunluğuna göre gerekli miktarda ürünü avucunuzun içine sıkın ve yayın. Saç diplerine değdirmeden nemli saçın boyuna ve uçlarına eşit miktarda uygulayın. Ardından saçlarınızı tarayın ve dilediğiniz gibi şekillendirin. Durulama gerektirmiyor. Kısa saç modelinizi korumak için ayda bir ya da altı haftada bir kesmeniz öneriliyor.

Ayrıca kısa saçlar her zaman yazlık saç modeli trendleri arasında da en çok tercih edilen modellerden biri oluyor. Ayrıca kısa saçlarınıza uygulayabileceğiz bir çok model de mevcut.