0

Kısa saçlara hacim katmanın ve onları dolgun göstermenin en iyi yollarından biri dalgalar. Bu dalgaları en kolay ve hızlı şekilde maşa ile elde edebilirsiniz. Tabii “saçlarım kısa ve maşa yapmakta çok zorlanıyorum” diyorsanız aslında kısa saça maşa yapmanın bazı teknikler ile oldukça kolay olduğunu söyleyelim. Üstelik maşa yaptığınız saçlarınızı kullanacağınız birbirinden farklı birçok model de var. İster açık bırakın ister yarım topuz yapın, isterseniz sıkı bir atkuyruğu yapın. Tercih ettiğiniz her model maşa yaptığınız saçlarınız ile harika görünecek.

Kısa Saç Maşa Modelleri: Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saç Maşa Modelleri: Nasıl Yapılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Kısa saça maşa yapma teknikleri

Öncelikle, saçlarınızın kısa olduğu için çok dikkatli olmanız gerektiğini söyleyelim. Özellikle kulak arkası, ense gibi bölgelere maşa uygularken bu bölgeleri yakmamak için saç derinize çok yaklaşmamaya dikkat edin. Maşanızı mutlaka ayna önünde yapın.

Maşanızı ve buklelerinizi seçin

Buklelerinizin şekli ve kalınlığı kullanacağınız maşaya bağlı. Bu yüzden dalgalarınızın nasıl olmasını istediğinize karar verdikten sonra maşanızı ona göre kullanabilirsiniz. İnce ve sık dalgalar istiyorsanız ince uçlu bir maşa, kalın dalgalar istiyorsanız kalın uçlu bir maşa kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı ayırın

Saçınızın her bölgesini düzgün şekilde dalgalandırmak için saçınızı birkaç eşit parçaya ayırın. İlk iş olarak ortadan ayırarak sağ ve sol kısım olacak şekilde iki parçaya bölün ve daha sonra bu parçaları da küçük tokalar yardımı ile birkaç parçaya daha bölün. Tek tek tutamlar alarak maşa yapmak işinizi kolaylaştıracak.

Dikkatlice kıvırın

Doğal bukleler için maşayı doğru kullanmak oldukça önemli. Her bir saç tutamını dışarı doğru kıvırmaya özen gösterin. Böylece tüm dalgaların birbiriyle uyumlu olmasını da sağlayacaksınız. Yüzünüzün ön kısmındaki saçlarınızı ise maşayı hafifçe geriye doğru çekerek şekillendirebilirsiniz. Yani tüm tutamı maşaya sarmak yerine bir kez döndürerek geriye doğru çekmeyi deneyin. Saçlarınız katlı bir kesime sahipse, kalın bir maşa yardımıyla yalnızca 4-5 tutamı dalgalandırarak dağınık ve hoş bir görünüm de yakalayabilirsiniz.

Şekillendirin

Tüm saçlarınızı kıvırdıktan sonra, buklelerin doğal durması için ellerinizle bukleleri ayırmayı deneyin. Geniş dişli bir tarak ile de tarayabilirsiniz.

Kısa Saç Maşa Modelleri: Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Kısa Saç Maşa Modelleri: Nasıl Yapılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Kısa saça maşa yapmanın püf noktaları

Saçlarınızın ısı ile şekillendirme sonucu yıpranmaması ve maşanızın gün boyu sönmemesi için bazı saç ürünleri kullanmanız gerekir. Özellikle ince telli saçlarınız varsa, maşadan sonra mutlaka bir bakım yağı kullanın. Elidor Güçlü Saç Uçları İçin Hindistan Cevizi Saç Yağı saçınıza güç ve parlaklık kazandırır. Ayrıca gün boyu kalıcı dalgalar için; Elidor 7/24 Belirgin Bukleler Şekillendirici Bakım Kremi kullanarak buklelerinizi sabitleyebilirsiniz. Avcunuza bir miktar alın saçın boy ve uçlarına uygulayın. Ardından buklelerinizin yönü doğrultusunda elinizle şekillendirin. Saçınız çok ince telli ve kulaklarınızın üstünde olan bir kısalıktaysa diplere ince bir tarak ile krepe yapabilirsiniz. Isının verdiği zararları sonrasında da en aza indirgemek için Elidor 7’si 1 Arada Saç Güzelleştirici Krem’i de bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Gerçek parlaklık, yumuşacık saçlar, güçlü saçlar, yüksek ısıya karşı koruma (230 derece), kolay şekil verme, uzun süreli kalıcı koku ve elektriklenmeye karşı etkili bu ürün saçınızın ihtiyacı olan tüm bakımları sağlayacak.

Kısa maşalı saç modelleri

Önden örgü

Ortadan ayırdığınız saçlarınızın ön kısmından iki küçük tutam alarak ince örgüler örebilirsiniz. Tutamları aldığınız bölgeyi iyi ayırmaya dikkat edin. Ayrıca çok kalın ve sıkı bir örgü, bir süre sonra şekli bozularak kıvrılabilir. Bu yüzden çok sıkı örmemeye özen gösterin. Alt kısımlara da renkli lastik tokalar takabilirsiniz.

Tepeden yarım topuz

İki elinizin baş parmaklarını kulaklarınızın üstünden geçerek saçlarınızı ayırın. Üst kısımda kalan saçlarınızı toplayın ve dolayarak dağınık bir topuz şekline getirin. Saçlarınızın ön kısmında da iki küçük tutam çıkarabilirsiniz. Maşalı kısa saçlarınıza oldukça yakışacak.

Saç aksesuarları

Son birkaç yıldır trend olan ve neredeyse her gün farklı bir modeliyle karşılaştığımız saç tokalarını saç modelinize dahil edebilirsiniz. Kulağınızın üst kısmına takacağınız büyük ve renkli çıtçıtlı bir toka görünümünüze ayrı bir hava katacak. Saçınızın yanından bir tutam alıp, geriye doğru sabitleyerek kurdele tokalar ile de süsleyebilirsiniz.

Ayrıca Dalgalı Saçlar için Kısa Saç Modelleri yazımız da ilginizi çekebilir.