0

Ne kadar özenli olursanız olun, saçlarınızın kusursuz dalgalara sahip olmasını sağlayamıyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Saç maşasını nasıl kullanacağınızı bilmiyor olabilirsiniz ve bu tamamen anlaşılabilir bir durum. Doğru şekillendirme araçları kullanmak, saç tipiniz için en uygun sıcaklığı bulmak ve genel saç sağlığını korumak gibi saçlarınızı şekillendirmenizi etkileyen birçok faktör var. Neyse ki bazı basit tüyolarla tüm bunların üstesinden gelmek mümkün.

Saç Maşasını Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız 7 İpucu-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Maşasını Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız 7 İpucu-2 - Saç Bakım Güzellik

Kuru saçla başlayın

Saç maşası veya düzleştirici kullanmadan önce saçlarınızın tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız. Çünkü ıslak saça ısı uygulamak, kuru saça kıyasla daha travmatik olur. Saç kurutma makineleri dahil tüm ısı ile şekillendirme araçları saçlarınıza zarar verebilir. Ama saç maşası gibi aletler doğrudan ısı uygular, bu nedenle bunları nemli ya da ıslak saçta kullanmaktan kaçının. Saçlarınızı olabildiğince sağlıklı tutmak, harika bukleler elde edebilmek için oldukça önemli. Özellikle kalın telli saçlara oldukça yakışan bu uygulama ile birçok farklı modele kavuşabilirsiniz.

Her gün kullanmamaya çalışın

Isının saçlarınızdaki doğal yağı alıp onları kuruttuğunu reddetmek mümkün değil. Bu yüzden ısı ile şekillendirme araçlarını en fazla iki günde bir kullanmaya çalışın. Eğer her gün kullanmanız gerekiyorsa saçlarınızı sağlıklı tutmanın başka yollarını arayın. Örneğin fönlemek yerine havluyla kurutmak gibi…

Saç Maşasını Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız 7 İpucu-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Maşasını Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız 7 İpucu-4 - Saç Bakım Güzellik

Doğru boyutta ve türde saç maşası kullanın

Saç maşası konusunda pek çok seçenek bulunuyor. Farklı boyutlardaki bu ürünler, farklı saç stilleri için özel olarak tasarlanıyorlar. Örneğin geniş bir maşa saçlarınıza daha yumuşak ve kalın dalgalar verirken daha dar olanlar küçük bukleler yaratır. Bu noktada nasıl bir saç stili yaratmak istediğinizi göz önünde bulundurarak seçim yapın.

Mümkünse en düşük sıcaklığı ayarlayın

Saçlarınızı şekillendirirken onlara zarar vermemek için mümkün olan en az ısı ayarını kullanın. Uzmanlar ısı ile şekillendirme araçlarını 200 derecenin altında tutmanızı öneriyor. Elbette herkesin saç özellikleri farklı. Yine de genelleyecek olursak ince saçlı insanlar kalın saçlı insanlara göre saçlarını şekillendirmek için daha az ısıya ihtiyaç duyarlar. Birçok saç maşası, değiştirilebilir ısı ayarına sahip. Eğer cihazınız bu özelliğe sahipse en düşük ayarı ayarlayın. İstenen kıvrılmayı yaratmadığını düşünüyorsanız kıvrılana kadar ısıyı kademeli şekilde artırın.

Saç Maşasını Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız 7 İpucu-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Maşasını Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız 7 İpucu-6 - Saç Bakım Güzellik

Elde etmek istediğiniz stil için saçlarınızı bölümlere ayırın

Küçük bir detay gibi görünse de saçlarınızı ayırdığınız yön, saç stilini etkileyebilir. Eğer hacimli bir görünüm istiyorsanız saçlarınızdan yatay bir bölüm alır ve şekillendirmeye köklerden itibaren başlarsınız. Ama istediğiniz dalgalı bir görünümse yatay yerine dikey bölümler kullanın. Kalın saç tellerine sahip kişiler bir kerede 2,5-3 cm’lik bölümler kullanarak saçlarını şekillendirmeli. Orta ile ince telli saçlara sahip olanlar ise 4-5 cm’lik bölümlerkullanabilir.

Buklelerinizi çekiştirmekten kaçının

Saç maşanızı her bir saç bölümünde yaklaşık 5-8 saniye boyunca tutmanız önerilir. Ardından kıvrım soğuyana kadar 3-5 saniye daha elinizde tutun. Maşayı dışarı doğru çekmekten ve kıvrımın buklelerin üzerine düşmesine izin vermekten kaçının. Bu saçınızı uzatacak ve bukleler şeklini daha kolay kaybedecektir.

Saç Maşasını Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız 7 İpucu-7 - Saç Bakım Güzellik Saç Maşasını Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız 7 İpucu-8 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınızı soğuduktan sonra tarayın

Buklelerinize soğumaları için zaman tanırsanız daha uzun süre dayanırlar. Bu yüzden elinize tarak almadan önce sabırlı olun ve bir süre bekleyin. Saçlarınız soğuduktan sonra tarakla hafifçe dağılmalarını sağlayarak doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bonus: Saçlarınıza iyi bakın!

İster ısı ile şekillendirme, ister kimyasal işlemler! Saçlarınızın sağlığını koruyabilmek için doğru bir saç bakım rutini benimsemelisiniz. Sağlıkla ışıldayan saçlar için Clear Women Kil Terapisi Şampuan’ı deneyin. Yeni Clear Kil Terapisi, etkili formülüyle saçları arındırır ve yumuşacık bırakır. Mineral deposu olarak bilinen kil içeren formülü ile saçlarını ağırlaştırmadan dipten uca arındırır, saçlarına ipeksi yumuşaklık verir. B3 vitamini içeren formülüyle saç derisini besler ve canlandırır.

Ayrıca Mükemmel Düz Saçlar İçin Tüyolar ve Wag Maşası Saç Modelleri yazılarımıza göz atabilirsiniz.