0

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez kurallarından biri iyi beslenme ise, bir diğeri de düzenli spor yapmaktır. Hareketli ve aktif yaşam vücut fonksiyonlarınızı desteklediği gibi motivasyonunuzu artırarak stres yönetimine yardımcı olur. Bu nedenle ne kadar yoğun olursanız olun, yarattığınız küçük molalarda vücudunuzu çalıştırmaya vakit ayırabilirsiniz. Eğer forma girmek, daha fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız bacak inceltme için çeşitli alt vücut egzersizleri deneyebilirsiniz. Etkili bacak inceltme yöntemleri ile siz de yaza daha özgüvenle girebilirsiniz!

Bacaklar Nasıl İncelir?

Bacak İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey!-1 - Saç Bakım Güzellik Bacak İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey!-2 - Saç Bakım Güzellik

Bacak inceltme için farklı egzersiz yöntemlerini denemeniz mümkün. Koşu, yürüyüş, ip atlama bacak inceltme için etkili yöntemler arasındadır. Tüm bu bacak inceltme egzersizleri düzenli yapıldığında gözle görülür bir fayda sağlayabilir. Dilerseniz rutin egzersizlere başlamadan önce üst ve alt bacağınızı ölçebilir, belli bir süre sonra tekrar aynı noktalardan ölçüm alarak ne kadar inceldiğinizi tespit edebilirsiniz. Daha net, hızlı ve kalıcı sonuçlar elde etmek için uygun bir diyet programı ile egzersizleri destekleyebilirsiniz.

Bacak İnceltme Hareketleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Bacak inceltme sanıldığı kadar zor değildir ancak istikrarlı bir çalışma gerektirir. Evde bacak inceltme hareketleri yapmak istiyorsanız farklı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Hiçbir spor aletine ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz yer egzersizlerinden tutun, günlük ev işlerinizi yaparken kısıtlı vakitte uygulayabileceğiniz basit hareketlere kadar pek çok tekniğe şans verebilirsiniz. Burada önemli olan vücut tipinizi iyi tanımak ve doğru bir egzersiz rutini oluşturabilmektir.

 

Üst Bacak İnceltme Hareketleri

Bacak İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey!-3 - Saç Bakım Güzellik Bacak İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey!-4 - Saç Bakım Güzellik

Üst bacak inceltme için tercih edebileceğiniz en etkili hareket squat’tır. Setler halinde squat yapabilir ve bacaklarınızı bir yandan güçlendirirken diğer yandan da inceltebilirsiniz. İşin içine biraz da eğlence katmak isterseniz jump squat’ı deneyebilirsiniz. Bunun için dik vaziyette ayakta durmalı ve ayaklarınızın omuz genişliğinde açık olduğu doğru pozisyona geçmelisiniz. Tıpkı squat hareketinde olduğu gibi bacaklarınızı zorlayana kadar çömelmeli, ardından topuklarınızdan kuvvet alarak yukarı doğru zıplamalısınız. Kontrollü ve dengeli bir biçimde bu hareketi 10’ar kez setler halinde tamamlayabilirsiniz. Zamanla set aralarını azaltıp set sayısını artırabilirsiniz.

Alt Bacak İnceltme Hareketleri

Sırada bilek ve alt bacak inceltme için son derece etkili ve yapması kolay bir hareket var: Bu egzersizi denemek için mümkünse bir matın üzerinde ayakta durun. Ayaklarınızdan birini diğer bacağınızın baldırının üzerine gelecek şekilde konumlandırın. İleriye doğru bakın ve dik bir pozisyonda dururken yavaş yavaş parmak ucunda yükselip inin. Bu aynı zamanda denge koordinasyonunu da sağlayan bir hareket olduğunda başlarda yanınıza bir sandalye koyarak tutunabilir ya da yapabiliyorsanız ellerinizi belinizde tutarak harekete devam edebilirsiniz. Odaklanarak ve kontrollü bir biçimde her iki bacağınız için de setler halinde egzersizi tekrarlayabilirsiniz.

İç Bacak İnceltme Hareketleri

Bacaklarınızı kusursuz gösterecek iç bacak inceltme hareketleri ile çok daha zinde, sağlıklı ve dinamik görünebilirsiniz. Bacak içlerini inceltirken bir yandan da sırtınızı güçlendirecek bir hareket ile başlayabilirsiniz. Bunun için bir matın üzerine sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekin. Ufak boy bir pilates topunu dizlerinizin arasına yerleştirin. Hareketin tam etkili olabilmesi için topu dizlerinizle sıkıştırırken kalçanızı da yukarı ettirmeniz gerekir. 20 saniye boyunca tekrarladıktan sonra birkaç saniye mola verip ikinci bir set daha yapabilirsiniz. Eğer evinizde pilates bandı varsa ayakta durduğunuz bir pozisyonda bandı bileklerinize geçirerek bacaklarınızı açıp kapatmayı da deneyebilirsiniz. İç bacakları çalıştıran bu egzersizleri kaslarınızı zorlamadan tekrarlayabilirsiniz. 

En Etkili Bacak İnceltme Hareketleri Nelerdir?

Bacak inceltme için uygulayabileceğiniz daha pek çok hareket bulunur. En hızlı bacak inceltme egzersizlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Bacak İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey!-5 - Saç Bakım Güzellik Bacak İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey!-6 - Saç Bakım Güzellik
  • Donkey Kick: Yukarı tekme egzersizi olarak da adlandırılan bu harekette arka bacaklar son derece aktif biçimde çalışır. Donkey kick için elleriniz ve dizleriniz matın üzerine gelecek şekilde yerde durmalısınız. Bacaklarınızdan birini 90 derecelik açı ile yukarı kaldırıp tıpkı tekme atar gibi yapmalısınız. Her iki bacak için 20’şer seferden 3 set halinde tekrarlayabileceğiniz bu hareketin rutin tekrarıyla sadece bacaklar değil basen bölgesi de eriyebilir.
Bacak İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey!-7 - Saç Bakım Güzellik Bacak İnceltme Hareketleri Hakkında Her Şey!-8 - Saç Bakım Güzellik
  • Köprü: Hem bacakları hem de beli kuvvetlendirmeye yarayan bu hareket için sırt üstü mata uzanın. Dizlerini büktükten sonra ayaklardan aldığın kuvvetle kalçanızı kaldırın. Bu esnada kollarınızı yana açarak rahatlatabilirsiniz. 20’ye sayana kadar kendinizi yukarıda tuttuktan sonra hareketi istediğiniz sayıda tekrarlamakta serbestsiniz!

 

  • Split Squat: Evde, tek bir sandalye yardımı ile yapabileceğiniz bir başka hareket de split squattır. Bunun için sandalyeye sırtınızı dönün. Ayaklarınızdan birini öne alın, diğerini ise sandalyeye yerleştirerek mümkün olduğunca dizinizi yere yaklaştırıp yeniden doğrulun. Hareketi kontrollü bir şekilde yapmanız ve inip kalkışlar esnasında karnınızı sıkmanız daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır. Dilerseniz bir başka seçenek olan lateral squat egzersizlerine buradan göz atabilirsiniz.

 

  • Step-Up: Step-Up, yine sandalyeden destek alarak yapabileceğiniz bir harekettir. Tıpkı merdiven çıkar gibi bir ayağınızı sandalyenin üzerine koyun ve kendinizi yukarı çekin, ancak burada bacak değiştirmek için acele etmeyin. Önce sol bacağı çalıştırın, ardından da sağ bacağa geçin. Ellerinizi göğüs seviyesinde kavuşturarak bedeninize destek olabilirsiniz. Kontrollü ve dengeli bir şekilde hareketi tamamlamaya dikkat edin ve kaslarınızın sağlıklı çalıştığından emin olun.

 

Bacak inceltme egzersizlerine başlamadan önce gün boyu rahat etmek, ıslaklık hissinden kurtulmak için Rexona Clinical Protection Anti-Perspirant Kadın Deodorant kullanabilirsiniz. Diğer ter önleyici deodorantlara göre 3 kat daha güçlü formülü ve aktif teknolojisi sayesinde 96 saat koruma sağlayabilirsiniz.