0

Eğer eklemlerinizde ağrı, iltihaplanma gibi şikayetlerden ötürü Romatoid artritiniz varsa, egzersiz yapmanın bu ağrılara iyi geldiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle ağrılarınız çok olduğunda harekete geçmek ve egzersiz yapmak her ne kadar zor olsa da, egzersizden sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceğiniz için bunu bir rutin haline getirmek sizin için rahatlatıcı olabilir.

American Collage of Rheumatology’de yayınlanan bir araştırmaya göre düzenli egzersiz yapan Romatoid artrit hastalarının yapmayanlara göre daha az ağrı yaşadığı sonucuna da varılmış. (*) Kendiniz için doğru egzersiz yöntemlerini seçerek hem eklem ağrılarınızı azaltabilir hem de kendinizi psikolojik olarak çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Ağrılarınız için 7 Temel Egzersiz -1 - Saç Bakım Güzellik Ağrılarınız için 7 Temel Egzersiz -2 - Saç Bakım Güzellik

Su egzersizi

Yüzme ve su aerobiği gibi su bazlı egzersizler ağrılı eklemlerin kullanımını iyileştirir ve ağrıyı azaltır. Bu yüzden su egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer evinizin yakınlarında gidebileceğiniz bir havuz varsa, yüzmenin vücudun her yerini çalıştırarak çok iyi hissetmenize yardımcı olacağını düşünerek bir havuz üyeliği oluşturabilirsiniz. Özellikle yazın tatillerde de kıyıda yürümeyi ve suda hareket etmeyi de unutmayın. Güneş ve suda yapılan egzersiz ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur.

Tai Chi

Hareketli meditasyon olarak adlandırılan bu egzersiz yöntemini fazla ağrılarınız olduğunda yavaş bir başlangıç istediğiniz zamanlar için planlayabilirsiniz. Yavaş ve nazik hareketleri zihinsel odaklanma ile birleştiren geleneksel bir Çin dövüş sanatı olan tai chi kaslarınızın sertliğini iyileştirir, ağrıları azaltır ve sizi stresten kurtarır.

Başlamak için bu egzersiz türünün anlatıldığı birçok video bulabilir ve videolardaki yönlendirmeler ile egzersizinizi yapabilirsiniz.

Yürüme

Oldukça basit gibi görünen yürüyüş aslında birçok konuyu çözmek için yapılan en basit egzersizlerden bir tanesi. Yürüyüş ile kilo vermeye çalışabilir, stresten kendinizi arındırabilir ve daha güçlü bir vücuda sahip olabilirsiniz. Tabii düzenli yürüyüş sayesinde eklem ağrılarınızdan kurtulmanız da mümkün. Kalp atışınızı hızlandıran tempolu yürüyüş kaslarınızı gevşetir ve size daha rahat hissetmeniz için yardımcı olur. British journal of sports medicine’de yayınlanan bir makaleye göre günde sadece 30 dakika yürümenin ruh halinizi iyileştireceği de söyleniyor. (*)

Yoga

Mucizevi egzersiz yöntemleri arasında olan yoga, vücudunuzu tanımanıza ve esnetmenize yardımcı olmanın en iyi yollarından. Nefes almaya odaklanarak yapılan yoga egzersizi genellikle güçlenmeye yönelik duruşları içinde barındırır. Aynı pozlarda birkaç saniye hatta birkaç dakika kalmak vücudunuzun o harekete alışmasına esneyip açılmasına ve rahatlamasına yardım eder. Bir süre sonra vücudunuz buna alışır ve ağrılarınız hafifler.

Ağrılarınız için 7 Temel Egzersiz -3 - Saç Bakım Güzellik Ağrılarınız için 7 Temel Egzersiz -4 - Saç Bakım Güzellik

Bisiklet

Bisiklete binmek, diğer aerobik egzersizlere göre eklemler üzerinde daha kolay ve etkili bir egzersizdir. Bisiklete binmek kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur, bacak gücünü artırır. Vücudunuzun alt bölgesinde olan ağrıları azaltmakla kalmaz vücudun şekillenmesine de yardımcı olur. Eğer imkanınız varsa dışarda bisiklet sürerek aynı zamanda kendinizi çok iyi hissettiğiniz birkaç saat geçirebilirsiniz. Bunun yanında eve bir bisiklet aleti edinebilir ya da spor salonu üyeliği oluşturabilirsiniz.

Esneme hareketleri

Eklem ağrılarınız varsa, sizin için en iyi şeylerden biri de sabahları uyanır uyanmaz yaptığınız esneme hareketleri olabilir. İşiniz başlamadan birkaç dakika önce uyanarak günü bedeninizi uyandırmakla başlatabilirsiniz. Bu sayede gün içinde daha az ağrı yaşayabilirsiniz. Hafif esneme hareketleri ile bacaklarınızı omurganızı, kollarınızı gereceğiniz hareketler seçerek ve ardından harika bir kahvaltı ile devam ederek gününüzü güzelleştirmeniz mümkün.

Kuvvet Antrenmanları

Eklem ağrıları genellikle kasların zayıflamasına yol açar ve bu da daha fazla ağrıyı beraberinde getirir. Kuvvet antrenmanları sayesinde kas gücünüzü arttırarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Bu noktada kendinize direnç bandı ve ağırlıklar alarak hafif başlayıp, ağrılarınızın durumuna göre rutininizi düzenlediğiniz egzersizleri de hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Kendinize uygun bir egzersiz rutini edinin

Hangi egzersizi seçerseniz seçin, önemli olan onu bir rutin haline getirmektir. Vücudunuz bu egzersizlere alışana kadar kendinizi zorlamayın. Bir süre sonra daha esnek ve daha güçlü bir vücut elde ettiğinizde egzersizlerinizin tarzını da değiştirebilirsiniz. Tabii bu bahsettiğimiz seçenekler arasından birine yoğunlaşmanıza da gerek yok. Birkaç tanesini hayatınıza dahil edebilir ve ruh halinize göre seçim yapabilirsiniz.

Evden çıkmak istemediğiniz zamanlarda esneme, yoga, kuvvet gibi antrenmanları denerken, daha iyi hissettiğiniz günlerde sahil kenarında yürüyüş ya da bisiklete binmek size iyi gelebilir. Vücudunuzu gözlemleyin ve onun ne istediğini anlayın yeter.

Ayrıca, bel ağrıları ve boyun ağrıları için hazırladığımız egzersiz yazılarımız da ilginizi çekebilir.