0

Alman fizik terapi ve egzersiz uzmanı Joseph Pilates’in Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralanan askerlerin rehabilitasyonu geliştirdiği pilates, günümüzde tüm dünyada popüler bir egzersiz sistemidir. Birden fazla egzersiz disiplininden ilham alan ve temel hedefi postürü güçlendirmek olan pilates; mat pilates, hamile pilatesi gibi farklı türlere sahiptir. Özel alet ve ekipmanlarla yapılan reformer pilates de bu türlerden biridir. Reformer pilatesi yakından tanımak için okumaya devam edin.

Reformer Pilates Nedir?

Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Reformer pilates, özel olarak tasarlanmış reformer pilates aleti ile yapılan, modern ve etkili bir egzersiz sistemidir. Reformer aleti; kızaklı, düz bir platform ile yay, kayış gibi çeşitli diğer parçalardan oluşur. Bazı reformer pilates hareketleri kolları bazısı ise bacakları çalıştırır. Bunun için pilates aletinin itip çekebileceğiniz bir ayak barı ve aynı şekilde kollarınızla çekebileceğiniz uzun kayışları bulunur. Olası sakatlıkları engellemek için güvenlik önlemlerinin de alındığı reformer pilates aletinde omuzları ve başı destekleyen aparatlar yer alır. Reformer pilates aletinin parçaları cadillac, chair, barrel, tower gibi isimlere sahiptir.

 

Reformer Pilates Ne İşe Yarar?

Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

 

Reformer pilates kasları güçlendirmeyi, postürü düzeltmeyi ve esnekliği artırmayı hedefleyen bir egzersizler bütünüdür. Aletli pilates düzenli ve doğru yapıldığında pek çok fayda sağlar. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Reformer pilates, uzun süre oturarak ya da tüm gün ayakta çalışan kişilerin zamanla bozulan duruşlarını yeniden düzeltmelerine yardımcı olur.
  • Reformer pilateste vücudun tüm bölümleri için özel hareketler vardır ve tüm kaslar çalıştırılabilir. İhtiyacınıza yönelik bir program uygulandığında egzersizin olumlu etkisini kısa sürede hissedersiniz.
  • Postürü düzeltme ve beden farkındalığı kazandırma özellikleri sayesinde bedenin güç ve denge kazanmasına yardımcı olur.
  • Reformer pilateste hareketlerin çoğu yatay pozisyonda yapıldığından kasları çok zorlamadan hareket ettirirsiniz. Böylelikle kasların üzerine binen yük azalır ve tüm hareketleri rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • Kalori yakmanızı kolaylaştırır.
  • Bir tür nefes egzersizi olarak da görev yapar. Daha düzenli ve doğru nefes almanızı sağlar.
  • Güçlü bir bedene ve dolayısıyla da dirençli bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Ancak bu kazanım için mutlaka uzmanlar eşliğinde ve düzenli aralıklarla reformer pilates yapmalısınız.
  • Yalnızca bedeniniz değil mental sağlığınız üzerinde de olumlu etkiler bırakır.

Reformer Pilates Nereyi Çalıştırır?

Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

 Reformer pilates, vücuttaki tüm kasları çalıştırabilir. Egzersizin hedefi; ‘core’ bölgesi olarak adlandırılan karın, bel ve kalçadaki temel kasları güçlendirerek postürü düzeltmektir.

Reformer pilates, temek kasların yanı sıra omuz, sırt, kol ve bacak kaslarını da çalıştırır. Reformer aleti üzerinde yapılan hareketler, vücudun tüm kas gruplarını eşit şekilde çalıştırmaya yardımcı olurken uzun kasların gelişmesine katkı sağlar. Bölgesel çalışmaya da son derece müsait bir egzersiz olan reformer pilates ile tüm vücudunuzu çalıştırabileceğiniz gibi vücudunuzun istediğiniz bölgelerine de odaklanabilirsiniz.

 

Reformer Pilates Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-7 - Saç Bakım Güzellik Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Reformer pilates, düzenli ve uzman eğitmen eşliğinde yapıldığında kısa sürede etkilerini gösterir. Egzersizin olumlu sonuçlarını kısa vadede görebilmek için öncelikle pilates eğitmeni ile ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Hedefe yönelik bir çalışma programı, egzersinizin olumlu etkilerini daha kısa sürede hissetmenizi sağlar. Reformer pilates öncesi sonrası olarak değerlendirildiğinde sıkılaşma, incelme ve kilo kaybı gibi istenen sonuçlar, kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 2-3 aylık bir süre içerisinde belirgin hale gelir.

Reformer Pilates Zayıflatır Mı?

Reformer pilatesin temel hedefi, kilo kaybı sağlamak değildir. Bu nedenle pilatesi bir kilo verme yöntemi olarak görmemek gerekir. Reformer pilates, birlikte uygulayacağınız diğer egzersizler ve sağlıklı bir beslenme programı ile zayıflamanıza yardımcı olabilir. Burada unutulmaması gereken nokta, reformer pilatesin kilo kaybı konusunda tek başına yeterli olmayacağının bilinmesidir. Yürüyüş, kardiyo egzersizleri veya ilgilendiğiniz diğer spor branşlarını da egzersiz rutininize dahil etmeli ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Reformer pilates ile zayıflayanlar vücutlarının bir yandan incelip şekillenirken diğer yandan esnediğini ve tüm bunlara ek olarak kaslarının güçlendiğini söyler. 

Reformer Pilates Kimlere Uygun?

Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-9 - Saç Bakım Güzellik Reformer Pilates Nedir, Faydaları Nelerdir?-10 - Saç Bakım Güzellik

Reformer pilates, her yaştan ve her seviyeden insan için uygun bir egzersiz sistemidir. Önemli olan seviyeye ve ihtiyaçlara özel bir program ile ilerlemektir. Ayrıca, reformer pilates hamile ve yeni doğum yapan kadınlar için de uygundur. Reformer pilates, çeşitli sakatlanmalardan sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için ya da ortopedik sorunların tedavisine destek olarak da kullanılabilir. Özel bir sorununuz varsa, örneğin omurilik veya eklem rahatsızlığı yaşıyorsanız veya yakın zamanda bir sakatlığınız olduysa bu durumu hem doktorunuzla hem de pilates eğitmeni ile değerlendirmeniz gerekir. 

 

Gün boyunca bilgisayar karşısında aynı pozisyonda duruyor ve hareketsiz bir yaşamdan yakınıyorsanız reformer pilates ile bir an önce tanışmalısınız. Genellikle aylık paketler halinde sunulan reformer pilates fiyat aralığı, egzersizin grup eşliğinde ya da eğitmenle bire bir yapılmasına göre değişebilir. Kendinizi kısa sürede daha zinde ve enerjik hissetmeye hazır olun!