0

Esnekliği artırmak ve hareket kabiliyetini geliştirmek için sporcular ve sporu yaşamına dahil eden aktif kişiler çeşitli esneme egzersizleri yaparlar. Esneme egzersizleri, bir kas veya tendonun uzamasını / esnemesini sağlar. Sağlıklı bir duruş için vücudumuzdaki tüm kasların kuvvet ve esnekliğinin birbiriyle dengeli olması büyük önem taşıyor.

Vücudunuzu daha esnek ve kuvvetli hale getirmenin fiziksel sağlığınıza sağladığı sayısız fayda var. Esneme egzersizleri ile kas ve eklemlerinize daha fazla hareket açıklığı, gelişmiş denge ve esneklik kazandırabilirsiniz. Bu tür egzersizleri yaşamınıza dahil etmenin faydaları, elbette bunlarla da sınırlı değil.

Esneme Egzersizlerinin Bilmediğiniz Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Esneme Egzersizlerinin Bilmediğiniz Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Sakatlanma riskini azaltır

Vücudunuza güç ve esneklik kazandırdığınızda daha fazla fiziksel strese dayanabilir hale gelirsiniz. Ayrıca vücudunuzu kas dengesizliklerinden kurtaracağınız için fiziksel aktiviteleriniz sırasında sakatlanma olasılığınız da azalır. Kas dengesizliklerinin düzeltilmesi için zayıf kasların güçlendirilmesi ve gergin kasların esnetilmesi gerekir.

Kas ağrılarını hafifletir

Kaslarınızı uzatmaya ve esnetmeye çalıştığınızda vücudunuz genel olarak daha iyi hisseder. Kaslarınız esnek ve daha az gergin olduğunda, daha az ağrı yaşarsınız. Bununla birlikte aşırı gerginliğe bağlı kas krampları yaşama riskiniz de azalır.

Duruşunuzu düzeltir

Kas esnekliğini geliştirmeye odaklandığınızda duruşunuz da değişir. Vücudunuzdaki kasların dengeli gelişimi, omurganızın doğru hizalanmasına yardımcı olarak olası dengesizlikleri düzeltmenizi sağlar. Ayrıca artan hareket aralığı ile belirli şekillerde oturmak veya ayakta durmak sizin için daha kolay hale gelir.

Esneme Egzersizlerinin Bilmediğiniz Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Esneme Egzersizlerinin Bilmediğiniz Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Ruh halinizi olumlu yönde etkiler

Düzenli olarak vücudunuzu esneten ve rahatlatan egzersizler yapmak, rahatlama hissi sağlar. Tüm bu fiziksel faydalar, zihinsel sağlığınız üzerinde de olumlu etkiler sağlar. Bedeninizi iyi hissettiğinizde daha olumlu bir ruh haline sahip olduğunuzu fark edersiniz (*).

Daha kolay güçlenirsiniz

Kaslarınız daha esnek hale geldikçe onları kuvvetlendirmeniz gerekir. Bu, kaslarınızın doğru gerilime sahip olmasının sağlar. Böylece bedeniniz, hareketlerinizi destekleyecek kadar güçlü olur ve fiziksel olarak da daha fit bir hale gelirsiniz.

Fiziksel performansı arttırır

Vücudunuzda daha fazla harekete izin vermek amacıyla esnekliğinizi geliştirdiğinizde fiziksel olarak daha iyi performans sergilediğinizi göreceksiniz. Bunun nedeni, bu sayede kaslarınızın daha etkili çalışabiliyor olmasıdır.

Esneme Egzersizlerinin Bilmediğiniz Faydaları-5 - Saç Bakım Güzellik Esneme Egzersizlerinin Bilmediğiniz Faydaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl daha esnek olunur?

Esnekliğinizi artırmak için düzenli esneme egzersizleri yapmalısınız. Yoga ve pilates gibi egzersiz sistemleri, içeriğinde pek çok esneme hareketi barındırır. Bu tür egzersizleri düzenli olarak uyguladığınızda zamanla hareket açıklığınızın arttığını fark etmemeniz kaçınılmaz. Eğer fitness, koşu gibi farklı egzersiz sistemlerini uyguluyorsanız da antrenman programınıza mutlaka çeşitli esneme egzersizlerini dahil edin. Sağlıklı bir duruş ve dengeli kas gelişimi için kaslar eşit şekilde güçlendirilmeli ve esnetilmeli.

Bonus: Hareket ettikçe daha güzel kokun!

Rexona Shower Fresh Aerosol Anti-Perspirant Kadın Deodorant, güven ve konfor içinde hareket edebilmenize olanak tanıyor. Sahip olduğu MotionSense™ teknolojisi ile her hareketinizde daha güzel kokabilir; terleseniz dahi duş ferahlığı hissini tam 48 saat boyunca yaşayabilirsiniz.

Spor Yapanlara Özel Beslenme Önerileri ve Tek Hareketle Gelen Sayısız Fayda: Plank yazılarımız da ilginizi çekebilir.