1

Kepek, fiziksel bir hastalık olmamasına rağmen kişiye bundan daha fazla rahatsızlık verebilir. Kepek sorununuz olup olmadığını giysilerinizin ve yastık kılıfınızın üzerindeki pullar sebebiyle mutlaka anlarsınız. Tam olarak neden oluştuğunu bilmesek de çoğu insanda bunun genetik, alerji ve hassasiyetler, ciltteki bakteri dengesizliklerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Uzmanlar genellikle bu yaygın durumun, saç derisinde yaşayan bakteri, maya, mantar gibi mikroorganizmaların aşırı çoğalmasından kaynaklandığına inanıyor.

Kepeğin sadece kuru saç derisi ile ortaya çıktığı da yanlış bir düşünce. Yağlı saç derisinde de kepek sorunu yaygın olarak görülmekte. Daha çok saç derisinde görülse de nadiren kaşlarda veya sakalda da ortaya çıkabiliyor. Her ne şekilde olursa olsun, kepek sorunu yaşayan çoğu kişi, bu deneyimden hızlıca ve kalıcı bir şekilde kurtulmak istiyor. Ne yazık ki bu kadar iddialı bir reçete yok. Yine de kepeğe karşı en etkili çözüm, düzenli ve doğru bir saç bakım rutini benimsemekten geçiyor.

Kepekten Olabildiğince Hızlı Nasıl Kurtulabilirsiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Kepekten Olabildiğince Hızlı Nasıl Kurtulabilirsiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Sorunun gerçekten kepek olduğundan emin olun

Kepek sorununu çözmek üzere harekete geçmeden önce bunun diğer iki olasılıktan biri olmadığından emin olun.

  1. Hafif kuruluk, pul pul dökülme gibi belirtilerle ortaya çıkan kuru bir saç derisi, kepekle karıştırılmamalı. Eğer sorun böyle bir saç derisi ise durum zamanla değişecek ve normale dönecektir. Kepek, çok daha güçlü bir etkiye sahip.
  2. Diğer senaryo ise seboreik dermatit olarak bilinen iltihaplı bir cilt rahatsızlığına işaret eden semptomlar. Bu problem saç derisinde pullanma, tahriş, kızarıklık ve bazen ağrılı yaralarla karakterize. Kepek genellikle ağrısız bir sorun. Eğer saç derinizde bu semptomları yaşıyorsanız mutlaka dermatolog randevusu almalısınız. Çünkü seboreik dermatit, çoğu kepek çözümünün aksine reçetesiz ilaçlarla tedavi edilemez.

Saçlarınızı sık sık yıkayın

Hijyen alışkanlıklarınızın kepek sorunu geliştirip geliştirmemeniz üzerinde hiçbir etkisi olmasa da sorunu daha da kötüleştirmemek için saçlarınızı yıkamaktan kaçınmayın. İnsanlar genellikle aşırı yıkamanın veya kurutma ile saçları ısıya maruz bırakmanın kepeğe neden olduğunu düşünür. Oysa bu doğru değil. Ürün birikmesi kepeğe neden olabilir, bu nedenle özellikle saç şekillendirme ürünleri kullanıyorsanız saçlarınızı düzenli olarak yıkamanız son derece önemli.

Peki, doğru saç yıkama rutini nasıl olmalı? Bu tamamen saçınız ve saç derinize bağlı. Hafif kepeğiniz varsa bu sorunu kontrol altına alana kadar her gün yıkayabilirsiniz. Çok fazla şekillendirici ürün kullanmıyorsanız daha seyrek yıkayabilirsiniz. Her iki durumda da özel olarak formüle edilmiş bir kepek şampuanı kullanmanızı öneririz.

Kepeğin yaygın rastlanan nedenlerinden birinin bakteriler olduğunu biliyoruz. Bu noktada aloe vera ve sirke gibi doğal bileşenler içeren saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Çünkü elma sirkesi bilinen bir antibakteriyel ve antienflamatuardır (*). Aloe vera ise iltihap önleyici özellikleriyle seboreik dermatit olan olarak bilinen kepeği (kaşıntılı bir saç derisi ve saç derisindeki deri döküntüleri) ortadan kaldırmaya katkıda bulunur (*).

Dove Kepeğe Karşı Bakım Aloe Vera ve Elma Sirkesi Şampuan’ı deneyin. Aloe vera ve elma sirkesi içeren formülü ile kepeği önlemeye ve saçınızın tazelenip arınmasına yardımcı olur.

Kepekten Olabildiğince Hızlı Nasıl Kurtulabilirsiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Kepekten Olabildiğince Hızlı Nasıl Kurtulabilirsiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Derin bakımlara zaman ayırın

Uzmanlar kepek sorunu yaşasınız da yaşamasanız da düzenli olarak derinlemesine bakım yapmanızı öneriyor. Çünkü bu tür bakımlar rahatlatıcıdır ve saçlarınızın her zaman daha iyi görünmesini sağlar. Özellikle pullanma ve dökülme sorunu yaşayanlar için saç derisi yağı konusundaki uygulamalar daha fazla önemli. Hidrasyonu korumak için doğal yağlar gibi ilave nemlendiriciler içeren saç maskeleri, bakım kürleri gibi ürünlerden yardım almanın bu sorunu önlemeye yardımcı olabileceğini unutmayın. Bakım rutininize badem yağı veya yulaf yağı da ekleyebilirsiniz.

Tarayın

Kepek sorunuyla mücadele etmek için saçlarınızı taramak için de zaman ayırın. Eski usul gibi görünse de kepekten kurtulmak konusunda işe yarayabilir. Saç taramak, saç derisini uyarmaya yardımcı olur ve o bölgeye daha fazla kan dolaşımı sağlar, aynı zamanda ölü deri birikimini nazikçe temizler.