0

Kepek, saç derisinin pul pul dökülmesi ile ortaya çıkan oldukça yaygın bir problem. Bulaşıcı ve tehlikeli olmasa da zaman zaman şiddetine bağlı olarak rahatsız edici veya tedavisi zor bir hal alabilir. Kepek problemi yaşayan kişiler küçük kuru cilt döküntülerini saçlarında ve giysilerinin omuzlarında gözlemleyebilirler. Bununla birlikte saç derinizi de kaşındırabilir. Aslında seboreik dermatit (kronik bir egzama formu) olarak kabul edilen ve pullu bir saç derisine neden olan diğer cilt rahatsızlıkları ile benzerlikleri sebebiyle kepeği tanımlamak zordur.

Kepek Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Kepek Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Kepeğin belirtileri

Kepek problemine sahip olduğunuzu gösteren en büyük ipucu, saçlarınızda ölü deri kalıntılarına ve saç derisinde beyaz pullara benzeyen belirgin lekelere rastlamanız. Diğer kepek belirtileri ise şunlar olabilir:

 • Kaşıntılı bir saç derisi,
 • Saçlarınız, kaşlarınız veya omuzlarınızdaki dökülmüş deri kalıntıları,
 • Saç derisinde yağlı veya kuru pullar,
 • Saç çizgisi boyunca sarı ile kırmızımsı pullu kabarıklıklar (daha ciddi durumlarda).

Eğer yaşamınızda yoğun stres varsa bu belirtiler daha şiddetli olabilir. Ayrıca soğuk, kuru mevsimlerde kepek problemi daha da şiddetlenme eğilimindedir.

Kepek neden olur?

Kepek problemi birden fazla nedene bağlı olarak gelişebilir.

 • Özellikle şiddetli bir kepek probleminiz varsa bunun nedeni seboreik dermatit (vücudun en çok sebum salgılayan bölgelerini etkileyen kronik bir egzama türü) olabilir.
 • Sıklıkla saç derisinde yaşayan ve saç köklerinden salgılanan yağlarla beslenen bir mantar olan Malassezia, kepek nedenleri arasında gösterilir. Bu mantar türü aslında bir sorun yaratmaz, ancak bazı insanların bağışıklık sistemi buna aşırı tepki gösterir. Sonuçta saç derisinde kepeklenme sorunu ortaya çıkabilir (*).
 • Kontakt dermatit, bir alerjen veya tahriş edicinin neden olduğu kaşıntılı, ağrılı kızarıklıklarla sonuçlanan bir cilt problemi. Bazen kepek, bu tür bir reaksiyon sebebiyle ortaya çıkabilir.
 • Soğuk hava, saç deriniz de dahil olmak üzere cildinizi kurutur. Kuru bir cilt ise kepeğin bir diğer olası nedeni.
 • Halihazırda kepek riski altında olanlar için şampuanlama alışkanlıkları da bu sorunu tetikleyebilir. Saçları seyrek yıkamak, kepeğe yol açabilecek sebumun saç derisinde birikmesine neden olur.
 • Uzmanlar zayıflamış bağışıklık sisteminin de başta kepek olmak üzere çeşitli cilt problemlerine yol açabileceğini belirtiyor. Bazı araştırmalar organ nakli olan; HIV veya AIDS, Hepatit C gibi sağlık problemleri yaşayan kişilerde kepeğin daha yaygın görüldüğünü ortaya koyuyor (*).
 • Egzama, gül hastalığı, sedef, akne gibi cilt hastalıkları da kepek oluşumunu tetikleyebilir veya kötüleştirebilir (*).

Doğal olarak yağlı bir cildiniz varsa kepek problemi yaşama riskiniz daha fazla (*).

Kepek Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Kepek Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl teşhis edilir?

Kepek çoğu durumda tedavi gerektirmez. Doğru saç bakım alışkanlıkları, kepek sorununu ortadan kaldırmıyorsa veya ağrılı bir saç derisine sahipseniz cilt hastalıkları konusunda uzman bir doktora görünmelisiniz. Dermatologunuz kepeği, sadece saç derinize bakarak teşhis edebilir. Tedaviye yanıt alınamayan durumlarda sorunun kaynağını araştırmak üzere başka tekniklerden de yardım alınabilir.

Kepek saç dökülmesine neden olabilir mi?

Kepek, tek başına saç dökülmesi için bir neden olamaz. Saç dökülmesi ve kepek problemi, aynı anda görülebilse de bu ikisi arasında bir sebep- sonuç ilişkisi bulunmuyor.

Bazen şiddetli seboreik dermatit probleminde, saç dökülmesi de görülür. Tipik kepekten farklı olarak seboreik dermatit yüzü, saç derisini hatta bazen tüm vücudu etkileyebilir. Kepeğe ek olarak daha kalın pullanma, kızarıklık veya yağlı sarı plaklara neden olabilir.

Kepek Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler-5 - Saç Bakım Güzellik Kepek Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler-6 - Saç Bakım Güzellik

Saçtaki kepek nasıl geçer?

Seboreik dermatite bağlı kepek, tekrarlanan veya uzun süreli tedavi gerektiren kronik bir durum. Saç bakım alışkanlıklarına bağlı gelişen kepek sorunu ise bu alışkanlıklar doğru olanlarla değiştirildiğinde hızlı bir şekilde iyileşebilir. Peki kepek için en etkili çözüm nedir? Kepeği ortadan kaldırmak için:

 • Saç şekillendirici ürünler kullanıyorsanız günün sonunda saçlarınızı derinlemesine arındırmayı ihmal etmeyin.
 • Şampuanlamaya daha fazla zaman ayırın. Saçlarınızı, onları nemlendiren ve besleyen bir şampuanla, nazikçe masaj yaparak yıkayın. Bu noktada size önerimiz Clear Women Kil Terapisi Şampuan. Mineral deposu olarak bilinen kil içeren formülü ile saçlarınızı ağırlaştırmadan dipten uca arındırır, onlara ipeksi yumuşaklık verir. B3 vitamini içeren formülüyle saç derisini besler ve canlandırır (Clear’ın başta kepek* problemi olmak üzere farklı saç ihtiyaçları için özel olarak geliştirdiği diğer şampuan seçenekleri de keşfedin. *Düzenli kullanıldığında gözle görünür kepek).
 • Stresi suçlayabileceğimiz o uzun rahatsızlıklar listesine kepeği de ekleyin ve stresi yaşamınızdan uzaklaştırın. Bunun için düzenli egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Yulaf yağı gibi saç derisini nemlendirme özelliği olan doğal yağlar içeren ev yapımı maskeleri, saç bakım rutininize dahil edin.

Ayrıca Saç Deriniz Kuru mu, Yoksa Kepekli mi? yazımıza göz atabilirsiniz.