0

Kepek ve kuru saç derisi genellikle birbiri ile karıştırılır ancak, yakından baktığınızda, onları ayrıran belirli temel özelliklere sahip olduklarını fark edebilirsiniz. Saç probleminizin kepek mi yoksa kuru saç derisi mi olduğunu bilmek uygulayacağınız rutinler için büyük önem taşıyor..

Saç Deriniz Kuru mu, Yoksa Kepekli mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Deriniz Kuru mu, Yoksa Kepekli mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kepeğin Nedenleri ve Belirtileri

Öncelikle kepeğin; saçta beyaz beyaz pullar şeklinde görünen bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle kirli saç derisiyle ilgili olabileceği düşünülse de uzmanlar aşırı aktif olan yağ bezleri, mantar ve stresin de kepeğe neden olabileceğini söylüyor.

Saç Deriniz Kuru mu, Yoksa Kepekli mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Deriniz Kuru mu, Yoksa Kepekli mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kuruluğun Nedenleri ve Belirtileri

Artık, kepeğin yol açtığı sonuçları ve belirtilerini öğrendiniz. Eğer bu belirtileri göstermiyorsanız sorununuz kepek olmayabilir. Kepekle benzer belirtileri olan kuru saç derisinde pul pul dökülmelere çok sık rastlanmaz. Kaşıntı ve tahriş başlangıçlı bu saç problemi; nem üretememe, aşırı yıkama, iklim değişiklikleri ve güneş yanıkları temelli oluşum gösterebilir. 

Saç Deriniz Kuru mu, Yoksa Kepekli mi?-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Deriniz Kuru mu, Yoksa Kepekli mi?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kuru Saç Derisi ve Kepek Arasındaki Farklar

Hala aklınızda soru işaretleri varsa, bu iki saç probleminin farklarını gözden geçirelim. Kuru saç derisi ve kepek arasındaki en temel fark aslında çok belirgin;kepek tıbbi bir durumdur. Yani kepeğin oluşumunda mantarlar ve fazla üretilen yağlar devreye girerken, kuru saç derisinde sadece saçlarınızın ve saç derinizin nemsiz kalması durumu söz konusu. Ve önceden bahsettiğimiz gibi ikisi de kaşıntı ve tahrişe yol açar ve kuru saç derisinde istisnai durumlar hariç pul pul dökülmelere rastlanmaz.

Peki, kepek için en etkili çözüm ne? Kuru saç derisi ve kepeği ortadan kaldırmak için saçınızın ihtiyacı olan ürünleri kullanmaya dikkat edin.

Saç Derinize İyi Bakın, Kepek Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler ve Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Evde Bakım yazılarımız da ilginizi çekebilir.