0

Defne Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Dört mevsim yeşil kalan yaprakları ve hoş kokusuyla hem yemeklerde, hem alternatif tedavilerde hem de kişisel bakımda kullanılabilen defne yaprağı faydaları bakımından son derece dikkat çekici bir bitkidir. İçeriğindeki mineral ve vitaminler vücudun ihtiyacı olan pek çok eksikliği giderebilir. Doğru ve düzenli kullanıldığında hem cilde hem de saçlara sağlık, parlaklık ve kuvvet katan defne yaprağı hakkında daha fazlasını bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin…

 

Defne Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Rahatlatıcı özelliği, yemeklere verdiği rayiha, sindirim düzenleyici etkisi ve son zamanlarda zayıflama kürlerine katkısı ile öne çıkan defne yaprağının cilt ve saç bakımındaki mucizevi etkilerine geçmeden önce diğer kullanım alanlarına bakalım ve defne yaprağı faydaları nelermiş yakından inceleyelim.

 

 • Defne yaprağı yakmak baş ağrısını yatıştırır ve günün stresini üzerinizden daha hızlı atmanızı sağlar. Aromatik kokusunu düzenli olarak solursanız akciğerlere de olumlu etkileri bulunur.
 • Defne yaprağının kokusu bize son derece hoş gelse de böcekler ve sinekler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Dolayısıyla istenmeyen böcekleri defne yaprağı yakarak kovmanız mümkündür.
 • Antiseptik özelliğe sahip defne yaprağı yağı iyi bir gaz gidericidir ve sindirimi de düzenler. Ayrıca bel ağrınızı hafifletebilir.
 • İyi bir metabolizma hızlandırıcıdır. Düzenli defne yaprağı çayı tüketimi ile zayıflama diyetinize destek olabilir, daha kolay ödem atabilirsiniz.
 • Defne yaprağı neye yarar diye sorulduğunda sıklıkla verilen cevaplardan biri de uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkisidir.
 • Defne yaprağı kullanımı sonucu gözlerin daha sağlıklı olduğu da uzmanlar tarafından söylenir.

 

Defne Yaprağı Saça Faydaları

Saç köklerini güçlendiren, içeriğinde defne yaprağı bulunan şampuan, krem, şekillendirici gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Pek çok saç tipi için uygun olan defne yaprağı bitkisi saç dökülmesi sorununda oldukça etkilidir. Ayrıca kepek ve saç diplerindeki kaşıntıyı da giderir. Eğer defne yaprağı faydası için evde kendiniz bir formül arayışında iseniz; bunun için sadece taze defne yapraklarını kaynatmanız, süzmeniz ve suyu ile saçlarınızı durulamanız yeterli olacaktır. Kaşıntı sorunları içinse defne yapraklarını öğüttükten sonra az bir miktar Hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirsiniz. Saç derinize sürdüğünüz bu karışım saçınızda yarım saat kadar kaldıktan sonra ılık su ile durulanmaya hazır olur. Defne yaprağı yağını kullanmayı tercih ediyorsanız; onu susam yağı, badem yağı veya zeytinyağı gibi diğer doğal yağlar ile karıştırabilir; saç uçlarınıza sürebilirsiniz. Kırıkları hızlı bir şekilde giderdiğini göreceksiniz. Saçınızda kullanabileceğiniz diğer 4 bitkisel yağ için burayı tıklayabilirsiniz.

Defne yaprağı bit problemine de birebirdir. Bir tutam defne yaprağını 4 çay bardağı su ile karıştırıp saçınıza sürerseniz ve bit tarağı ile sık sık fırçalarsanız; kimyasal kullanmadan bitlerden kurtulabilirsiniz.

Defne Yaprağı Cilde Faydaları

Doğal antibiyotiklerden biri olan defne yaprağı sırları ile ünlü bir bitkidir. Bu mucizevi maddenin cildinizle buluşması mükemmel sonuçlar doğurur. Cildi gençleştirip parlak bir görünüm veren defne yaprağı içerikli kremler siyah noktaları veya sivilceleri azaltır. Yorgun görünen cildin hızlıca toparlanarak kendine gelmesini sağlar. Anti aging özellikli defne yaprağı çok soğuk ya da çok sıcak gibi zorlayan hava koşullarında cildinize ihtiyacı olanı vererek arındırır ve yeniler. Defne yağı faydaları arasında en önemli unsurlardan biri de kuru ciltleri doğal yoldan nemlendirmesidir. Defne yaprağı yüze faydaları bu şekilde özetlenebilir.  

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Pek çok farklı şekilde kullanılabilen defne yaprağı kolay ulaşılabilir olması, pratik hazırlanışı ve doğal olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Defne yaprağı nerelerde kullanılır diye soracak olursanız; şu formlarda karşınıza çıkabileceğiniz söyleyebiliriz: 

 

 • Defne Yaprağı Çayı: Kaynatıp içebilirsiniz.
 • Defne Yaprağı Yağı: Masaj yağı olarak kullanabilirsiniz.
 • Defne Sabunu: Günlük temizlik için tercih edebilirsiniz.
 • Defne Yaprağı içeren kişisel bakım ürünleri
 • Kurutulmuş defne yaprağı: Yemeklerinizi pişirirken ekstra tat ve aroma için tercih edebilirsiniz. Özellikle balık yemekleri ile eşsiz bir uyum sağlar.
 • Kurutup toz haline getirdiğiniz defne yaprağını rutin kişisel bakım kremleriniz, losyonlarınız ile karıştırarak etkisini artırabilirsiniz.
 • Şifacı olan bu bitkinin yapraklarını kaynattıktan sonra suyunu da içebilirsiniz. Öksürüğü kesme konusunda son derece iyi bir destekçidir.
 • Defne yaprağı tütsüsü ise sakinleştirici etkisi ile tüm gerginliğinizi alır.

 

Defne Yaprağını Kimler Kullanamaz?

Herhangi bir zararı bulunmayan defne yaprağı faydaları ile öne çıksa da bazı kişilerin kullanım esnasında dikkat etmesi gerekir. Hamileler ve bebeğini emzirenlerin defne yaprağı kullanımı öncesinde doktorları ile görüşmesinde fayda vardır. Bu konuda kanıtlanmış bir zarar bulunmaz ama yine de risk unsuru oluşturabilir. Bazı bünyelerde alerjik reaksiyon oluşturabilir. Eğer benzeri bitkilere hassasiyetiniz varsa defne yaprağını kullanmandan önce de küçük bir parça denemeniz tavsiye edilir. Aynı şekilde eğer astımınız varsa veya dönemsel olarak solunum yolu ile ilgili bir problem yaşıyorsanız yoğun kokusu nedeniyle defne yaprağı size iyi gelmeyebilir. Merkezi sinir sistemi işlevini etkileyebileceğinden ameliyat öncesinde tüketimi de önerilmez.

 

Tıpkı Ginseng ve Centella Asiatica gibi cilde faydalı, doğal mucize defne yaprağını kişisel bakım uygulamalarınıza dahil ederek daha sağlıklı, ışıl ışıl bir cilde; hızlı uzayan, güçlü saçlara sahip olmak için hemen harekete geçin!