0

Geleneksel Çin, Endonezya ve Ayurveda tıbbında kullanılan Vahşi menekşe olarak da bilinen Centella Asiatica bitkisi Güneydoğu Asya'ya özgü tropikal bir bitkidir ve yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır.

Eski zamanlarda Centella Asiatica ve özleri, yara iyileşmesini ve egzama, sedef hastalığı, varis ülserleri, lupus ve cüzzam gibi çeşitli cilt koşullarını iyileştirmek için bir tedavi olarak kullanılıyordu. (*) Ayrıca kullandığınız ürünlerde de bulunan bu bitki cilt bakımında da oldukça faydalı.

Centella Asiatica (Gotu Kola) Nedir, Faydaları Nelerdir? -1 - Saç Bakım Güzellik Centella Asiatica (Gotu Kola) Nedir, Faydaları Nelerdir? -2 - Saç Bakım Güzellik

Centella Asiatica bitkisinin cilt için faydaları

Centella Asiatica bitkisinin özleri, cilt bakım ürünlerinin içinde karşımıza madecassoside ve asiatic asit olarak çıkabiliyor ve tabii cilt üzerindeki etkileri saymakla bitmiyor.

Yaşlanma karşıtı: Güneşin zararlı ışınlarının ve hava kirliliğine maruz kalmanın neden olduğu serbest radikal hasarını gidermeye yardımcı olan antioksidanlar gibi bileşenler içerir. Ayrıca genç bir cildi korumak için kan dolaşımını arttırır ve ciltteki kolajenin de artmasını sağlayarak ve cilt dokusunun sentezini iyileştirir. (*) Kolajen ayrıca cilt elastikiyetini arttırmada ve kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini azaltmada da önemli bir rol oynar. (*)

Nemlendirici: Centella Asiatica, cilt için güçlü besinler sağlayan amino asitler, beta karoten, yağ asitleri ve fitokimyasallar açısından oldukça zengin. Amino asitler, pürüzlü ve tahriş olmuş cildi yatıştırmak için harika bir nemlendirici bileşen oluşturur. Cildin gün içinde ihtiyacı olan nemi karşılayarak birçok cilt probleminin önüne geçmeye de yardımcı olur.

Yara iyileştirici: Centella Asiatica'nın bilinen ilk cilt faydalarından biri, yara iyileşmesini desteklemesiydi ve eski zamanlarda yara iyileştirmede sık sık başvuruluyordu. (*) Centella Asiatica özlerinin yara iyileştirici özelliklerinin büyük ölçüde artan kolajen üretimine ve iltihaplanmadaki azalmaya bağlı olduğu söylenmekte. Centella Asiatica, yara bölgesinde antioksidan aktiviteyi artıran, cildi güçlendiren ve kan dolaşımını artıran “Madecassoside” içerdiği için sivilce ve sivilce izlerini geçirmeye de yardımcı olabilir.

Selülit ve çatlak önleyici: Yağ hücrelerinin sayısının artması, yağın bağ dokusu yoluyla şişmesi ve küçük kan damarlarının daralması nedeniyle portakal kabuğu dediğimiz çukurlu bir görünüme selülit denir. Selülit tedavileri genellikle yağ dokusunu ve bağ dokusunu değiştirmenin yanı sıra dolaşımı iyileştirmeye odaklanır. Örneğin; kahve ile yapılan peeling’ler cildin ısınmasını sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır. Centella Asiatica özleri ise, bağ dokusu hücre metabolizmasını düzenleyebilir ve mikro dolaşımı iyileştirebilir. (*)

Centella Asiatica (Gotu Kola) Nedir, Faydaları Nelerdir? -3 - Saç Bakım Güzellik Centella Asiatica (Gotu Kola) Nedir, Faydaları Nelerdir? -4 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl kullanılır?

Centella Asiatica, son yıllarda bakım ürünlerinde yoğun bir şekilde doğal bir cilt bakım bileşeni olarak kullanılmakta. Özellikle Kore ürünlerine ilginiz varsa birçok cilt bakım kreminin içeriğinde bu bitkiye rastlayabilirsiniz. Centella Asiatica yanıklar, çatlaklar, kabarık yara izleri ve iltihaplanma için topikal ilaçlar olarak kullanılabilir. Ayrıca bir de ağızdan alınabilen takviyeler ve ilaçlar olarak da kullanılıyor.

Kimler kullanabilir?

Doğal bir bileşen olan Centella Asiatica’yı kullananlar arasında çok fazla alerjik reaksiyonlarla karşılaşılmamasına rağmen bazı ciltlerde kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Bunun için kullanmadan önce bir yama testi ile alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinizi kontrol edebilirsiniz. Kullanacağınız yağ ya da kremi kolunuzun iç kısmına sürün ve 24 saat bekleyin. Herhangi bir kızarıklık, karıncalanma, kaşıntı gibi durumlarla karşılaşırsanız asla uygulamayın. Centella Asiatica'nın oral alımı mide bulantısı ve mide ağrısına neden olabilir. Eğer hap şeklinde kullanacaksanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.