0

Yaz geliyor… Uzun saatler boyunca yüzmek, güneşlenmek ve tembellik etmek için mükemmel bir mevsim. Çoğumuz güneşi sevmemize rağmen, onun bize olan sevgisinden emin değiliz. Çünkü güneş ışınları cildimizde kalıcı hasar bırakabilir ve kırışıklıklara, erken yaşlanmaya, hatta çok ileri seviyelere ulaşırsa cilt kanserine bile neden olabilir. Bununla birlikte, uygun koruma ile güneşten yararlanmak ve altında zaman geçirmek mümkün. Bu yaz; daha doğrusu güneşe maruz kaldığınız her mevsimde, cildinizin zarar görmemesi için daima yanınızda olması gereken en iyi arkadaşınız ise belli: Güneş koruyucu krem yani SPF içeren bir ürün..

Dışarıda zaman geçirirken güneş kremi kullanmanın ne kadar önemli olduğuna dair mutlaka bir şeyler duymuşsunuzdur. Bu konuda uzmanlar en az SPF 30 geniş spektrumlu UV korumalı bir güneş kremi seçmenizi öneriyor. Ve ideal kullanımı, güneşe çıkmadan 30 dakika önce cilde sürülmesi. SPF ve cildinizi güneşten nasıl koruyacağınız hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

SPF Nedir ve Cildiniz İçin Neden Önemli?-1 - Saç Bakım Güzellik SPF Nedir ve Cildiniz İçin Neden Önemli?-2 - Saç Bakım Güzellik

SPF nedir?

SPF, güneş koruma faktörünün kısaltması. Güneş kreminde bulunan SPF, cildinizin güneş ışınlarından korunmasına yardımcı olur.

Güneş iki tür radyasyon yayar: UVA ve UVB ışınları. UVA ışınları, ciltteki kırışıklık ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerini hızlandırır. UVB ışınları ise daha kanserojendir ve genelde güneş yanıklarından sorumludur. UVA ışınları ayrıca UVB ışınlarını daha reaktif hale getirir, bu nedenle ikisi birlikte son derece zararlı olabilir.

Dışarıda veya güneş ışığı alan bir pencerenin yakınında bulunduğunuzda güneşten gelen zararlı radyasyona maruz kalmış olursunuz. Cildiniz güneş yanığına yatkın olmasa bile bu radyasyon, onu olumsuz yönde etkiler.

SPF, cildinizin doğal savunmasını güneş ışınlarına karşı genişleterek çalışır. Örnek vermek gerekirse 15 faktörlü bir SPF, güneş kremi sürülmemiş cildinizden yaklaşık 15 kat daha fazla koruma sağlar.

SPF Nedir ve Cildiniz İçin Neden Önemli?-3 - Saç Bakım Güzellik SPF Nedir ve Cildiniz İçin Neden Önemli?-4 - Saç Bakım Güzellik

SPF cildiniz için neden önemli?

SPF, güneş koruyucunun UVB ışınlarını bloke etme yeteneğini gösterir. Ancak tüm güneş kremleri, eşit derecede etkili değil. Onları kullanmadan önce tam olarak ne işleve sahip olduklarını anlamak önemli. Cilt uzmanları SPF konusunda, koruma faktörü arttıkça iki kat daha fazla koruma elde edebileceğimizi düşünmememiz konusunda uyarıyor.

Genel olarak önerilen SPF koruması ise 30. Ayrıca güneş kreminizi 2-3 saatte bir tekrar uygulamalı ve tamamen korunduğunuzu düşünerek güneşin altında uzun saatler zaman geçirmemelisiniz. Güneş koruyucu kremlerdeki SPF genellikle UVA değil, UVB ışınlarından korunmayı ifade eder. Bu nedenle seçim yaparkan “geniş spektrum” etiketini aramak önemli. Çünkü bu ifade, hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma sağladığı anlamına gelir. Güneş koruyucu seçerken cilt özelliklerinizi de göz önünde bulundurun. Daha da önemlisi en iyi güneş koruyucunun doğru kullanılan olduğunu unutmayın.

Önemli Not: Pek çok kişi koyu tenli kişilerin güneş kremine ihtiyacı olmadığını düşünüyor. Oysa hayati risklere sebep olan cilt kanseri türlerinin görülme sıklığının koyu tenli kişiler arasında daha yüksek olduğunu gösteren çeşitli araştırmalar mevcut (*).

SPF Nedir ve Cildiniz İçin Neden Önemli?-5 - Saç Bakım Güzellik SPF Nedir ve Cildiniz İçin Neden Önemli?-6 - Saç Bakım Güzellik

Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeli?

Günlük hayatta SPF 30 bazlı bir nemlendirici kullanmalınız gerekir. Örneğin Simple Protect and Glow Üçlü Koruma Etkili SPF30 Nemlendirici’den destek alabilirsiniz. Simple Protect and Glow Üçlü Koruma Etkili SPF30 Nemlendirici UVA/B ışınları, kirlilik ve mavi ışığa karşı üçlü koruma sağlar. Erken oluşabilecek yaşlanma etkilerini önlemeye yardımcı olur.

Elbette güneşin altında uzun saatler kalmanızı gerektirecek güneşlenme, denize grime gibi güneşe daha çok maruz kaldığınız aktivitelerde bulunurken güneş kremlerinizi kullanmalısınız. Peki, güneş kremi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Suya dayanıklı güneş kremleri, su aktiviteleri için iyi bir koruma sağlar, ancak SPF’nin gözlerinize damlamasına neden olacak bir spor yapıyorsanız uygun olmayabilir. Bu noktada hiçbir güneş koruyucunun tamamen su geçirmez olmadığını unutmamak gerek.
  • Geniş spektrumlu güneş kremleri, sizi hem UVA hem UVB ışınlarına karşı korur. Bu nedenle her zaman böyle bir koruyucu aramak iyi bir fikir.
  • Çok düşük bir SPF mi, çok yüksek bir SPF mi? Tüketici Raporları, düşük bir SPF seçerken dikkatli olmanız gerektiğini ortaya koyuyor. Uzmanlar ayrıca SPF 50’den daha yüksek bir koruma sağlanamayacağını belirtiyor.
  • Özetle güneş koruyucu krem kullanmak, güneşten gelen radyasyonun olumsuz etkilerini azaltmanın etkili bir yolu. Her yaştan ve her ten renginden kişiler, tüm açık hava etkinlikleri sırasında en az 30 SPF bir krem kullanmalı. Ek olarak, güneş ışınlarından korunmak için sadece güneş kremine güvenmemelisiniz. Koruyucu giysiler ve gölge de güneşten korunmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca Sık Yapılan Yaşlanma Karşıtı Bakım Hataları yazımıza göz atabilirsiniz.