0

Düzgün, bakımlı kaşlar genel görünümünüzde büyük bir fark yaratabilir. İfadenizin değişmesi ve genel yüz hatlarınızın ortaya çıkmasına da yardımcı olur. Çoğu insanın yüzü tamamen simetrik değildir ve düzgün kaşlar yüzün simetrisini sağlar. Alındığında yeniden çıkan kaşlar ise onların şeklinin bozulmasının en büyük nedenlerindendir. Eğer bu sefer evde kaş almak ve biraz da şekillendirmek istiyorsanız bir yarım saatinizi bu işleme ayırın ve aşağıdaki adımlara çok dikkat ederek kaşlarınızı alın.

Evde Pratik Kaş Şekillendirme Yöntemleri-1 - Saç Bakım Güzellik Evde Pratik Kaş Şekillendirme Yöntemleri-2 - Saç Bakım Güzellik

İhtiyacınız olan malzemeler

Doğru araçlar , hem kuaförde hem de evde her iyi kaş şeklinin temelidir. Eğer evde kaş almaya karar vardiyseniz. İhtiyacınız olan malzemeler;

  • Kaş kalemi
  • Eğimli paslanmaz çelik cımbız
  • Bir fırça (ya da şeffaf kaş jeli)
  • Bir küçük kaş makası
  • Pamuk

Kaş şekilleri neler?

Öncelikle kaşlarınızın şekline karar vermelisiniz. S şeklinde, sert açılı, yumuşak açılı, düz veya yuvarlak olabilirler. Genel olarak, sizin için uygun şekil, kaşlarınızın doğal hatlarına en çok benzeyen şekil olacaktır. Burada kaş şekillerini kendi yüz şeklinize göre tercih etmenizde de fayda var.

  • Kare bir yüzünüz varsa; kavisli ve hafif yukarı kalkık
  • Oval bir yüzünüz varsa; ne çok düz ne de kavisli
  • Üçgen ya da kalp yüzünüz varsa; alçak kavisli ve yukarı kalkık
  • Yuvarlak bir yüzünüz varsa; yüksek kavisli, daha keskin ve köşeli
  • Uzun bir yüzünüz varsa; kavisli olmayan ve düz kaşlar tercih edebilirsiniz.
Evde Pratik Kaş Şekillendirme Yöntemleri-3 - Saç Bakım Güzellik Evde Pratik Kaş Şekillendirme Yöntemleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Evde kaş almanın püf noktaları

Kaş şeklinizi çizin

Öncelikle evde kaş almak için kaşlarınızın ve yüzünüzün oranını belirleyerek kaşlarınızda kısaltmanız ve almanız gereken alanları belirlemelisiniz. Bir kalem alın ve kaşlarınızın altına ve üstüne koyun. Kaş kaleminizle fazla kalan alanları, birazdan almak için çizin. Şimdi kaşlarınızın kuyruk kısmının nerede bitmesi gerektiğini belirlemeniz gerek. Kalemin bir ucunu burnunuzun dışına bir ucunu da gözünüzün dış kısmına koyun. Kalemin dışında kalan alanları çizin. Aynı işlemi diğer kaşınız için de uygulayın.

Dikkatli cımbızlayın

Az önce çizdiğiniz yerlerin dışında kalan kısımları cımbızlamakla işe başlayın. Kaşlarınızı düzgün şekilde almak için iki elinizi de kullanın. Tek elinizle kaşlarınızı gerin, diğer elinizle de çıkma yönünde tek seferde nazikçe tüyleri çekin. Bu şekilde bir uygulama kaşların yeniden büyümesini sağlayacak. Yanlışlıkla fazla alınan tüylerin yakın zamanda yerine yenisi de gelmiş olacak.

Şimdi sıra kaşların ortasında; aynı işlemi ortada çıkan fazla tüyler için de uygulayın. Çoğu kaş uzmanı 15 dakikadan fazla elinizde cımbız tutmamanız gerektiğini söylüyor. Farkında olmadan uzun süre boyunca kaşlarındaki tüyleri alarak şeklini bozan insan sayısı oldukça fazla.

Makas ile düzeltin

Kaşlarınızı fırça ya da şeffaf jel ile yukarı doğru tarayın. Burada şeffaf jel tercih edecekseniz; kaşlarınızın düzgünce sabitlenmesini sağlayarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Tabii uyguladıktan sonra birkaç dakika kurumasını bekleyin. Makası tek seferde kullanıp tüm uzun tüyleri aynı anda kesmek yerine birkaç kerede kesmek daha güvenilir olacaktır.

Yukarı doğru taradığınızda dimdik durmayan ve geri düşen kaşları da kesmenize gerek yok. Sadece aralardan çıkanları almanız yeterli.

Kaşlarınızı tekrar tarayın ve eşit olup olmadığına bakın. İşte işlem tamamlandı bile.

Buz kompresi uygulayın

Cildizdeki kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmak için kaş bölgenize buz uygulayarak cildinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Kuruladıktan sonra da boşlukları kalem ile doldurun ve tekrar tarayın.

Kızarıklıklar geçtikten sonra yeni trendlere giren sabunla kaş sabitleme trendini uygulayabilirsiniz. Cildinize uygun hassas içerikli bir sabuna temiz bir kaş fırçasını sürün ve yukarıya doğru tarayın. İşte hazırsınız.

Bonus: Kaş ve kirpik gürleştirmek için doğal yollar

Kaşları gürleştirmek için birçok kaş kalemi, far, kaş jelleri ve pudraları olsa da doğal gür kaş ve kirpiklere sahip olmak için yapabileceğiniz birçok bakım tüyosu var. Üstelik bunlarıaynı zamanda kirpiklerinize de uygulayabilirsiniz.

Kaş ve kirpikleri gürleştirecek doğal yağlar arasındahindistancevizi yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı, hint yağı, jojoba yağı yer alıyor. Tek tek kullanabileceğiniz gibi bir karışım haline de getirebilirsiniz. Daha fazla detay için de yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Bonus 2: Kaşlarınızı öne çıkaracak saç renklerinden yardım alın. Mesela İddialı Sarı: Platin Saç Bakımı

Videomuzdan kaş şekillendirmenin adımlarını keşfedebilirsiniz.