0

Makyajda kusursuz bir görünüm yaratmanın belli temel adımları var. Bu adımların ilki ve en önemlisi makyaja başlamadan bir baz uygulayarak cildi ten makyajına hazır hale getirmek. Nasıl ki nemlendirici sürmeden makyaja başlamıyorsak aslında makyaj bazı olmadan da bir ten makyajından tam verim alamayabiliyoruz. Astar dediğimiz bu primer nedir, ne amaçla kullanılır ve doğru şekilde nasıl uygulanır hakkında tüm detayları sizin için araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

Makyaj Bazı (Primer) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır? -1 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Bazı (Primer) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Primer nedir?

Make up artistler tarafından makyajın photoshopu ve instagram filtresi olarak adlandırılan primer ten makyajınızın kusursuz bir görünümde olmasını vaat eder. Göz kapağı, cilt hatta kirpik için bile bir primer seçeneği bulunur. Pürüzsüz bir görünüm için uygulanan primer sayesinde makyajınız profesyonel bir görünümde olur.

Primer çeşitleri nelerdir?

Genellikle silikon yapıda şeffaf bir görünümde olan primer’lar tıpkı cilt bakım ürünleri gibi cilt tipine ve ihtiyaçlara göre farklılaşır. Yağlı bir cildiniz varsa, gün içinde olabilecek parlamaları önlemek için mat özelliğe sahip bir primer tercih edebilirsiniz. Kuru bir cildiniz varsa, gün içinde daha fazla kurumayı ve ten makyajınızda soyulma, pul pul görünüm gibi sorunları önlemek için nemlendirici özelliklere sahip bir primer da tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem cildinizin ihtiyacı olan bakımı verebilir hem de makyajınızın görünümünü iyileştirebilirsiniz.

Matlaştırıcı ve nemlendirici seçenekler dışında renk dengeleyici ve gözenek görünümünü azaltıcı primer seçenekleri de mevcut. Eğer cildinizde renk farklılıkları, bazı bölgelerde koyu ya da kırmızı lekeler varsa, renk düzenleyici primer sayesinde tüm cildinizin eşit renkte görünmesini sağlayabilirsiniz. Gözenekleriniz çok açık ve büyükse de gözenek azaltıcı primer ile gözeneklerinizi küçültebilirsiniz. Son olarak aydınlatıcı bir primer seçerek cildinizin daha aydınlık ve ışıl ışıl bir görünümde olmasını da sağlayabilirsiniz.

Makyaj Bazı (Primer) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır? -3 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Bazı (Primer) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Primer ne işe yarar?

Makyaja başlamadan önce cilde uygulanan bu baz sayesinde makyaj daha kalıcı bir hale gelir. Ayrıca gözenek görünümünü küçültmeye yardımcı primer’lar fondöten ve kapatıcı gibi ürünlerin cilt üzerinde daha homojen görünmesini de sağlar. Sivilce, siyah nokta, beyaz nokta gibi cilt problemleriniz varsa, onların görünümü de engellemeye yardımcı olur. Göz kapağına uygulanan baz ise, göz makyajının kolayca akıp dağılmamasını sağlayarak gün boyu kalıcı hale gelmeye yardımcı olur.

Ayrıca çok fazla ürün kullanımı da engeller. Kolay uygulanma imkanı ve kapatıcılığı sayesinde özellikle ten makyajınızda çok fazla fondöten kullanmaya da gerek duymayabilirsiniz.

Primer nasıl uygulanır?

  • Etkili sonuçlar için makyaj yapmaya başlamadan önce mutlaka cildinize bir bakım rutini uygulayın. İşe ölü derilerden kurtulmaya yardımcı bir peeling ile başlayabilirsiniz. Cildinize uygun seçeceğiniz bir peelingi dairesel hareketler ile nazikçe uygulayarak cildinizi kir, yağ ve ölü derilerden iyice arındırın.
  • Ardından cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için nemlendiriciniz ile cildinizi iyice nemlendirin. Nemlendiricinin ciltte tam anlamıyla emilmesini sağlamak için başka bir ürün uygulamadan önce birkaç dakika bekleyin.
  • Bu süre içinde ellerinizi birbirine sürerek ısıtabilir ve yüzünüze hafifçe bastırıp çekebilirsiniz. Ellerinizin temiz olmasına da özen gösterin.
  • Primer’ı uygulamaya çok az kaldı. Önce bir diğer önemli konu olan güneş kremi aşaması var. (Cildinize her gün güneş kremi uygulamak cildi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruyarak ince çizgi görünümü, yaşlanma etkileri ve renk değişikliklerine karşı korur. Bu yüzden her mevsim güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.) Güneş kreminizi nemlendirici üzerine iyice uygulayın.
  • Şimdi seçtiğiniz primerı uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Bunun için fırça ya da sünger yerine ellerinizi kullanmak daha kolay bir uygulama ve emilim imkanı sunar. Makyaj bazınızdan bir miktar parmaklarınıza alın birbirine sürterek bazı iyice ısıtın ve cildinize dairesel hareketler ile iyice uygulayın.
  • Gözenekler için seçtiğiniz primer’ı kullanacaksanız gözeneklerin en belirgin olduğu alın, burun ve burun kenarlarından oluşan T bölgesine de uygulayabilirsiniz.
  • İşte bu kadar kolay.

Ayrıca, Gözenek Küçültücü Makyaj Tüyoları yazımız da ilginizi çekebilir.