0

Makyajın vazgeçilmez adımlarından biri olan eyeliner’a sıra geldiğinde biraz endişeleniyor musunuz? Kusursuz bir eyeliner için belki biraz el becerisine ihtiyaç olsa da basit adımları uygulayarak o el becerisini siz de kazanabilirsiniz. Gözlerin ön plana çıkmasını sağlayan, makyajı belirginleştiren eyeliner için ihtiyacınız olan tek şey biraz pratik.

Birçok farklı eyeliner seçeneği arasında en zorlardan biri ince eyeliner olabilir. Ufak bir hatada kalın eyeliner’da hatayı silip düzeltebilirken, ince eyeliner’ınızı silip baştan yapmanız gerekebilir. Tabii püf noktaları öğrendikten sonra tek seferde istediğiniz görünümü de elde edebilirsiniz.

İnce Eyeliner Nasıl Çekilir? -1 - Saç Bakım Güzellik İnce Eyeliner Nasıl Çekilir? -2 - Saç Bakım Güzellik

İnce eyeliner nasıl sürülür?

  • İşe önce, eyeliner’ın biteceği yeri işaretlemekle başlayın. İnce de olsa kuyruk olmazsa olmazlardan. Kuyruğun yerini işaretleyerek daha net bir bitiş planlayın.
  • Hiçbir zaman gözünüzün iç kısmından dışarıya doğru gelmeyin. Her zaman kuyruktan başlayın.
  • Tek seferde ince bir çizgi çekin. Burada en önemli bir diğer konu da eyeliner’ınızın formu. Likit, jel gibi seçenekler arasından en rahat kullandığınız birini tercih etmenizde fayda var.
  • Yavaş hareket ederseniz, elleriniz titreyebilir ve keskin bir çizgi oluşturamayabilirsiniz. Bu yüzden hızlı yapmanız önemli.
  • Yanınızda bir kulak pamuğu bulundurmanız da önemli. Özellikle far uyguladığınız bir göz makyajı yaptıysanız, eyeliner’ın bozulması durumunda bu ince pamuklarla belirli bir bölgeyi temizleyebilirsiniz.
  • Bir başka teknik olarak; gözünüzün üst kısmına, kirpik diplerine kalem sürerek onları biraz belirginleştirmeyi deneyin. En son aşama olarak da gözünüzün bittiği kısma incecik bir kuyruk çizin.
İnce Eyeliner Nasıl Çekilir? -3 - Saç Bakım Güzellik İnce Eyeliner Nasıl Çekilir? -4 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Birkaç kuyruk hilesi

Bir çorba kaşığı ile kusursuz bir kuyruk yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Kaşığı çukur kısmı teninize gelecek şekilde gözünüzün dış kısmına tutun ve bu oval şekilden yararlanarak bir çizgi çekin. Ardından gözünüzün tamamı için bu şekilden devam ederek eyeliner’ı tamamlayın.

Aynı şekilde bir banttan da yardım alabilirsiniz. İstediğiniz kuyruk nasılsa, tam alt kısmına bir bant yapıştırın ve üst kısmına incecik bir çizgi çekin. Çizgi hizasından devam ederek tüm gözünüze uygulayın.

İnce eyeliner kimlere yakışır?

İnce eyeliner her göz şekline yakışmasıyla bilinir. Tabii göz şeklinize göre kişiselleştirerek kullanmanızda da fayda var. Gözleriniz düşük bir yapıdaysa yukarıya doğru bir kuyruk yapabilirsiniz. Eğer göz kapaklarınız küçükse, eyeliner’ınızı incecik bir çizgi halinde uygulayabilirsiniz. Ayrıca gözünüzün tamamına uygulamak yerine dış kenarına uygulamayı da deneyebilirsiniz. Küçük gözleriniz varsa da aynı yöntemi deneyerek göz altlarınızın içine krem ya da beyaz renkte bir kalem sürerek de gözlerinizin büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Badem bir göz şekliniz varsa, dışa doğru kalınlaşan bir model de deneyebilirsiniz.