0

Daha kalıcı ruj veya sizin için muhteşem bir ton bulmuş olsanız bile, onu kusursuz şekilde uygulamak bazen zorlayıcı olabilir (Özellikle de kırmızı gibi koyu bir ton veya sonbahar için yeni bir renk deniyorsanız). Bir taraf diğerinden daha kalın olabilir, bu da dudaklarınızı orantısız gösterebilir. Veya dudaklarınızı çok fazla kapatarak doğal görünmemelerine yol açabilir.

Söz konusu ruj sürme olduğunda; her zaman bir profesyonel gibi uygulama yapabilmek mümkün. Bunun için en iyi ruj sürme tekniklerini bilmeniz yeterli. Aşağıdaki ipuçları sayesinde, her seferinde kusursuz görünen dudaklara sahip olacaksınız.

Ruj Nasıl Sürülür: 6 Adımda Kusursuz Ruj-1 - Saç Bakım Güzellik Ruj Nasıl Sürülür: 6 Adımda Kusursuz Ruj-2 - Saç Bakım Güzellik

6 adımda kusursuz ruj nasıl sürülür?

Harika dudaklar gerçekten tarzınızı ortaya çıkarabilir. Peki bunun için ihtiyacınız olan ruj sürme teknikleri hangileri? İşte kolay ruj sürme konusunda yararlanabileceğiniz bazı tüyolar:

 1. Dudaklarınıza peeling yapın ve ardından onları nemlendirin. Önceden düzgün bir şekilde hazırlamadan asla ruj sürmeyin, aksi takdirde dudaklarınız kuru veya düzensiz görünebilir.
 2. Eğer dudaklarınız çok koyu renkliyse, rujun rengini ortaya çıkarmak için dudaklarınızın üzerine hafif bir fondöten ekleyerek başlayın.
 3. Ruj sürmeden önce dudaklarınızın çevresine dudak kalemi uygulayın. Eğer dudaklarınızın her yerine dudak kalemi sürerseniz (sadece kenarlarına değil) neredeyse her ruju "uzun süre kalıcı" bir formüle dönüştürebilirsiniz.
 4. Ruju ilk olarak dudaklarınızın ortasına uygulayın ve dışa doğru çalışın. Böylece uygulamanızı daha iyi kontrol edebilecek ve herhangi bir karışıklığı azaltabileceksiniz. Bunu yapmakta zorlanıyorsanız, dudak kalemi ile dudak yayı üzerine bir "X" çizmeyi deneyin. Bu sayede iki tarafın da dengesiz kalmamasını sağlayabilirsiniz.
 5. Kolay ruj sürme ve kusursuz bir uygulama için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey keskin bir dudak kalemi ve sivri uçlu bir ruj. Bununla birlikte, daha hassas ve eşit bir uygulama sağladığı için dudak fırçasıyla ruj sürerken daha rahat hissedebilirsiniz.
 6. Rujunuzu mükemmel şekilde uyguladıktan sonra, fazla ürünü çıkarmak için bir kağıt mendil veya peçete üzerine dudaklarınızı hafifçe bastırın. Ardından rujunuzu sabitlemek için yarı saydam bir pudra kullanın. Bu, rujunuzun bütün gün dağılmasını engeller.

Ruj nasıl çıkar?

Rujunuzu çıkarmanın birkaç farklı yolu var. İdeal olarak bir makyaj temizleyici kullanabilirsiniz. Ayrıca rujunuzu çıkarırken dudaklarınıza karşı nazik davranmalı ve onları kurutmadığınızdan emin olmalısınız. Ruj çıkarmak için tercih edebileceğiniz diğer yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Dudaklarınıza biraz vazelin sürün, iki dakika bekletin. Rujunuzu silmek için ıslak mendil veya pamuk kullanın. Bu aynı zamanda likit rujlar için de işe yarar.
 • Dudaklarınıza besleyici ve aynı zamanda en doğal makyaj temizleme maddelerinden biri olan Hindistan cevizi yağı sürün. Bir pamuk yardımıyla dudaklarınızdaki ürünü silin.
 • Elinizde başka bir şey yoksa, yüz veya vücut losyonunuzdan biraz kullanmayı deneyebilir ve dudaklarınıza nazikçe masaj yapabilirsiniz. Birkaç dakika beklettikten sonra bir pamukla silin.
Ruj Nasıl Sürülür: 6 Adımda Kusursuz Ruj-3 - Saç Bakım Güzellik Ruj Nasıl Sürülür: 6 Adımda Kusursuz Ruj-4 - Saç Bakım Güzellik

Kırmızı ruj nasıl sürülür?

Kırmızı ruj, parlaklığı sebebiyle uygulama hatalarını göstermeye daha yatkın bir renk. Peki, kusursuz kırmızı dudaklar için nelere dikkat etmelisiniz?

Bunun için yukarıdaki 6 adımda ruj sürme başlığı altında yer alan maddeleri sırasıyla izleyin. Konu kırmızı ruj sürme olduğunda, rujun dudaklarınızda kusursuz görünmesini sağlamak için öncesinde onları hazırlamanız özellikle önemli.

Bitmiş ruj nasıl kullanılır?

Bitmiş rujlarınızı çöpe atmak yerine, diplerinde kalan ulaşamadığınız kısımları, farklı bir yol ile kullanmaya devam edebilirsiniz. İnternette, bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için yararlanabileceğiniz pek çok video var. Kısaca özetlemek gerekirse;

 • İlk olarak rujun ulaşılamayan bölgesini spatula yardımıyla çıkararak bir kaşığın içine koyun.
 • Bir çakmak yardımıyla kaşıktaki ruju tamamen eritin.
 • Erittiğiniz ruju boş ve temiz bir paletin içine dökerek soğumasını bekleyin. İşte bu kadar!

İnce dudaklara ruj nasıl sürülür?

Kusursuz bir uygulama için dudak şekline göre ruj sürme teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak da önem taşıyor. İnce dudaklara sahipseniz ve daha dolgun bir görünüm yaratmak istiyorsanız ruj sürme konusunda şu adımları izleyin:

 • Dudaklarınızı eksfoliye edin. Peeling için besleyici bir dudak peelingi veya doğal bir şeker peelingi kullanabilirsiniz.
 • Eşit bir taban ve rujunuzun ömrünü uzatmak için bir baz kullanın.
 • Ruj renginize uygun bir dudak kalemi kullanın. Çok koyu renkler kullanmaktan kaçının çünkü bu dudaklarınızı daha da ince gösterir.
 • Rujunuzu uyguladıktan sonra, vurguladığınızdan emin olun. Dudak renginizin üzerine biraz dudak parlatıcısı kullanın. Dudak parlatıcısı, ince dudaklar için adeta bir kurtarıcı.
Ruj Nasıl Sürülür: 6 Adımda Kusursuz Ruj-5 - Saç Bakım Güzellik Ruj Nasıl Sürülür: 6 Adımda Kusursuz Ruj-6 - Saç Bakım Güzellik

Rujun altına ne sürülür?

Yukarıda da açıkladığımız gibi, daha kalıcı bir ruj görünümü için dudaklarınızı nemlendirdikten sonra ve ruju uygulamadan önce transparan bir pudra uygulayabilirsiniz.

Koyu renk ruj nasıl sürülür?

Koyu renk ruj sürmek, diğer renklere kıyasla daha fazla özen istiyor. Çünkü her zaman hataları belli etmeye daha fazla meyilli. Bu noktada öncelikle cilt tonuna uygun ruj seçimi konusunda bilgi edinmek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Koyu renk bir ruj kullanacaksanız yukarıda yer alan kusursuz ruj sürme tekniklerinin tüm adımlarını sırasıyla uygulayın. Hiçbir adımı atlamadığınız sürece rujunuzu sıfır hatayla uygulamanız mümkün.

Ayrıca siyah ruj rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bonus: Gülümseyin!

Hangi renk ruj kullanırsanız kullanın, size beyaz bir gülümsemeden daha fazla yakışamaz. Bu yüzden daima dişlerinize iyi bakın. Diş bakımında tavsiyemiz Signal White Now Forever White Diş Macunu. Diş minesini aşındırmayan özel formülüyle ilk fırçalamadan itibaren dişlerinize anında 3 kat beyazlık* sağlar. Dual action teknolojisi*** sayesinde diş lekelerini gidermeye yardımcı olur ve düzenli kullanımda kalıcı beyazlık** sağlar. (*58 denekte yapılan klinik test ile anında beyazlık optik etki ölçümü, beyazlık etkisi olmayan diş macununa kıyasla. Anında beyazlık etkisi optik ve geçicidir. **4 hafta boyunca günde 2 kez düzenli kullanan 58 denekte yapılan klinik test sonucuna göre. Beyazlık etkisi olmayan diş macunlarına göre. ***Mavi safir pigmentleri)

Yarı kalıcı bir makyaj prosedürü olan dudak renklendirme hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Likit Ruj Nasıl Sürülür? yazımız da ilginizi çekebilir.