0

Dolgun dudaklar, herkesin hayali. Bu görünüme kavuşmanın en kolay yolu ise elbette makyajın omazsa olmazı ruj uygulaması. İster günlük ister özel bir makyaj yapıyor olun ruj sürmeden makyajınızı tamamlamış sayılmazsınız. Güzelliğinizin etkisini ilk anki gibi koruması içinse dudak makyajınızın gün boyu canlı ve taze görünmesi gerekir. Peki ama rujunuzun kolayca dağılmasını, birkaç saat içinde kaybolup gitmesini nasıl önleyeceksiniz?

Doğru makyaj önerileri ve çeşitli makyaj trendlerini takip ederek kalıcı bir ruj görünümü yaratmak mümkün. İşte gün boyu canlı dudaklar için bazı basit ama etkili ruj sürme teknikleri.

Daha Kalıcı Bir Ruj Görünümü İçin Basit Ama Etkili Tüyolar-1 - Saç Bakım Güzellik Daha Kalıcı Bir Ruj Görünümü İçin Basit Ama Etkili Tüyolar-2 - Saç Bakım Güzellik

Peeling ile dudaklarınızı ölü derilerden arındırın

Dudaklarınızın da cildiniz gibi bakıma ihtiyacı var. Bazen soğuk havanın bazen güneş ışığı, rüzgar gibi durumların etkisiyle dudaklarınız kuruyabilir, pul pul dökülebilir. Kurumuş dudaklara rujun pürüzsüz bir şekilde uygulanması ve kalıcı olması ise oldukça zor. Rujun teninize daha iyi tutunabilmesi, pürüzsüz ve kalıcı olması için uygulamadan önce peeling yapın ve dudaklarınızı ölü derilerden arındırın. Ardından nemlendirin. Şimdi dudaklarınız uygulama için hazır.

Dudak bazından yardım alın

Tıpkı ten makyajında olduğu gibi dudak makyajında da baz uygulaması, kalıcığı arttırır. Baz sayesinde cildinizdeki doğal yağlar, rujun yapısının parçalayamaz ve daha iyi tutunmasına olanak tanır. Bu noktada kaygan değil, mat bitişli bazlar kullanmaya özen gösterin.

Daha Kalıcı Bir Ruj Görünümü İçin Basit Ama Etkili Tüyolar-3 - Saç Bakım Güzellik Daha Kalıcı Bir Ruj Görünümü İçin Basit Ama Etkili Tüyolar-4 - Saç Bakım Güzellik

Dudak kalemi kullanın

Dudak kalemleri dolgun bir görünümün yanında rujun akmamasına da yardımcı olur. Bu yüzden eğer dudaklarınız gün boyu canlı görünsün istiyorsanız dudak kalemi kullanmayı unutmayın. Dudak kalemi ile dudaklarınızın içini tamamen doldurarak baz etkisi de yaratabilirsiniz. Rujun dudak çevresindeki ince çizgilere dolmasını, akmasını engellemek için dudak kalemi uygulaması oldukça etkili.

Likit ve mat rujları tercih edin

Saten ve parlak rujlar, içeriklerinde daha çok yağ ve nem barındıran formüllere sahip olurlar. Bu yüzden kalıcılıkları diğer ürünlere göre daha az. Likit ve mat rujların dayanıklılığı ise genellikle daha fazladır. Eğer isteğiniz kalıcılıksa ruj seçiminizi bu doğrultuda yapın ve rujunuzu gün içinde daha az tazeleyin. Likit ruj nasıl sürülür? yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

Daha Kalıcı Bir Ruj Görünümü İçin Basit Ama Etkili Tüyolar-5 - Saç Bakım Güzellik Daha Kalıcı Bir Ruj Görünümü İçin Basit Ama Etkili Tüyolar-6 - Saç Bakım Güzellik

Rujunuzun fazlasını almayı unutmayın

Ruj uygulaması sırasında rujun fazlasını almak da kalıcılığı arttıran tüyolar arasında yer alıyor. Özellikle saten ve parlak görünen, nemli formül içeren bir ruj seçtiyseniz ruj katmanları arasında bir mendil veya makyaj emici özel kağıtlar kullanarak ürünün yağının fazlasını alın. Bu sayede kalıcılığı az olan rujların dahi etkisini arttırabilirsiniz.

Son olarak; sabitleyin

Özetle dudak makyajı, cilt makyajı ile pek çok benzerlik içeriyor. Ruj uygulamasında da kalıcı bir görünüm yakalamak için de sabitlemek son derece önemli. Bunun için rujunuzu uyguladıktan sonra üzerine ince bir tabaka halinde transparan bir pudra geçin. Bu tüyo, rujun dudaklarınıza daha iyi bir şekilde hapsolmasını sağlar.