0

Ayak kaşıntısı aniden başlayıp ayakların kızarmasına neden olan rahatsızlıklardan biri. Ayakların kaşınması genellikle alerji veya terleme gibi basit sorunlardan dolayı oluşur. Ayaklardaki kaşıntıya çoğu zaman kızarıklık, şişkinlik veya döküntü gibi belirtiler de eşlik edebilir. Eğer ayak kaşınmasının yanında başka belirtiler de vara ayaklarınızda sedef veya egzama hastalıkları olabilir. Bunun yanında terleme ve cilt kuruması gibi nedenler de ayak üstü ve ayak bileği kaşıntısı sorununa yol açabilir. Eğer ayak kaşıntınız varsa öncelikle ”Ayak kaşıntısına ne iyi gelir evde?” sorusunun yanıtlarını araştırarak basit çözüm önerilerinden faydalanabilirsiniz. Ancak kaşıntının geçmediği durumlarda uzman bir cilt doktoruna görerek tedaviye en kısa sürede başlamanız gerekir. Peki, ayak kaşıntısına ne iyi gelir ve ayak mantarı kaşıntısına ne iyi gelir? Bu yazımızda ayak kaşıntısına dair merak edilen konu başlıklarını bulabilirsiniz.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-1 - Saç Bakım Güzellik Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ayak Kaşıntısı Neden Olur?

Ayak kaşıntısı şeker hastalığından cilt kuruluğu ve terlemeye kadar birçok etkenden dolayı meydana gelebilir. Ayak üstü ve ayak parmak kaşıntısı nedenleri şu şekildedir:

 

  • Gıda alerjisi: Bazı gıdalara alerjiniz varsa söz konusu besinleri tüketmek ayaklarınızda kaşıntıya neden olabilir.
  • Mantar hastalığı: Ayak kaşıntısının en önemli nedenlerinden biri mantar hastalığıdır. Mantar hastalığı özellikle ayak parmakları arasında kaşıntı sorununa yol açar.
  • Cilt kuruluğu: Eğer kuru bir cildiniz varsa ayaklarınızda kaşıntı meydana gelebilir.
  • Hastalıklar: Şeker hastalığı, ayakta egzama, sedef hastalığı, çölyak ve alerjik reaksiyonlar ayak kaşıntısına neden olabilir.
  • Atlet ayağı: Sporcu ayağı olarak da bilinen bu hastalık ayak parmakları arasında başlayan bir tür mantardır. Söz konusu rahatsızlık dar ayakkabılar giyen ve ayakları sık terleyenlerde görülür.
  • Periferik nöropati: Vücudun el, ayak ve kol gibi bölgelerinde sinirler hasar gördüğünde ortaya çıkan rahatsızlık ayaklarda yanma hissine yol açar.
  • Kontakt dermatit: Kullanılan duş jelleri, sabunlar, kozmetik ürünleri, koku ve giysiler ciltte tahriş edici reaksiyonlara sebep olabilir. Bu durum ayakta kaşıntı gibi semptomlarla sonuçlanabilir.
  • Uyuz hastalığı: Uyuz hastalığı ciltte aşırı kaşıntıya sebep olan bir cilt rahatsızlığıdır.
  • Kurdeşen: Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen ayaklarda kaşıntı ile kendini gösterebilir.

 

 

Tüm bunlara ek olarak hamilelik, kullanılan ilaçların yan etkisi ve karaciğer rahatsızlıkları da ayak kaşıntısı sorununa yol açabilir. Eğer ayak üstü kaşıntısı sorununa karşı evde ayak peelingi yapmak isterseniz içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-3 - Saç Bakım Güzellik Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Evde Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Ayaklarınızda kaşıntı problemi yaşıyorsanız evde basit yöntemlerle bu sorunu gidermeyi deneyebilirsiniz. Ayaklarınızı soğuk suda bekletme ayak kaşıntısına iyi gelir. Küçük bir leğene soğuk su koyarak ayaklarınızı suda bekletebilirsiniz. “Ayak parmak arası kaşıntısına ne iyi gelir?” diye merak ediyorsanız suyla karıştırıp macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı ayak parmaklarınıza sürüp 10-15 dakika bekletip durulayabilirsiniz. Ya da soğuk suya bir yemek kaşığı karbonat atarak ayaklarınızı bekletmek de kaşıntının hafiflemesine destek olur. Bu, aynı zamanda “Ayak mantarı kaşıntısına ne iyi gelir?” sorusu için de en etkin çözümlerdendir. Eğer evde ayak bakımı ve sağlığı konusunda detaylı bilgi almak isterseniz içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir? 5 Çözüm Yolu

Ayak kaşıntısını evde hazırlayacağınız doğal içerikli malzemelerle hafifletebilirsiniz. İşte ayak kaşıntısını dindirecek doğal çözüm yolları…

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-5 - Saç Bakım Güzellik Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-6 - Saç Bakım Güzellik

1.    Yoğurt

 

Yoğurt her türlü enfeksiyonla savaşmada etkili besinlerden biri. Bakteri kolonileri ve probiyotikler yönünden zengin olan yoğurdu gece ayak kaşıntısı gibi problemler için kullanabilirsiniz. Yoğurdu doğrudan ayaklarınıza sürmeniz ve 10 dakika beklemeniz yeterli. Ardından ayaklarınızı soğuk suyla durulayıp iyice kurulayabilirsiniz.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-7 - Saç Bakım Güzellik Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-8 - Saç Bakım Güzellik

2.    Aloe Vera Jel

 

Antibakteriyal ve antifungal özelliği olan aloe vera, E vitamini içeriği ile ciltteki kaşıntıyı gidermede etkilidir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içerisindeki aloe vera jelini çıkarıp ayaklarınıza sürebilirsiniz. 15 dakika bekledikten sonra ayaklarınızı ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-9 - Saç Bakım Güzellik Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-10 - Saç Bakım Güzellik

3.    Çay Ağacı Yağı

 

Çay ağacı yağı antiseptik ve antifungal özellikleri ile öne çıkar. 2 yemek kaşığı zeytinyağına 3-5 damla çay ağacı ilave edip bunu ayaklarınıza sürün ve 30 dakika sonra durulama yapın.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-11 - Saç Bakım Güzellik Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-12 - Saç Bakım Güzellik

4.    Papatya

 

Antialerjik etkileri ile bilinen papatya ayaklardaki kaşıntıyı geçirmek için tercih edilir. Papatya histamin salınımını engelleyerek ciltteki kaşıntıyı hafifletir. Bir bardak kaynar suya 3 yemek kaşığı papatya ekleyip ılımaya bırakın. Karışımı biraz buzdolabında bekletin. Ardından çaya bir bez batırıp bezi sıkın ve ayaklarınıza koyun. Bir süre sonra kaşıntının azaldığını hissedeceksiniz.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-13 - Saç Bakım Güzellik Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?-14 - Saç Bakım Güzellik

5.    Elma Sirkesi

 

Elma sirkesi her türlü kaşıntıya iyi gelen ürünlerden biri. Asidik yapıya sahip elma sirkesi ciltteki mantar ve bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bunun yanında cildin doğal pH dengesini destekler. Küçük bir leğene ılık su doldurarak içine 1 su bardağı elma sirkesi koyun. Ayaklarınızı bu suda biraz bekletip ardından durulayın.

 

Siz de ayak kaşıntısı sorunundan muzdaripseniz yukarıdaki çözüm önerilerini deneyerek ayak kaşıntınızı hafifletebilirsiniz. Cilt temizliğinde Dove Beauty Cream Bar Micellar sabun kullanarak cildinizdeki kir ve yağları uzaklaştırabilirsiniz. Cildi kurutmadan temizleyen Dove sabun nazik temizleyiciler ve nemlendirici krem içeriğiyle cilde yumuşaklık kazandırır. Dove sabunu yüz, vücut ve el sabunu olarak kullanabilir, günlük bakım rutininize ekleyebilirsiniz.