0

Cildinizin, saçlarınızın, ellerinizin bakımına çok dikkat ediyor ve günlük rutinlerini aksatmıyor olabilirsiniz.. Peki ya ayaklarınız? Tüm gün bizi taşıyan, dengemizi sağlayan ayaklar da iyi bir bakımı hak ediyor. 

Ayak sağlığı için tüyolar

  • Dar ayakkabılar giymeyin.
  • Pedikür malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın.
  • Nasırları makasla kesmeyin.
  • Devamlı oje kullanmayın. Arada bir tırnaklarınızın nefes almasını sağlayın.
  • Tırnak batıklarıyla kendiniz ilgilenmeyin.
  • Peeling yapın.
İyi Bir Ayak Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-1

Pedikürde dikkat etmeniz gerekenler

Pedikürünüzü kendiniz yapacaksanız dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. İşe, tırnaklarınızdaki ojeleri iyice temizlemekle başlayın. Yeni oje sürmeden önce birkaç gün beklemeyi deneyebilirsiniz. Bu tırnaklarınızın hava almasını sağlayacak. Özellikle renkli ojelerden kaynaklı tırnaklarınızın üzerinde renk değişiklikleri varsa, yeni ojeden önce mutlaka birkaç gün bekleyin.

10-15 dakika kadar ayaklarınızı suda bekletin. Bu esnada kullandığınız kovaya aramoterapi yağı ya da banyo tuzu da ekleyebilirsiniz. Böylece ayaklarınız yumuşayacak, ölü derileri temizleme işleminiz kolaylaşacak. Kullandığınız suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Yumuşamış ayaklarınıza, topuklarınıza ve kenarlarda olan nasırlara ponza taşı uygulayın. Ponza taşı, ölü derilerin dökülmesine, kuru bölgelerin yumuşamasına ve topuk çatlaklarının giderilmesine yardımcı olur. Parmak aralarınızdaki nasırları kesmek yerine birkaç gün nasır bandı kullanın.

Şimdi tırnaklarınızla ilgilenebilirsiniz. Eğer çok uzadılarsa kesebilir ya da bir törpü ile kısaltabilirsiniz. Şeytan tırnağı dediğimiz küçük tırnakları keserken dikkatli olun. Tırnak etlerini kesmek yaralanma ve kanama riski taşıyarak, bakteri ve mantar yayılımına da sebep olur. Bu yüzden tırnak etlerinizi yalnızca ittirmeyi deneyin.

Tüm bunlar bittikten sonra masaj yaparak bir nemlendirici uygulayın. 

İyi Bir Ayak Bakımı İçin İhtiyacınız Olan Her Şey-2

Ayakkabı ve çorap seçimi önemli

Çoğu insanın bir ayağının diğerinden biraz büyük olduğunu biliyor muydunuz? Satın alacağınız ayakkabıların ayaklarınıza tam oturmasına dikkat edin.

  • Topuğun ayakkabının tabanına tam oturması önemli.
  • Ayak parmaklarınızın kıvrılmadığından ve ayakkabıya tam uyduğundan emin olun.
  • En uzun parmağınız ve ayakkabı arasında yarım milimlik bir boşluk olması rahat hareket etmeniz açısından önemli.
  • Ayakkabıyı denediğinizde biraz yürüyün ve ayaklarınızın kaymadığından emin olun.

Çorapta ise pamuklu ve doğal malzemelerden üretilenleriseçmek, ayaklarınızın hava almasına yardımcı olur ve terlemelerin de önüne geçebilirsiniz.

Gün sonunda ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra mutlaka havalandırın, böylece kötü koku oluşmasının da önüne geçersiniz. Tabii ayaklarınızı da temiz tutmayı unutmayın. Ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkardıktan sonra mutlaka yıkayın.

Bonus: Ayak tabanınızda ağrılar varsa, bir tenis topunu ayağınızın altına koyun ve oturduğunuz yerden ileri geri hareket ettirmeyi deneyin.

Ayaklarınız kadar ellerinizin bakımı da önemli. Kuruyan Ellere Ne İyi Gelir? yazımıza göz atın..