0

Bazı erkekler vücut tüyleriyle mutluyken bazıları için vücut tüylerini almak bir hayli acı verici olabilir (Erkekler için vücut tüylerini alma rehberimiz ilginizi çekebilir). Neyse ki gelişen teknoloji sayesinde erkekler için lazer epilasyon, küçücük bir yamadan sırtın tamamına kadar tüm tüylerden kurtulmayı oldukça kolay bir hale getiriyor. Lazer epilasyon ile batık tüyler ve jilet yanığı gibi olası yan etkiler de ortadan kalkıyor. Üstelik diğer yöntemlere kıyasla çok daha kalıcı.

Beyler vücut tüylerinden kurtulmak için jiletleri bırakıp lazere daha fazla yönelirken, lazer epilasyon hakkında bilgi edinmek isteyenler için konuyu derinlemesine inceledik.

Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon hakkında bilgi vermeden önce bu tanımı açıklamakta fayda var. Lazer epilasyon, tüyleri almak ve tekrar büyümesini önlemek için lazer ışınının cilde yönlendirildiği bir uygulama. Bu uygulama sırasında lazer, kıl foliküllerinde melanine çarptığında, kıl folikülünün tahrip olmasına yol açan bir reaksiyon oluşturur. Zamanla -ki bunun seyri bir profesyonelle belirlenir- tüyler tamamen büyümeyi bırakana kadar giderek daha ince bir şekilde uzar.

Lazerin folikül içindeki melanin üzerinde etkili olması, lazer epilasyonun pigment açısından ten renginden daha koyu tüylere sahip kişilerde daha etkili olduğunu anlamına gelir. Tüyleriniz açık renkliyse, sarıysa lazer muhtemelen foliküldeki pigmenti okuyamaz. Elbette daha yeni lazer teknolojileri açık renkli tüylere de hitap edebilir, yine de sonuçlardan emin olmak için uzman bir dermatoloğa danışmanızı öneririz.

Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

Lazer epilasyonun faydaları

Artık lazer epilasyon hakkında bilgi sahibisiniz. Erkekler daha kalın tüylere sahip olma eğiliminde oldukları için lazer epilasyon, tıraş bıçağı gibi yaygın epilasyon yöntemleriyle ilişkili tahrişlere neden olmayan kurtarıcı bir seçenek olabilir. Aynı zamanda son derece kalıcıdır, bu da bakım gerekliliğini azaltır ve genel olarak daha doğal hissettirir. Örneğin sırt gibi ulaşılması zor bir bölgedeki tüyleri almaktan kurtulmanın avantajını pek çok kişi anlayabilir.

Erkeklerin lazer epilasyon için sıklıkla tercih ettiği alanları şöyle sıralayabiliriz:

Sırt, omuzlar ve göğüs: Ulaşılması zor yapıları nedeniyle lazer epilasyon minimum bakımla bu bölgelerdeki tüylerden kurtulmanın en uygun yolu olabilir.

Sakal çizgisi ve boyun: Hassas ve değişken boyun bölgesinde jilet yanığı ve batıklara yatkınsanız lazer epilasyon, tıraş bıçağına gerek kalmadan keskin bir sakal çizgisi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Söz konusu erkekler için lazer epilasyon olduğunda, farklı lazer uygulamalarının farklı faydaları var. En etkili yöntemi ve rutini sağlamak için lazer uzmanınızla tedavi öncesi görüşmeniz büyük önem taşıyor. Ayrıca kullandığınız ilaçlar, herhangi bir yara izi, son zamanlarda güneşte geçirilen ve cildin bronzlaşmasına neden olabilecek dönemler veya uçuklara yatkınsanız bununla ilgili uzmana gerekli bilgileri verdiğinizden emin olun.

Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler-5 - Saç Bakım Güzellik Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler-6 - Saç Bakım Güzellik

Lazer epilasyon için nasıl hazırlanırsınız?

Büyük gün gelmeden önce, gerekli adımları doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olmalısınız. Örneğin randevunuzdan en az bir hafta önce asitler ve retinoller gibi topikal maddelerden kaçınmanız ve birkaç ay öncesinden bölgeye herhangi bir ağda veya epilasyon yapmamanız önerilir. Ayrıca bronzlaşmamak için güneşten de kaçının, çünkü bronz bir cilt lazer yanığı riskini artırabilir.

İşlemin yapılacağı gün, jilet yanığını önlemek için iyi bir tıraş kremi kullanarak ilgili bölgeyi tıraş etmeniz gerekecek. Bununla birlikte lazere karşı ekstra hassas olmanıza neden olabilecek bir vücut sıcaklığına karşı randevunuzdan önce egzersiz yapmamanız da önemli. Tüm bunlar hakkında uygulamayı gerçekleştirecek uzman, sizi mutlaka bilgilendirmeli.

Lazer epilasyon sırasında neler beklemelisiniz?

Prosedürün kendisi oldukça basit. Üst dudak gibi küçük bir alan için birkaç dakika veya sırt gibi daha büyük alanlar için bir saat ya da daha fazla zaman gerekebilir. Uygulayıcı, lazer cihazını ilgili bölgeye doğrultacak, cildi gerginleştirecek ve lazeri cildinize yönlendirerek tüyleri buharlaştıracak.

Erkeklerde lazer epilasyonun acısını, deriye tekrar tekrar takılan bir lastik bant hissine benzetebiliriz. Elbette bu, uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik gösterir. Foliküllerin boyutu ve kalınlığı azaldıkça reaksiyon yoğunluğu da tekrarlanan seanslar sayesinde azalır. Acı eşiği düşük olanlar için uzman önerisiyle tedaviden önce reçetesiz ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Lazer epilasyon acısından endişe ediyorsanız, uygulama sırasında bunu mutlaka söyleyin.

Bildiğiniz gibi sürekli batık sorunu yaşayan kişiler sivilce sorunu yaşayabiliyor. Böyle durumlar için lazer tedavi etkili bir çözüm olarak gösterilmekte. Ayrıca bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz Bacaklarımda Neden Sivilceler Var? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Erkeklere Özel Burun Tüylerini Alma Rehberi yazımız da ilginizi çekebilir.