0

Tüm kalabalık selfie’lerde kollarını kavuşturmuş ve parmaklarını kenetlemiş bir şekilde terli koltuk altı bölgesinin kanıtlarını örtbas eden bir erkek vardır. Belki de o erkek sizsiniz! Belirli bir neden olmaksızın aşırı terleme (hiperhidroz) yaşayan beylerin sayısı hiç de az değil. Neyse ki günümüzde bu konuda alabileceğiniz önlemler ve çeşitli tedaviler var.

Erkeklerde aşırı terleme yeni bir konu olmasa da beylerin açılmaya daha istekli olmasıyla birlikte konu hakkında farkındalık kazanıldığı bir gerçek. Terli göz çukurları ve alın, nemli bir üst dudak; özellikle sıcak ve yoğun geçen günlerde hepimizin yaşadığı şeyler. Dolayısıyla terleme, uzaktan çok önemli görünmeyebilir. Ama aşırı terlemeden muzdarip olan kişiler için bu durum gerçek bir kabus olabilir.

Öyle ki yakın tarihli bir araştırma aşırı terleme sorununun ruh sağlığı, benlik saygısı ve sosyal aktivite üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini ortaya koydu!

Erkeklerde aşırı terlemenin nedenleri, tedavisi ve önlenmesine derinlemesine dalmaya hazır olun.

Erkeklerde Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümleri-1 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Erkeklerde aşırı terlemenin nedenleri

Aşırı terlemenin suçlusu, fizyolojik olarak gerekli olandan daha fazla terleme şeklinde tanımlanan ve ter bezlerinin sinirler tarafından aşırı uyarılmasından kaynaklanan hiperhidroz. Bu tip bir terleme günlük hayatınızı etkileyebilir, giysilerinizde ter lekelerine yol açabilir ve hem gardırobunuzu hem de sosyal hayatınızı mahvedebilir. Araştırmalar, erkeklerin bunu kadınlardan daha fazla deneyimlediğini kanıtlamasa da uzmanlar genel olarak daha fazla terleyebileceklerini, çünkü daha fazla ter üretme eğiliminde olduklarını belirtiyor (*). Ek olarak terleme, ortalama olarak erkeklerde, kadınlara kıyasla daha fazla kas kütlesiyle ilişkili olabilen artan iç ısı ile gerçekleşir.

Konu aşırı terleme teşhisi koymak olduğunda ise iki tip hiperhidroz karşımıza çıkıyor. Birincil hiperhidrozun gerçek bir nedeni yok, çünkü ısı ve egzersizle tetiklenmez, ancak kaygı ve stresle kötüleşebilir. İkincil hiperhidroz ise tıbbi nedenlerle gelişir. Bu nedenlerden bazılarını şöyle sıralamak mümkün:

  • Akromegali (Artan terleme ve vücut kokusuyla ilişkili olabilen hipofiz bezi tarafından artan büyüme hormonu üretimi)
  • Diyabet
  • Enfeksiyon, ateş
  • Hipertiroid (Aşırı aktif bir tiroid, kilo kaybı, terleme, endişe ile metabolizmanın hızlanmasına yol açabilir)
  • Kanser (Lösemi ve lenfoma, başta gece terlemeleri olmak üzere aşırı terlemeye neden olabilir)
Erkeklerde Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümleri-3 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerde Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Aşırı terlemeyi nasıl tedavi edebilirim?

Eğer belirli bir neden olmaksızın (egzersiz, yoğun hareket, yüksek sıcaklıklar vb.) aşırı terlediğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir doktora görünmek. Bazen, bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla terler; bunun normal mi yoksa anormal mi olduğuna karar verebilmek için uygun bir teşhis gerekli. Eğer doktorunuz size hiperhidroz teşhisi koyarsa reçeteli ve reçetesiz tedavilerle bu sorunun üstesinden gelerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Aşırı terleme önlenebilir mi?

Aşırı terleme tedavisinin ancak bir uzman tarafından yapılabileceğini belirttik. Bununla birlikte aşırı sıcaklardan kaçınmak, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, kalp atış hızını etkileyebilecek alkol ve kafeini azaltmak gibi ter tetikleyicilerini yaşamınızdan çıkarmak için atabileceğiniz birkaç adım var. Stres ve kaygı gibi durumlar aşırı terlemenize neden oluyorsa, onları kontrol altına almak için yoga veya meditasyon yapmayı düşünün.

Asıl endişeniz gece terlemeleriyse yukarıdakilerin hepsini uygulayın, aynı zamanda nemi vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olan nem emici kumaşlardan yapılmış çarşaflar kullanmayı deneyin.

Ve tabii ter kokusunu maskelemek yerine durdurmayı hedefleyen bir deodorant kullanın. Bu noktada size tavsiyemiz Axe deodorant çeşitleri. Axe deodorantları, kötü koku karşıtı dual action teknolojisi ile geliştirilmiştir. Bu sayede ter kokusunu maskelemeden durdurur. Axe'ın ikonik kokularını içerir ve 48 saat etkileyici kokmanızı sağlar.

Sonuç olarak, erkeklerde aşırı terleme, imajınızı zedelediği kadar, ciddi bir sağlık sorununun işareti de olabilir. Bu nedenle böyle bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız sorunun kökenine inmek için doktorunuzla görüşün. Terleme durumunuz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, ayrıntılara da o kadar az kafa yorarsınız.