0

Sakalların bir fenomeni, saçlarınızdan farklı olarak tutarsız bir renge sahip olmaları. Saçlarınız siyah olsa dahi çoğunlukla siyah sakallara sahip olmazsınız, aralarında az da olsa sarı veya renksiz kıllar da bulunur. Bu da sakalların gerçekte olduğundan daha az dolgun görünmesine neden olur. Bazen de 20’li yaşlarda olmanıza rağmen sakallarınızda griler fark edersiniz. İşte tüm bunlar, sakal boyasına başvurmanızın nedenleri arasında.

Sakallarınızın tek renk olmasını, dolayısıyla daha dolgun görünmesini istiyorsanız sakal boyası rehberimizden yararlanın.

Erkekler için Sakal Boyası Rehberi-1 - Saç Bakım Güzellik Erkekler için Sakal Boyası Rehberi-2 - Saç Bakım Güzellik

Sakal boyası nedir?

Sakal boyası, saç boyasıyla karşılaştırıldığında, önemli farklara sahiptir. Birincisi, sakal boyalarında kullanılan formül genellikle daha yumuşaktır, çünkü yüzümüzdeki cilt, saç derimizden daha hassastır. İkincisi, birçok sakal boyası yüzde 100 kaplama sağlamaz, çünkü bu yüzde doğal olmayan bir etki yaratır. Özel formülü sayesinde doğal bir görünümü korumak için zamanla yavaş yavaş kaybolur.

Söz konusu sakal boyası olduğunda, ayrıca içeriği hakkında dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Öncelikle, amonyak içeren herhangi bir sakal boyasından kaçınmalısınız. Neyse ki bu, modern boyalarda büyük ölçüde geçerli değil. Eğer boyanın içinde amonyak varsa kokusunu alabilirsiniz ve bu son derece nahoş bir kokudur. Amonyak, boyanın kıl kütikülüne nüfuz etmesine yardımcı olur ama özünde kütiküle zarar verir (*).

İkinci olarak, birçok tüketici PPD (Para-fenilendiamin) adı verilen bir içerikten kaçınmayı tercih eder. Bunlar en çok kalıcı saç boyalarında (yarı kalıcı olanların aksine) bulunur ve alerjik reaksiyonu tetikleme olasılığı daha yüksektir. Bir alerjen incelemesi, Kuzey Amerikalı katılımcıların %6'sından fazlasının PPD'ye olumsuz tepki verdiğini göstermekte (*).

Sakal boyanızda bu iki içerik bulunsa da bulunmasa da uygulamadan 48 saat önce küçük bir cilt bölgesinde test etmelisiniz. Bu, kullanılan kimyasallara karşı vücut tepkinizi izlemenize olanak tanır.

Sakal boyası formülü nasıl seçilir?

Konu sakal boyası olduğunda karşınıza iki seçenek çıkar: Bunlar ya kalıcı boyalardır (sakalı düzgün bir şekilde boyarlar ve tipik olarak zamanla solmazlar) ya da yarı kalıcı boyalardır (gri veya sarı kılları doğal renge karıştırarak daha doğal bir gradyan oluşturmaya yardımcı olurlar; bir süre sonra yavaş yavaş solarlar).

Bu ikisini birbirinden ayırmanın en kolay yollarından biri, yukarıda bahsedilen kimyasal PPD'yi içerip içermediklerine bakmak. PPD çok daha sert bir boyama bileşiği olduğu için kalıcı ve seri üretim boyalarda yaygın olarak bulunur. Yarı kalıcı formüller ise tipik olarak, daha yumuşak boyama maddeleri kullanır.

Erkekler için Sakal Boyası Rehberi-3 - Saç Bakım Güzellik Erkekler için Sakal Boyası Rehberi-4 - Saç Bakım Güzellik

Doğru sakal boyası rengi nasıl seçilir?

Sakal boyası rengini seçerken istediğiniz renkten bir ton daha açık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü boya her zaman daha koyu olabilir, ancak daha açık olamaz. Ayrıca bu, boyanın başıboş grileri/sarıları daha merkezi bir renge getirmesini sağlar; zaten koyu olan bıyıklar üzerinde ise çok fazla bir etki yaratmaz.

Sakal boyası nasıl uygulanır?

Satın aldığınız sakal boyasının üzerinde yer alan kullanma talimatlarını izlemeniz gerekse de genel sakal boyası uygulama adımlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sakal boyası uygulamadan önce sakalınızı yıkamak zorunda değilsiniz. İdeal olarak önceki gece veya sabah yıkamış olmanız gerekir. Her şekilde boyama ve temizleme arasında boşluk bırakmak iyi, çünkü sakalınızdaki bazı doğal yağlar rengin emilmesine yardımcı olabilir. Eğer kullanacağınız sakal boyasının üzerinde sakalınızı yıkamanız gerektiği yazıyorsa elbette bu talimatı izlemelisiniz.
  • Kirli sakal ve bıyık boyuyorsanız, boyadıktan sonra düzeltin. Çünkü kısa sakalları boyarken mümkün olduğunca uzun kalmaları boyamanıza yardımcı olabilir.
  • Alanı temizleyin ve eldiven giyin. Boyalar giysilerinizi, yüzeyleri ve hemen her şeyi lekeler. Bu yüzden dikkatli ilerleyin. Formülü dikkatlice karıştırın ve uygulayın.
  • Kullanma talimatlarında belirtildiği gibi boyayı sakalınızda bırakın. Tipik olarak 5-10 dakika yeterli olacaktır.
  • Yıkayın. Boyayı çıkarmanın en kolay yolu duşa girmek, ancak kimyasalları temizlemek ve yeni rengi ortaya çıkarmak için standart bir temizleyici de kullanabilirsiniz.

Ayrıca düzensiz sakal nasıl doldurulur ve sakal kepeği nedir, nasıl geçer; yazılarımız da ilginizi çekebilir.