0

Düzensiz (yamalı) sakal diye bir gerçek var ve bu, tüm beylerin başına gelebilir. Hatta zahmetsizce gür ve dolgun bir sakala sahip olmak zaman zaman kıskanılacak bir şey. Eğer bu şanslı grupta değilseniz bıyıklarınızı kalınlaştırmanın, düzensiz noktaları doldurmanın ve daha gür bir görünüm vermenin yollarını arıyorsunuz demektir. Neyse ki bunlardan birini veya tamamını elde etmek için yapabileceğiniz şeyler var.

Yamalı bir sakalı doldurmak ne kadar sürer?

Sakal büyüme hızı kişiden kişiye farklılık gösterir. Hafif yamalı sakalların dolması birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Sabırlı olun.

Sakallarda yamalar neden olur?

Sakal gelişimi genetiğe bağlı. Eğer kendinizi bildiniz bileli düzensiz, yamalı bir sakalınız varsa bu sizin DNA’nızla ilgilidir. Zamanla düzensiz hale geldiyse stresle veya tıraş olma stilinizle ilgili olabilir. Çözemediğiniz bir dökülme problemi yaşıyorsanız da mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız.

Düzensiz Sakal Nasıl Doldurulur?-1 - Saç Bakım Güzellik Düzensiz Sakal Nasıl Doldurulur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Uygun vitamin ve besin maddeleri alın

Diyetiniz ve genel sağlık durumunuz sakalınız da dahil olmak üzere saçlarınızın kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Sağlıklı, aktif ve dinlenmiş kalarak, işlenmiş ve şekerli yiyecekleri azaltarak daha dolgun ve hızlı saç- sakal büyümesini teşvik edersiniz. Bu da sakalınızdaki boşlukları daha hızlı doldurmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca bazı vitaminlerin daha kalın ve gür sakal büyümesi için etkili olduğu biliniyor. Doktorunuza danışarak bu tür takviyelerden de yararlanabilirsiniz.

Uzamasına izin verin

Sakallarınızın uzamasına izin verirseniz bazen yamalar kendiliğinden dolabilir. Bu, bıyıklarınızın uzunluğunu korurken daha fazla uzamasına izin verdiğiniz için bazı noktalarda orantısız bir sakal büyümesi anlamına gelebilir. Elbette bu durum, sakalınızın ne kadar düzensiz uzadığına ve türüne (kıvırcık, düz vb.) bağlı. Yine de biraz daha hacimle birlikte boşluklar sakallarınızın altında kaybolmaya başlar. Onları uzatmak için birkaç hafta, ay veya daha fazla zaman tanıyın ve sonucu görün.

Düzensiz Sakal Nasıl Doldurulur?-3 - Saç Bakım Güzellik Düzensiz Sakal Nasıl Doldurulur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Sakal yağı kullanın

Sakallarınıza düzenli olarak bakım yapmalısınız. Bunu nemlendirici rutininize paralel olarak sakal yağı ile yapmak mümkün. Sakal yağları, tüylerin rahatlamasına, yumuşamasına yardımcı olmak için çeşitli vitamin ve besinlerle doludur. Konu sakal yamalarını doldurmak olduğunda ise bu bakım desteği, sakallarınızın daha hızlı uzamasına ve daha kolay şekil almasına yardımcı olabilir.

Sakal yağları ayrıca bıyıklarınızın ömrünü uzatabilir ve uzamaya engel olabilecek bölünmüş uçları önleyebilir. Sakalınızı her gün sakal yağı ile güçlendirerek daha dolgun ve gür hale getirebilirsiniz. Bu konuda sakal yağı kullanma rehberimiz, işinize yarayabilir.

Kısa tutmayı deneyin

Sakalınızdaki yamaları saklamanın etkili bir yolu daima kirli sakal kullanmak. Eğer devamlı kirli sakal kullanıyorsanız insanlar belirli noktalardaki büyüme eksikliğini fark etmeyeceklerdir. Bu, sakallarını daha uzun kullanmak isteyen beyler için kalıcı bir çözüm olmasa da çözemediğiniz bir sorun olması durumunda imdadınıza yetişebilir. Peki, sakallarınızı kısaltırken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Sakal nasıl düzeltilir, öğrenmek için yazımıza göz atın. 

Sakal boyasını düşünün

Konu, yamalı sakalları kalınlaştırmaya gelince, sakal boyası bir süper kahraman olarak karşımıza çıkar. Sakalınızdaki daha açık tonları koyulaştırabilir, daha dolgun bir görünüm verebilir ve hatta boşlukların dikkat çekmesini engelleyebilir. Sakal boyası konusunda berberinizden destek alabilir veya bu tür boyaları kendiniz edinerek kullanabilirsiniz.

Düzensiz Sakal Nasıl Doldurulur?-5 - Saç Bakım Güzellik Düzensiz Sakal Nasıl Doldurulur?-6 - Saç Bakım Güzellik

Peki ya saç bakımı?

İyi bir sakal stilini, dolgun ve sağlıklı saçlarla desteklemeyi unutmayın. Saç bakımınız konusunda Clear’ın erkeklere özel olarak geliştirdiği erkek şampuanlarını deneyebilirsiniz. İçeriği bitki özleri ve vitaminlerle zenginleştirilmiş CLEAR erkek şampuanları sadece erkeklerin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanır. CLEAR erkek şampuanları saç derinizdeki gözenekleri, ölü deriden arındırır ve saç diplerinizi canlandırır. Bunun yanında kepek, kuruluk ve kaşıntı gibi deri rahatsızlıklarını önleyerek saç diplerinizi nemlendirir.

Benzersiz sakal stilinizi gri saç karizmasıyla birleştirmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise erkek gri saç modelleri yazımızı incelemeyi unutmayın.