0

Sakallar her zaman cesur bir stil ifadesi olarak kabul edilir. Her ne kadar klişe de olsa bir erkeğin makyajı sakallarıdır lafını da hatırlatmak isteriz. Tabii tıpkı saçlarınız, vücudunuz ve cildiniz gibi sakallarınız da kendine özel bir bakım ister. Şekilsiz bir sakal da bakımsız ve özensiz bir görünümde olmanıza sebep olabilir. Bu yüzden düzenli olarak sakallarınızı şekillendirmeyi ihmal etmeyin.

Bazı ayrıntılara dikkat ederek sakallarınızı şekillendirme konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.

Sakal Nasıl Düzeltilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Sakal Nasıl Düzeltilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Temiz tutun

Sakalınızı sadece keseceğiniz zaman değil, genel itibariyle temiz tutmanız yumuşak olmalarının en önemli adımları arasında. Sakal boyunuz ne olursa olsun bakımsız bir sakal sertleşip kuruyarak kepeklere, cildinizde sorunlara ve kırılan tüylere neden olur. Bu yüzden her gün yüzünüzü yıkarken ya da cildinizi temizlerken, içeriğinde nemlendirici bulunan bir sabunla sakallarınızı yıkamanız gerekir.

Sakallarınızı şekillendirmeye geçmeden önce de mutlaka sakallarınızı yıkayın ve kurumasını bekleyin. Böylece yumuşayarak kesim ve şekillendirmeye daha hazır hale gelecek.

Adım 2:Tarayın

Kuruduktan sonra bir tarak ya da fırça yardımıyla sakallarınızı fırçalayın. Bu adımı da rutin hale getirmeniz sakal bakımının olmazsa olmaz aşamalarından. Şekillendirmede; işe kırık sakalları kesmekle başlayabilirsiniz. Sakallarınızı çıkış yönünün tam teri yönde nazikçe tarayın ve ardından tekrar aşağıya doğru tarayın. Uçları kırık olan tüyler havada kalacaktır. Bunları kırpın ve köklere yaklaşmadığınızdan da emin olun.

Sakal Nasıl Düzeltilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Sakal Nasıl Düzeltilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 3: Makas ve tıraş makinesi

Şimdi sakalınızı nasıl şekillendireceğinize ve boyutuna karar verebilirsiniz. Karar verdiğiniz boyuttan biraz daha uzun bırakarak kesmeyi deneyin. Uzun sakalı tekrar kısaltabilirsiniz ama fazla kesilmiş sakalınızın tekrar uzamasını beklemeniz gerekir.

Her zaman yanakların çeneye göre daha uzun olduğunu unutmayın. İşe makine kullanmak yerine makasla başlamanızda fayda var. Makası düz tutarak çenenizi kırpmaya başlayın. Yanaklar için tıraş makinesi kullanabilirsiniz. 4-5 numaradan kısa yapacaksanız makinenin bıçakları cildinize değeceğinden tahrişi önlemek için mutlaka tıraş köpüğü kullanmanız gerekir.

Eğer dediğimiz gibi kısa bir model düşünüyorsanız çene hizanızı 4-5 numara kesip, yanaklarınızı 3 numara kesebilirsiniz. Düzgün bir kesim için tıraş makinesini sakalların çıkma yönünün tam tersi yönde kullanın.

Adım 4: Bıyıklara dikkat edin

Bıyık şeklinizde dudaklarınızla bıyığınız arasında çok fazla boşluktan mı yoksa hafif çıkıntılardan mı hoşlanıyorsunuz kararını verdikten sonra ince bir makasla devam edin. Dikey tuttuğunuz makas ile uçlardan kırpmaya başlayın. Kenar kısımlarda ise eğer bıyığınızı sakal ile birleştiriyorsanız sakalınız ile aynı kalınlıkta olmasına dikkat edin.

Adım 5: Boyun

En zor kısım sanıyoruz ki boyun çizgisi. Eğer çene kemiğine yaklaşırsanız iki çeneniz varmış gibi bir görüntü yaratabilirsiniz. Bu yüzden tıraş etmeniz gereken noktayı belirlemek kritik. İki parmağınızı adem elmanızın tam altına yatay çekilde koyun. İşte sakal çizginiz parmağınızı koyduğunuz yerin üstü. Şimdi, altında kalan kısımları tıraş edebilirsiniz. Hassas bir bölge olduğu için tıraş bıçaklarınızın temiz ve körelmemiş olduğundan emin olun.

Adım 6: Bakım

Sakalınızı şekillendirme işleminiz bittiğine göre bakım kısmına geçebilirsiniz. Kesilmiş tüyleri yüzünüzden temizleyin ve bir tıraş losyonu kullanın. Sakallarınız kirli sakal dediğimiz modelden daha uzunsa mutlaka bir bakım yağı ya da nemlendirci uygulayın. Sakallarınızın kurumaması için tıpkı saçlarınız gibi onlar da neme ihtiyaç duyar. Kullandığınız yağı ya da kremi eşit şekilde dağıtmak ve yedirmek için sakallarınızı tarayabilirsiniz.

Doğru bir sakal bakım rutini benimsemenize rağmen sakallarınızda boşluklar varsa bir şeyleri atlıyor veya yanlış yapıyor olabilirsiniz. Düzensiz sakal nasıl doldurulur, öğrenmek için yazımıza göz atın.

Daha fazla bakım tüyosu için Favoriler Nasıl Kesilir? ve  Sakal Nasıl Yumuşatılır? yazılarımızı okuyabilirsiniz.