0

Bazı anlarda berbere gitmeye üşeniyor veya fırsat bulamıyor olabilirsiniz. Özellikle son iki senedir hayatımızda olan pandemi sebebiyle birçok alışkanlığımızın yanında güzellik ve bakım rutinlerimiz de değişti. Bir süre berberlerin kapalı olması, sokağa çıkma yasakları gibi nedenlerle özellikle erkekler saç ve sakal tıraşlarını evde yapmaya başladı.

Yapılan anketlerde de erkeklerin çoğunun saçlarını evde kendi kestiği tespit edilmiş. Özellikle saçlarını kısa kullanan erkekler, kısa zamanda saç modeli bozulduğu için sık sık kestirme ihtiyacı duyuyor. Test edilmiş ve onaylanmış adımlar ile siz de evde kendi saçınızı kesebilirsiniz.

Konu saç kesimi erkek olduğunda öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri söyleyelim; tıraş makinesi, makas, saç inceltme makası ve ayna.

Erkekler için Evde Saç Kesimi Rehberi -1 - Saç Bakım Güzellik Erkekler için Evde Saç Kesimi Rehberi -2 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Model seçin

Saç kesimi erkek konusunda doğru modeli bulmanız için öncelikle yüz şeklinizi belirlemeli ve yüz şeklinize uygun olan modelleri keşfederek hoşunuza gideni o seçenekler arasından seçmelisiniz. Yüz şeklinizin ne olduğunu bilmiyorsanız öncelikle sizi 4 Kolay Adımda Yüz Şeklinizi Belirleyin yazımıza alalım.

Yüzünüzün şeklini belirlediyseniz ve ilk saç kesme deneyiminiz olacaksa kolay bir model seçmenizi öneririz. Her zaman belirlediğiniz saçın uzunluğundan biraz daha uzun kesmekle işe başlayın. Uzun saçı kısaltmak kolay fakat istediğinizden daha kısa bir kesim yaparsanız saçınızın uzaması için bir süre beklemeniz gerekecek. Saç modeliniz özellikle gür saçları yönetmek konusunda büyük önem taşır.

Adım 2: Çalışma ortamınızı hazırlayın

Saçlarınızı kesmeden önce saçınızın ihtiyaç duyduğu içerikli bir Clear Men şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Temiz saçı kesmek her zaman daha doğru ve daha kolaydır. Bu işlemi banyoda yapmak etrafa dökülen saçları toplamak açısından da pratik olabilir. Çalışma ortamınızı hazırladıktan sonra tıraş makinenize hakim olduğunuzdan emin olmanızda fayda var. Çalışma hızlarını, farklı tıraş başlıklarını keşfedin.

Adım 3: İşe kenarlarla başlayın

Çoğu erkek saç modelinde yanlar ve arkalar kısa, üstler ise daha uzundur. Bunu aklınızda tutarak işe başlayabilirsiniz. Saçınızı alttan başlayarak ve tıraş makinesini yukarı doğru hareket ettirerek uzama yönünün tersine kesin. Saçınızın üst kısımlarına dokunmadan kulağınızın üst kısmından ensenize kadar olan bölümleri daha kısa kesin.

Adım 4: Sıra arkada

Tıraş makinenizi ense kısmınızdan yukarı doğru hareket ettirerek saçınızın arkasını şekillendirin. Bu noktada ensenizi görebilmek için bir el aynasından yardım almanızda fayda var. Yan kısımlarla eşit uzunlukta olmasına özen gösterin.

Erkekler için Evde Saç Kesimi Rehberi -3 - Saç Bakım Güzellik Erkekler için Evde Saç Kesimi Rehberi -4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 5: Üst kısımları inceltin

Saç kesimi erkek konusunda üst kısımlarda makine kullanmak yerine makas kullanmak daha doğrudur. Böylece yanlış ya da fazla kesimlerin önüne geçebilirsiniz. Saçlarınızı yukarıya doğru çekin. İşaret ve orta parmağınızın arasına tutamlar alın ve havada tuttuğunuz saçları düz tutamlar halinde kesin. Her yerin eşit uzunlukta olması için kestiğiniz tutamları mutlaka birbiriyle karşılaştırın. Düzensiz ya da eşit olmayan yerler için saç kesme makası kullanarak bu düzensizlikleri giderebilirsiniz. Ayrıca tırtıklı yapıları sayesinde bu makas kırık saç uçlarının gitmesine ve saçın gür görünmesine de olanak sağlar.

Adım 6: Bir çerçeve oluşturun

Son adım olarak başınızda saçlarınızın olduğu kısımlar, kulak arkası, alnınızın üstü ve ense kısımlarınızın eşit şekilde ve bir çerçevede olması için son düzenlemeleri yapın. Bu işlem için tıraş makinesi kullanmak daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacak. Her bölgenin aynı uzunlukta olmasına dikkat ederek makinenizle üstünden geçin.

Adım 7: Şekillendirin

Kesimi tamamladıktan sonra saçlarınızı yıkayıp temizleyin. Kuruttuktan sonra dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. İsterseniz fön makinesiyle şekillendirin, isterseniz şekillendirici ürünlerden destek alın.

Modeller hakkında daha fazla ilham için 2021 Erkek Saç Kesim Trendleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca Saç Kesim Numaraları ve Modelleri, 12 numara saç kesimi ve Amerikan tıraşı yazılarımız da ilginizi çekebilir.