0

Saç kesim numaraları ve saç makinesi numaraları, bir kuaförde saçlarınızı kestirirken istediğiniz sonucu alabilmeniz adına oldukça önemli. Bunların her biri, farklı bir erkek saç uzunluğuna karşılık geldiğinden, iyi bir kesim elde etmek isteyen beylerin, belirli bir model talep ederken bu numaraların anlamlarını kesinlikle bilmeleri gerekir. 2 veya 3 numaralı bir saç kesimi arasındaki fark önemsiz gibi görünse de gerçekte ne anlama geldiğini öğrendiğinizde gerçekten şaşıracaksınız.

Saç Kesim Numaraları ve Modelleri-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Kesim Numaraları ve Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Erkek saç kesim numaraları

Konu saç tıraş numaraları olduğunda öncelikle terminolojinin temelleriyle başlamak gerek. Saç kesim numaraları, elektrikli saç kesme makinelerine takılan klipsleri ifade eder. Çoğu saç kesme makinesi, 8 koruyucu boyutla gelir ve kesildiğinde kalan saçın uzunluğunu temsil eder. Yani sayılar büyüdükçe saçın uzunluğu da artar.

1 numara saç kesimi

1 numara saç kesiminde saç uzunluğu 3 mm kadar olur. Sıfırdan biraz daha uzun olan 1 numaralı kesim, çok kısa saç modelleri arasında yer alır. 1 numarayı saçınızın tamamında kullanırsanız saç derinizin görüneceği konusunda sizi uyaralım.

2 numara saç kesimi

2 numara saç kesiminde saç uzunluğu 6 mm olur. Bu popüler model de yine oldukça kısa saç kesimleri arasında yer alır. 2 numarada saç deriniz görünmez. Özellikle seyrek ve ince saçlarınız varsa bu kesim sizin için son derece ideal olabilir.

Saç Kesim Numaraları ve Modelleri-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Kesim Numaraları ve Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

3 numara saç kesimi

3 numara erkek saç modelleri, en fazla ilgi gören erkek saç kesimlerinden biri. Bu kesimde saç uzunluğu 9 mm olur. Çoğu zaman beyler kısa ve az bakım gerektirdiği için 3 numara kesimi tercih eder. Bu saç modelinde de yine saç derisi görünmez. Kalın veya ince telli saçlarda son derece iyi görünür.

4 numara saç kesimi

4 numara saç kesiminde saç uzunluğu 12 mm olarak karşımıza çıkar. Bu boyut, çok kısa bir kesim sunmaz ve çoğu saç kesme makinesinde orta uzunluk olarak bulunur.

5 numara saç kesimi

Sevilen saç tıraş numaralarından biri olan 5 numara saç kesiminde, saç uzunluğu 15 mm olur. Bu numara şekillendirilebilen, taranabilen daha uzun saçlar anlamına gelir. Özellikle klasik ve centilmen kesimler için bu boyut kullanılır.

Saç Kesim Numaraları ve Modelleri-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Kesim Numaraları ve Modelleri-6 - Saç Bakım Güzellik

6 numara saç kesimi

6 numara saç kesiminde saç uzunluğu 18 mm olur. Bu uzunluk ve üzerinde artık kısa değil, uzun saç modelleri ortaya çıkar. Örneğin subay tıraşı olarak bilinen model bu numara ile sağlanır ve dikdörtgen, üçgen yüz şekillerine çok yakışır.

7 numara saç kesimi

7 numara saç kesimi, makas tıraşı olarak bilinir. Çünkü bu kesimde saç uzunluğu 22 mm’dir. Dolayısıyla çoğu kuaför bu uzunluğu bir makasla sağlar. Dilerseniz bu uzunluğu siz de bir saç kesme makası yardımıyla evde saç kesimi tekniklerinden yararlanarak sağlayabilirsiniz.

8 numara saç kesimi

Saç uzunluğunu 25 mm bırakan 8 numara saç kesimi, çoğu saç kesme makinesi için en uzun boyut. Bu numara, saçınızın üst bölümü kesmek için ideal. Kenarları daha kısa ayarlayabilirsiniz (Örneğin 1, 2, 3 veya 4). 

Saç Kesim Numaraları ve Modelleri-7 - Saç Bakım Güzellik Saç Kesim Numaraları ve Modelleri-8 - Saç Bakım Güzellik

12 numara saç kesimi

Konu saç makinesi numaraları olduğunda 12 numara saç kesimi, sıklıkla tercih edilen bir boyut. Bu saç uzunluğu için de yine makas ile kesim yapılır. Saç uzunluğu 28 mm olur ve bu uzunlukta saçlarınızı hem dağınık hem de geriye tarayarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca Amerikan tıraşı ve erkek çocuk saç kesimi hakkındaki detaylı makalelerimiz de ilginizi çekebilir.